Pod lupą topowe modele od ASRocka, Asusa, Foxconna, Gigabyte i MSI.
Test 12 płyt głównych dla procesorów Intel Lynnfield
Spis treści
- 1
Chipset Intel P55 i procesory pod socket 1156
- 3
ASRock P55 Deluxe3 – BIOS
- 5
Asus Sabertooth 55i - BIOS
- 7
Asus P7P55 WS SuperComputer – BIOS
- 9
Asus Maximus III Formula - BIOS
- 11
Asus P7P55D-E Premium - BIOS
- 13
Asus P7P55 Deluxe - BIOS
- 15
Foxconn Inferno Katana - BIOS
- 17
Gigabyte P55 UD5 - BIOS
- 19
Gigabyte P55A UD6 - BIOS
- 21
Gigabyte P55A UD7 - BIOS
- 23
MSI Bing Bang Trinergy - BIOS
- 25
MSI Bing Bang Fuzion - BIOS
- 27
Wyniki testów syntetycznych (Sandra SiSoft i Everest)
- 29
Wyniki testów (benchmarki 3D)
- 31
Podsumowanie
- 2
ASRock P55 Deluxe3
- 4
Asus Sabertooth 55i
- 6
Asus P7P55 WS SuperComputer
- 8
Asus Maximus III Formula
- 10
Asus P7P55D-E Premium
- 12
Asus P7P55D Deluxe
- 14
Foxconn Inferno Katana
- 16
Gigabyte P55 UD5
- 18
Gigabyte P55A UD6
- 20
Gigabyte P55A UD7
- 22
MSI Bing Bang Trinergy
- 24
MSI Bing Bang Fuzion
- 26
Platforma testowa
- 28
Wyniki testów (kompresja i rendering – Cinebench, Fritz, 7Zip)
- 30
Podkręcanie
Big Bang to w świecie naukowym określenie teorii Wielkiego Wybuchu. Właśnie to wydarzenie stało się inspiracją dla MSI. Po latach prac firma stworzyła unikalną i innowacyjną serię płyt głównych dla graczy. Urządzenia te wyróżniają się swoimi właściwościami oraz będą niedoścignionym wzorcem dla innych producentów, dając początek nowej erze potężnych komputerów przeznaczonych dla graczy. To właśnie Big Bang w wykonaniu MSI - po wprowadzeniu tych technologii zmieniło się wszystko!
Czarny laminat ma wymiary 305×244 mm. Big Bang Trinergy jest pierwsza na rynku płytą główną, w której użyto wyłącznie kondensatorów typu Hi-c. Wszystkie cewki są typu SFC (Super Ferrite Choke – superferrytowe, ekranowane). Zasilanie procesora sterowane jest w schemacie czternastofazowym. Dwanaście faz odpowiada za procesor, natomiast dwufazowe sterowanie otrzymał kontroler pamięci. Łącznie daje to 14 faz. Wykorzystano znaną już w MSI technikę DrMOS. Technologia ta została zaprojektowana tak, aby zapewnić jak największe oszczędności energii i utrzymać jak najniższą temperaturę pracy płyty głównej.
Płyta należy do drogich i bardzo zaawansowanych produktów, w związku z tym producent zademonstrował tutaj niektóre ze swoich nowych lub uprzednio zmodernizowanych technik:
- Cewki SFC (Super Ferrite Choke)
cewki o dużej sprawności (nawet 20% przy średnim obciążeniu), stabilniejszym działaniu podczas podkręcania i niższej temperaturze działania
- 100% Hi-c CAP
wyłącznie kondensatory typu Hi-c dla. Dla maksymalnej stabilności i trwałości zastosowano najnowszej generacji kondensatory polimerowe (Highly-conductive polymerized Capacitors – Hi-c Cap). Zapewniają one stabilne działanie w każdych warunkach oraz są odporne na wysokie temperatury.
- APS (Active Phase Switching)
dobiera liczbę aktywnych faz w zależności od obciążenia. Odbywa się to sprzętowo, bez względu na system operacyjny. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że można znacznie ograniczyć pobór mocy i
wydzielanie ciepła przy niewielkim obciążeniu procesora.
wyprowadzenia punktów pomiarowych napięć zasilających kluczowe podzespoły, co ułatwia dokładny pomiar woltomierzem.
- V-switch
przełączniki na płycie zwiększające zakres regulacji napięć zasilających kluczowe podzespoły.
