» załóż konto» przypomnij hasło

Zestawienie modeli gamingowych

Podkładki pod myszki - WIELKI test

Autor: Łukasz Pilarczyk | Data: 2012-11-18 00:19:21

A A A | Wejść na stronę 1107028 | Komentarzy 18

Podkładki pod myszki - WIELKI test Na światowym, a także na polskim rynku ilość sprzętu dla graczy powiększa się w szybkim tempie. Powstają coraz to nowsze i doskonalsze produkty spełniające wyśrubowane kryteria. Każdy kto chce dokonać zakupu nowego sprzętu, który ma służyć kilka lat chce wydać jak najlepiej swoje pieniądze. W poszukiwaniu odpowiednich komponentów przeglądamy różne recenzje, porównania oraz fora tematyczne dotyczące myszy jak i klawiatur. Natomiast brakuje porównania podkładek. Postanowiliśmy wyjść na przeciw oczekiwaniom i stworzyć porównanie większości dostępnych na polskim rynku podkładek dla graczy. Zapraszamy do lektury. Polecam najpierw zapoznać się z wstępem w którym znajdują się podstawowe informacje dotyczące testu.

Wybierając zestaw dla gracza, mysz + podkładka najpierw musimy wybrać konkretną mysz a dopiero pod nią wybierać podkładkę. Przy wyborze musimy kierować się przede wszystkim typem czujnika jaki znajduje się w myszy gdyż lasery ze względu na całkowicie inny sposób czytania powierzchni będą działały inaczej niż klasyczne optyki na konkretnej powierzchni. Przykładem jest podkładka Aivia Krypton która posiada oba typy powierzchni. Zaglądając do jej testów widzimy jakie wyniki osiągnął konkretny czujnik na jednej z dwóch różnych płaszczyzn.

Mysz laserowa czyta powierzchnię bardzie punktowo w stosunku do czujnika optycznego. Prowadzi to do zwiększenia czułości na każdą niedoskonałość powierzchni (zabrudzenia, mikro szczeliny, kurz), natomiast myszy optyczne czytają większą powierzchnię na podstawie której odwzorowują ruch. W wyniku czego pojedyncza niedoskonałość nie ma tak dużego wpływu na ogólne przesunięcie kursora.

Plusem czujników laserowych jest ich działanie na większej ilość powierzchni. Zgodnie z początkowymi założeniami konstruktorów czujników laserowych, ich światło jest bardziej skupione niż światło z optyka  dzięki czemu mogą wychwytywać zmiany położenia nawet na szkle. Dodatkowo myszy tego typu mogą działać w dużo wyższych rozdzielczościach. Co prawda nie zawsze jest to aż tak przydatne gdyż większości graczy wystarczają wartości do 1800 dpi, które bez problemu osiągają nowoczesne czujniki optyczne lub podczerwone. I tu warto wspomnieć jeszcze o tym trzecim typie czujnika. Podczerwień to w zasadzie zwykły czujnik optyczny, który jednak nie emituje światła widzialnego w kolorze czerwonym czy niebieskim a światło podczerwone które nie jest widzialne dla ludzkiego oka, natomiast zasada działania jest praktycznie taka sama.

Podczas wykonywania testów podkładek zostały użyte wszystkie trzy typu czujników.

Czujnik optyczny to ADNS 3080 użyty w myszy TTeSports Azurues mini ale również w bardzo dużej liczbie bardzo popularnych myszy znajdujących się na polskim rynku. Precyzyjny czujnik, nie posiadający jittera. Do jego wad można zaliczyć stosunkowo niską prędkość maksymalną oraz predykcję (przyciąganie kątowe).

Czujnik podczerwony ADNS S3888 użyty na przykład w Razerze DeathAdderze 3,5G, natomiast do testów wykorzystamy mysz Razer Abyssus. Czujnik o dość dużej precyzji i prędkości maksymalnej. Dość czuły jednak na dobór nieodpowiedniej podkładki co może wywoływać jitter. Dodatkowo jego rozdzielczość maksymalna wynosi 3500dpi co pozwala na lepsze pokazanie jak dana podkładka współpracuje z tym czujnikiem przy tak dużej czułości.

Na koniec najpopularniejszy czujnik laserowy stosowany głównie w droższych myszkach -ADNS 9500. Do testów użyjemy myszy SS Sensei. Testy wykonane w olbrzymiej czułości 5070dpi wykażą każdą wadę konstrukcji podkładki. Jedynym minusem tego lasera jest lekka akceleracja pozytywna.

