» załóż konto» przypomnij hasło

Pod lupą topowe modele od ASRocka, Asusa, Foxconna, Gigabyte i MSI.

Test 12 płyt głównych dla procesorów Intel Lynnfield

Autor: Robert Żabiński | Data: 2010-04-29 00:00:00

A A A | Wejść na stronę 187324 | Komentarzy 1


Model P7P55 WS SuperComputer należy do segmentu płyt ATX. Jej wymiary to 305 × 244 mm. Płyta mimo swoich wymiarów należy do rodziny modeli z serii Extreme Design. Głównymi cechami tej serii to niezawodność, szybkość oraz stabilność. Jest to model należący do tzw. serii "stacji roboczych". Firma Asus chciała stworzyć wydajną stację robocza opartą o chipset P55, kierowaną dla domowego użytkownika. Seria ta skierowana jest do grupy odbiorców, dla których liczy się wysoka jakość w połączeniu z ponadprzeciętną niezawodnością i długowiecznością.
Płyta została wyposażona w sekcję zasilania składającą się z 16 faz w schemacie 13+3. Jest ona 13 fazowa dla procesora oraz 3 fazowa dla kontrolera pamięci. Sekcja jest rozbudowana i prezentuje się niezwykle pewnie i bardzo solidnie. Zastosowano rozbudowany układ czterech radiatorów. Ciepłowodem połączono trzy z nich. Radiatory są gęsto użebrowane, dzięki temu mają dużą powierzchnię odprowadzającą ciepło. Cała powierzchnia laminatu jest upakowana kondensatorami polimerowymi oraz cewkami ekranowanymi. Płyta posiada mostek Nvidia NV200, dzięki któremu jest możliwa praca kart graficznych w trybie SLI.
Na płycie P7P55 WS SuperComputer zastosowano szereg firmowych rozwiązań ASUS-a:

- E.S.P. (efektywne zasilanie impulsowe)
efektywny system zasilania kluczowych komponentów. Kondensatory TUF i MOSFET – podzespoły certyfikowane według standardów wojskowych.

- ASUS EPU
układ który ma za zadanie dobierać liczbę aktywnych układów zasilania w zależności od obciążenia. W tej wersji jest już szósta wersja techniki, która nie tylko steruje zasilaniem procesora, ale także karty graficznej, pamięci, chipsetu, dysków twardych, a nawet wentylatorów. Ma to na celu podniesienie sprawności całego układu zasilania i pozwala oszczędzać energię elektryczną.

- Kalibracja „Loadline”
zapewnia maksymalnie stabilny poziom napięcia, nawet przy dużym przetaktowaniu zegara procesora. Układ kalibruje system zasilania tak, żeby wahania napięcia były jak najmniejsze.

- MemOK!
rozwiązanie, które pozwala uruchomić komputer, gdy użyta pamięć nie chce działać z płytą. Po wciśnięciu przycisku BIOS ustawia parametry działania modułów na możliwie bezpieczne wartości. Użytkownik nie musi znać się na konfigurowaniu opóźnień i innych parametrów działania pamięci. Wszystko ma odbywać się automatycznie.

- Probe IT
Jest to pięć punktów pomiarowych umieszczonych tak na laminacie, by były one łatwo dostępne dla tych, którzy chcieliby sprawdzać napięcia miernikiem (zamiast programowo). Wyprowadzono punkty
pomiarowe napięć: CPU Vcore (główne napięcie zasilające procesor), IMC (napięcie kontrolera pamięci), DRAM (napięcie modułów pamięci), PCH (napięcie chipsetu) oraz CPU PLL.
- Karta diagnostyczna G.P.
analizuje poprawność działania systemu dzięki możliwości szybkiego i wygodnego sprawdzenia punktów kontrolnych tuż po włączeniu komputera.

Cztery sloty pamięci RAM, działające w trybie jedno- i dwukanałowym maksymalnie mogą obsłużyć do 16 GB RAM-u (4 GB na każdą kość). Prędkość maksymalna modułów to DDR3 2133 MHz (po podkręceniu). Ilość złącz PCI Express ×16 to cztery – wspierają technologię SLI (w przypadku czterech kart naraz), lub CrossFire (w przypadku trzech kart naraz). Przy dwóch kartach działają z prędkością – 2 ×16. Przy trzech– ×8/×8/×16, a przy czterech kartach – ×8/×8/×8/×8. Pozatym na laminacie producent umieścił jedno złącze PCI Express ×1 oraz jedno normalne złącza PCI.

Producent zaopatrzył ten model w sześć gniazd SATA 3.0 Gb/s (możliwość tworzenia macierzy RAID). Nie zastosowano na laminacie żadnego gniazda eSATA 6.0 Gb/s. Wszystkie sześć gniazd SATA jest  obsługiwanych przez układ Intel P55.

Na płycie umiejscowiono ogółem 14 wyjść USB. Z czego 8 złącz wyprowadzono na tylnym panelu. Są także
do użytku dwa kontrolery FireWire (IEEE 1394). Ich obsługą zajmuje się układ VIA VT6308P. Nie zabrakło także standardowych gniazd LAN w ilości dwóch sztuk, oferujących prędkość do 1 Gb/s. Układ nadzorowany jest poprzez mostek Realtek RTL8112.

Realtek ALC1200-GR odpowiada za doznania dźwiękowe. Odtwarza on sygnał audio w 8 kanałach i 24-bitowej rozdzielczości ze 192kHz próbkowaniem. Jest to specjalny kodek stworzony dla firmy Asus, aczkolwiek nie wiadomo który układ posłużył tutaj za podstawę bazową (najprawdopodobniej jest to zmodyfikowana wersja ALC889).
Asus P7P55 WS SuperComputer
Asus P7P55 WS SuperComputer
Asus P7P55 WS SuperComputer
Asus P7P55 WS SuperComputer
Asus P7P55 WS SuperComputer
Asus P7P55 WS SuperComputer
Asus P7P55 WS SuperComputer
Asus P7P55 WS SuperComputer
Asus P7P55 WS SuperComputer
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Mateusz

    2010-04-30 17:24:53

    Przede wszystkim dziękuję za tak obszerną lekturę! Wszystkie karty moim zdaniem są świetne - w tej cenie nie może być inaczej :)

Komentarz 1


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...