Prawdziwy MAX
MSI Z87 MPOWER MAX – test płyty głównej
Spis treści
Z87 MPOWER MAX od MSI została zapakowana w czarno-żółte pudełko z dużą literą „M” na froncie. Na odwrocie producent umieścił opis najważniejszych cech tego modelu. Skupiono się przede wszystkim na rozwiązaniach dotyczących OC. Nie zapomniano także o technologiach militarnych, o zaliczeniu 24-godzinnego testy w Prime95 oraz ogólnej specyfikacji technicznej.
Wraz z płytą otrzymujemy liczne akcesoria. Trzeba w tym miejscu oprócz podstawowych kabli SATA, mostków do tworzenia konfiguracji multiGPU i ciekawych zawieszek na drzwi, wspomnieć także o antenie Wi-Fi od firmy Intel.
Oznaczona, jako Z87 MPOWER MAX płyta oferuje nam wszystkie rozwiązania, które przedstawiliśmy Wam w artykule o modelu z serii Gaming (Z87-GD65). Przypomnijmy o najważniejszych, czyli:
- Karcie sieciowej Killer E2200, która nadaje wyższy priorytet dla gier w sieci, co pomaga uniknąć zacięć
- Układzie audio z kodekiem ALC1150 i wzmacniaczu TI OPA1652, który pozwala na bezpośrednie podłączenie słuchawek o wyższej impedancji
- Funkcji Lucid Virtu MVP 2.0, co pozwala na uzyskanie wyższej płynności animacji wraz z uruchomioną synchronizacją pionową
To jednak rozwiązania, które już poznaliśmy. Z87 MPOWER MAX oferuje nam trochę więcej, bowiem tutaj MSI stosuje aż 20-fazową sekcję zasilającą procesor oraz przyciski służące do podkręcania umieszczone na płytce PCB. Wspomnieć też trzeba o module karty Wi-Fi 802.11 b/g/n (Intel Centrino Wireless N-2230), która wspiera także Bluetooth 4.0 i Intel WiDi.
Sama płyta została wykonana w rozmiarze ATX (305 x 193 mm) i posiada na swoim pokładzie chipset Intel Z87 Express. Ten został przykryty radiatorem ze stali z żółtymi wstawkami. Kiedy płyta pracuje nagrzewa się, ale nie nadmiernie. Zastosowano doskonały układ zasilający procesor zbudowany z 20 faz. Cewki zostały rozmieszczone po dwóch stronach podstawki. Nie zabrakło także dużego radiatora, który przykręcono śrubkami od spodu laminatu. Jak przystało na MSI wszystkie elementy na pokładzie są najwyższej klasy Military Class 4. W praktyce tyle faz na pewno nie będzie potrzebne, jednak dzięki temu pojedynczy układ DrMOS będzie mógł pracować przy niższych temperaturach, niż w przypadku płyt np. 8-fazwoych.
Całość została wykonana w czarno-żółtych kolorach, co jest charakterystyczną cechą płyt z serii MPOWER. Na laminacie znajdziemy dwa złącza 8-pin EPS, jednak przy normalne konfiguracji naszego komputera wykorzystamy tylko jedno z nich. Do jednego z nich dostęp powinien być bezproblemowy bez względu na wielkość obudowy. Ten znajdujący się bardziej po prawej ma sporo licznych sąsiadów jak np. radiatory sekcji zasilania, co może nieco utrudniać jego podłączenie.
Dobre położenie pamięci RAM pozwoli nam na bezkolizyjne ich wymienienie w przypadku nawet bardzo długich kart graficznych. Nie można zapomnieć także o portach do podłączenia nośników danych. Mamy tutaj osiem SATA, które umieszczono po prawej stronie płyty w rzędach po dwa.
Na samym dole umieszczono wszelkie dodatki związane z podkręcaniem. Warto tutaj wspomnieć o przyciskach i wyświetlaczu kodów POST. Płyta oferuje dwa złącza do portów USB 3.0 na przednim panelu obudowy. Jeden z nich umieszczono równolegle, a drugi prostopadle do laminatu. Takie rozwiązanie pozwala nam wybrać jeden z nich, bowiem nadal mało obudów oferuje aż tyle USB 3.0 na froncie.
MSI Z87 MPOWER MAX nie posiada slotów PCI, które są wykorzystywane głównie przez sprzęt starszego typu. Mamy dzięki temu większą liczbę PCI Express x1. Rozmieszczenie PCI Express x16 dla kart graficznych jest bardzo dobre dla konfiguracji multi wraz z większymi systemami chłodzenia, które mogą zajmować nawet dwa sloty. Podobnie, jak w modelu Z87-GD65 mamy tutaj dostęp do dwóch kości UEFI z przełącznikiem mechanicznym na wypadek awarii.
Obok zastosowanego układu audio mamy tutaj narzędzie o nazwie Sound Blaster Cinema, które oferuje kilka programowych filtrów, które mają za zadanie poprawienie brzmienia w każdej sytuacji. Będą z niego zadowoleni zwolennicy filmów i gier.
Panel wejścia/wyjścia oferuje nam bardzo szeroki zakres portów i złącz. Mamy tutaj osiem USB z czego sześć 3.0, moduł Wi-Fi, trzy wyjścia obrazu: dwa HDMI i DisplayPort, optyczne wyjście S/PDIF, przycisk resetowania BIOSu oraz tak standardowe gniazda jak PS/2, audio oraz Ethernet.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
AndiMara
2013-09-11 11:57:06
~olek
2013-09-11 12:33:40
~Maciej
2013-09-11 13:00:11
~mirek
2013-09-11 16:28:38
Sroka
2013-09-11 16:44:40
5