Testy na ślizg pokazują ile siły wymaga przesunięcie myszy po podkładce. W testach dodatkowo wzięły udział Logitech G9x, Wheel Mouse Optical 1.1A oraz Microsoft Wireless Laser Mouse 5000. Testy przeprowadzone w taki sposób by jak najbardziej zminimalizować wpływ kabla myszy na jej ślizg po podkładce- wszystkie myszy na czas testu zostały pozbawione ogonków.

Dlaczego tyle myszy - każda z nich ma inny kształt ślizgaczy i różną masę. Dlatego też chcieliśmy pokazać jaki to ma wpływ na poziom ślizgu. Waga myszy bez kabla:

  • Sensei 105g
  • Abyssus 67g
  • Azurues 91,5g
  • G9x 102g
  • WMO 77g
  • MWLM 145g

Sposób wykonania (pokazujący najdokładniejsze wyniki):

Podkładka ułożona na pochylni. Na brzegu podkładki kładziemy mysz, po czym delikatnie unosimy jedną stronę pochylni zwiększając kąt nachylenia.W momencie gdy mysz zaczyna zjeżdżać bardzo delikatnie opuszczamy pochylnie. Moment w którym mysz się zatrzymuje podawany jest w tabeli.

W tabeli pokazane są trzy wartości. Pierwsza z nich to poziom ślizgu wykonany wyżej opisaną metodą.

Dalej w procentach mamy podane subiektywne odczucia z ślizgu. Jest to przyrost tarcia myszy przesuwanej bez nacisku i myszy na której leży dłoń.

Ogólny poziom ślizgu to średni ślizg z uwzględnieniem nacisku dłoni. Do średniej nie uwzględniliśmy wyników uzyskanych przez WNO i Microsoft Wireless Laser Mouse 5000 ze względu na archaiczny typ ślizgaczy.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~loc

    2012-11-18 10:19:42

    Z doświadczenia dodam, że do g500 idealnie pasuje 4HD/9HD, za to qck nie nadaje się w ogóle.
  • AndiMara

    2012-11-18 12:02:16

    Zakupilem Vespule ze wzgledu na podparcie na nadgarstek i musze przyznac ze jestem z zakupu bardzo zadowolony. Obydwie strony Vespuli sprawdzaja sie bardzo dobrze. Na razie uzywam control side a to ze wzgledu ze gram glownie w gry strategiczne. Podkladka nie slizga sie w ogole i bardzo trudno jest ja ruszyc z miejsca co jest jej ogromnym atutem. Jesli komus nie odpowiada podparcie, moze je po prostu zdjac, podkladka nie slizga sie dzieki 4 gumowym "najlejkom". Ogolnie jestem z niej baaardzo zadowolony, dobrze sie prezentuje, jest bardzo dokladna, a podporka pod nadgarstek jest wygodna. Jak dla mnie same plusy. Acha podkladka nie nalezy dla najwiekszych, ale to dla mnie jest plusem bo mam malo miejsca na biurku a i tak nie uzywam wiecej niz polowy podkladki.
  • ~buffer

    2012-11-18 12:18:14

    Do wad testu można zaliczyć:
    -Brak laserowej(twin eye) myszki do testów.
    -Tabele są w formie graficznej co uniemożliwia skożystanie z translatora dla obcokrajowców.
    -Przy pomiarze poślizgu można było zmiężyć współczynnik tarcia dla danej podkładki w zetknięciu z teflonowymi ślizgaczami, tu przykład http://www.overclock.net/t/1119880/friction-measurements
    -no i oczywiście testów trwałości zabrakło ale rozumiem, że było to praktycznie niewykonalne :P

    Ogólnie test bardzo dobry chyba najlepszy jaki widziałem.
  • RafalC

    2012-11-18 12:49:45

    Producent chwali się wyjątkowym tworzywem z jakiego powstała podkładka Taito - bawiłem się nią i testowałem u znajomego i muszę przyznać, że faktycznie robi wrażenie! Całość jest bardzo gładka i myszka porusza się po niej idealnie. W jednym producent przesadza, że opór jest taki sam we wszystkie strony - minimalnie da się wyczuć, że opór jest troszkę mniejszy poziomo, ale jest to naprawdę minimalne. Minusem jest wg. mnie wygórowana cena jak na producenta, który dopiero buduje swoją pozycję na rynku. Przy zmianie podkładki będę jednak się mocno zastanawiał czy ją czasem nie kupić :)
  • Warwyko76