- OC Genie
przełączniki umieszczone na laminacie służące do zmiany częstotliwości bazowej procesora.
ciepłowody z pogrubioną do 8 mm średnicą (ale o cienkich ściankach), dbające o sprawniejsze odprowadzanie ciepła z grzejących się podzespołów.
hybrydowe gniazdo eSATA+USB. Umożliwia korzystanie z napędów eSATA bez konieczności podłączania dodatkowego kabelka zasilającego do gniazda USB.
- Winki 2.0
darmowy minisystem operacyjny oparty na Linuksie. Zawiera przeglądarkę internetową, pakiet programów OpenOffice, przeglądarkę zdjęć, program do obsługi poczty itd. System można uruchomić bezpośrednio z dołączonej płyty.
System chłodzenia składa się z czterech aluminiowych radiatorów, w tym trzech wykorzystujących technologię DrMOS (rurka Super Pipe 8mm), która dba o temperaturę pracy. Radiator na chipsecie jest osobną konstrukcją. Solidne gwinty posłużyły za element montażowy. Sposób to nadwyraz skuteczny, gwarantujący większy docisk w stosunku do plastikowych kołeczków. Wokół gniazda procesora jest wystarczająco dużo miejsca – problem z instalacją dużych niestandardowych coolerów nie występuje.
Cztery sloty pamięci RAM, działające w trybie jedno- i dwukanałowym maksymalnie mogą obsłużyć do 16GB RAM-u (4GB na każdą kość). Prędkość maksymalna modułów to DDR3 2133 MHz (po podkręceniu).
Płyta posiada trzy gniazda PCI Express ×16, (trzecie to ×4). Zastosowano mostek Nvidia NF200. Bez problemu uruchomimy karty graficzne w trybie SLi (przy dwóch kartach - ×16/×16, przy trzech – ×16/×8/×8) oraz CrossFireX (przy dwóch kartach - ×16/×16, przy trzech – ×16/×8/×8.). Poza tym na laminacie są dwa gniazda PCI i dwa PCI Express ×1.
Producent zaopatrzył ten model w 10 gniazd SATA 3.0 GB/s, z czego układ Intel P55 obsługuje ich sześć. Cztery pozostałe gniazda nadzorowane są przez układ JMicron JMB322 (macierze RAID 0, 1, 5, 10). Producent zastosował na laminacie jedno gniazdo eSATA 6.0 Gb/s. (na panelu wejścia-wyjścia). Za jego obsługę odpowiedzialny jest układ JMicron JMB363. Układ ten odpowiada także za złącze IDE (P-ATA).
Na płycie ogółem umiejscowiono 14 wyjść USB, z czego 10 złącz wyprowadzono na tylnym panelu. Do użytku jest także kontroler FireWire (IEEE 1394). Jego obsługą zajmuje się układ VIA VT6315N. Udostępnionio także dwa standardowe gniazda LAN, oferujące prędkość do 1 Gb/s. Układ ten nadzorowany jest poprzez chip Realtek 8111DL.
Układ Realtek ALC889A ( w tym modelu nazwany przez MSI - Quantum Wave) odpowiada za doznania dźwiękowe. Odtwarza on sygnał audio w 10 kanałach i 24-bitowej rozdzielczości ze 192kHz próbkowaniem.
Tuż przy dolnej krawędzi płyty znajdują się zgrupowane razem obok siebie przyciski dotykowe: Power, Reset, Green Power, oraz przyciski odpowiedzialne za automatyczne podkręcanie, czyli OC Genie i Clear CMOS. Kolejną ciekawą cechą tej płyty jest to że producent tuż obok złącza ATX-24 umieścił wyprowadzenie punktów pomiarowych najważniejszych napięć zasilających kluczowe komponenty. Natomiast nieco z boku jest także przełącznik do zwiększania zakresu regulacji napięć zasilających procesor (w tym także VTT), pamięć i układ Intel P55.
Na laminacie zastosowano gniazdo modułu TPM (Trusted Platform Module). Po jego dokupieniu tego gniazda mamy możliwość automatycznego szyfrowania plików i danych. Moduł TPM działa na dwa sposoby. Pierwszy sposób to taki że moduł zabezpiecza nam dostęp do plików, pierw wymagając podania unikatowych kodów lub oferuje skorzystanie z czytnika linii papilarnych. Sposób drugi to taki że dostęp do zaszyfrowanych przez nas plików jest możliwy tylko poprzez sam układ TPM.
- pierwsza strona
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
- ostatnia strona
Warto przeczytać:
Do góry
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
Mateusz
2010-04-30 17:24:53
1