    2012-11-18 13:00:14

    Szkoda, że tak mało ciekawych modeli Razera ;(
  • ~theSpid3r

    2012-11-18 20:24:06

    Czy ja wiem czy Roccat dopiero buduje swój wizerunek... Kupiłem podkładke Taito około rok temu gdy była dostępna tylko jedna (czarna i największa) wersja. Nie było w internecie prawie żadnych wzmianek o niej a tym bardziej testów. Skusiłem sie na nią gdyż spodobało mi się bardzo to, iż jest cała czarana bez cudowania i to, że jest duża (bardzo). Nie ruszam aż tak mocno myszką ale czasem muszę mieć sie gdzie "zamachnąć". Żeby nie zanudzać. Po wyjęciu z pudełka REWELACJA.Samo pudełko z możliwością dotyku podkładki bez jej otwierania już było super. Od razu zajęła główne miejsce. Nie zauważyłem żadnej wady. Po prostu cud miód. Super powierzchnia, trzyma się na swoim miejscu. Gdy próbowałem ja przesunąć obiema dłońmi to tak trząsłem stołem że mało monitor nie spadł. Zero strzępienia po roku (krawędziami się nitki tylko tak jakby rozpłaszczyły na szerokości 1mm). Inne szmacianki to frędzle puszczały. No i najważniejsze. Przecież szmacianki nie są wieczne ze względu na to że się brudzą. Bądźmy szczerzy. W lecie dużo potu + naskórek a i czasem się coś wyleje, jakieś okruchy. Po kilku miesiącach podkładka wyglądała nie najlepiej : / Cyk do wanny! Położyłem ją na prawie pionowej powierzchni wanny i tak się trzymała xD (super spód, naprawdę) potem prysznic + trochę żelu/mydła i szorowanie MIEKKĄ gąbką). Następnie odłożona na gazety na noc do wyschnięcia. Obawiałem się o jakoś górnej powierzchni. Niepotrzebnie. Zero śladów używania. Zero brudów. Powierzchnia jak po wyjęciu z pudełka. Gdybym sam nie wiedział co zrobiłem to bym się nigdy nie domyślił że podkładka była wyprana. Stawia identyczy opór jak przed praniem. Na dzień dzisiejszy ma za sobą 3 prania i trzyma się nieźle xD (mogę zdjęcia wysłać). Polecam!
  • ~Treje

    2012-11-18 21:24:01

    @up, ja poproszę fotki :) :)
  • Xawery

    2012-11-18 21:25:08

    Trzeba przyznać, że myszka po SteelSeries QcK ślizga się rewelacyjnie. Mam laserową myszkę marki Icon7 i na nowej podkładce działa bardzo dobrze (w przeciwieństwie do poprzedniej - Razer Goliathus). Natomiast zdecydowanie na minus trzeba zaliczyć sposób pakowania, (podkładka zwinięta w rulonik). Po rozłożeniu na podkładce zostają widoczne pofalowanie - dobrze przynajmniej, że nie jest to jakoś zbytnio irytujące.
  • Francus

    2012-11-18 21:40:45

    Sphex to szybka i precyzyjna, a do tego cienka podkładka. Dobra do czasu, gdy się odklei od mebla. Klej z fragmentami podkładki zostaje na meblu i nie da rady wyczyścić. Jeżeli dobrze pamiętam w opisie na opkowaniu było, że klej nie brudzi i można podkładkę wielokrotnie przylkejać i odklejać.
  • ~experience

    2012-11-19 00:24:41

    @buffer- szanujący się gracz nie będzie używał fail-eye, przynajmniej nie do fps.
    Co do tabeli masz rację- mogła by być klikana żeby można było je na przykład posortować według ślizgu albo według rozmiaru

    @francus- jeśli się ją przyklei i w krótkim czasie odkleja to nie ma problemu, ale jeśli poleży przyklejona przez długi czas wtedy tak jak mówisz.

    @rafalC- o tym różnym oporze tarcia było napisane przy taito.

zobacz wszystkie komentarze | Komentarz 18


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...