» załóż konto» przypomnij hasło

Pod lupą topowe modele od ASRocka, Asusa, Foxconna, Gigabyte i MSI.

Test 12 płyt głównych dla procesorów Intel Lynnfield

Autor: Robert Żabiński | Data: 2010-04-29 00:00:00

A A A | Wejść na stronę 187334 | Komentarzy 1


Big Bang Fuzion to płyta główna, która trafiła na rynek pod koniec 2009 roku. Korzysta z technologii Lucid HYDRA, dzięki której użytkownik może łączyć ze sobą karty graficzne różnych producentów.Sama technologia Lucid HYDRA to unikalne rozwiązanie. Umożliwia instalację różnych kart graficznych na tej samej płycie głównej. Karty mogą nie tylko różnić się właściwościami (np. Radeon HD 5870 połączony z HD 5770), ale także pochodzić od różnych producentów (np. Radeon HD 5870 połączony z GeForce'em 285). Najnowsza technologia MSI pozwala na dużą swobodę w wyborze kart graficznych i sprawia, że użytkownik może dostosować komputer do własnych potrzeb.


Układ Lucid Hydra 200 dokonuje szczegółowej analizy sceny 3D i rozdziela zadania poszczególnym kartą zgodnie z ich możliwościami. Oznacza to że wolniejsza karta otrzyma mniej elementów niż karta o dużej wydajności. Dzieje się tak gdyż Hydra przechwytuje instrukcje DX zanim dotrą do GPU i dokonuje na tej podstawia podziału zadań.

Takie rozwiązanie eliminuje dwa problemy. Pierwszym z nich byłaby sytuacja w której szybsza karta musiała by czekać na kartę wolniejszą, drugi problem dotyczy mikroprzycięć,które w tym przypadku nie mają miejsca. Po wyrenderowaniu przez karty przydzielonych im obiektów Hydra dokonuje sklejenia elementów w całość.



Układ Lucid Hydra w akcji  
Czarny laminat ma wymiary 305×244 mm. Big Bang Fuzion jest kolejną na rynku płytą główną, wktórej użyto wyłącznie kondensatorów typu Hi-c (pierwszą tego typu była MSI Trinergy). Wszystkie cewki są typu SFC (Super Ferrite Choke - superferrytowe, ekranowane). Zasilanie procesora sterowane jest w schemacie czternastofazowym. Dwnaście faz odpowiada za procesor,natomiast dwufazowe sterowanie otrzymał kontroler pamięci. Łącznie daje to 14 faz. Wykorzystano znaną już w MSI technikę DrMOS. Technologia ta została zaprojektowana tak, aby zapewnić jak największe oszczędności energii i utrzymać jak najniższą temperaturę pracy płyty głównej. 
  
System chłodzenia składa się z czterech aluminiowych radiatorów, w tym trzech wykorzystujących technologię DrMOS (rurka Super Pipe 8mm), która dba o temperaturę pracy. Radiator na chipsecie jest osobną konstrukcją. Solidne gwinty posłużyły za element montażowy. Sposób to bardziej skuteczny, i gwarantujący większy docisk w stosunku do plastikowych kołeczków. Wokół gniazda procesora jest wystarczająco dużo miejsca – a więc problem z instalacją dużych niestandardowych coolerów nie występuje.

  

Cztery sloty pamięci RAM, działające w trybie jedno- i dwukanałowym maksymalnie mogą obsłużyć do 16 GB RAM-u (4 GB na każdą kość). Prędkość maksymalna modułów to DDR3 2133 MHz (po podkręceniu).

Płyta posiada trzy gniazda PCI Express ×16, (trzecie to ×4). Zastosowano mostek Nvidia NF200. Bez problemu uruchomimy karty graficzne w trybie SLi (przy dwóch kartach - ×16/×16, przy trzech – ×16/×8/×8) oraz  CrossFireX (przy dwóch kartach - ×16/×16, przy trzech – ×16/×8/×8.). Pozatym na laminacie są dwa gniazda PCI i dwa PCI Express ×1.

Producent zaopatrzył ten model w 10 gniazd SATA 3.0 GB/s, z czego układ Intel P55 obsługuje ich sześć. Cztery pozostałe gniazda nadzorowane są przez układ JMicron JMB322 (macierze RAID 0, 1, 5, 10). Zastosowano także na laminacie jedno gniazdo eSATA 6.0 GB/s. (na panelu wejścia-wyjścia). Za jego obsługę odpowiedzialny jest układ JMicron JMB363. Układ ten odpowiada także za złącze IDE (P-ATA).

Na płycie umiejscowiono ogółem 14 wyjść USB, z czego 10 złącz wyprowadzono na tylnym panelu. Do użytku jest także kontroler FireWire (IEEE 1394). Jego obsługą zajmuje się układ VIA VT6315N. Udostępnionio także dwa standardowe gniazda LAN, oferujące prędkość do 1 Gb/s. Układy te nadzorowane są poprzez chip  Realtek 8111DL.

Układ Realtek ALC889A ( w tym modelu nazwany przez MSI - Quantum Wave) dpowiada za doznania dźwiękowe. Odtwarza on sygnał audio w 10 kanałach i 24-bitowej rozdzielczości ze 192kHz próbkowaniem

Tuż przy dolnej krawędzi płyty znajdują się zgrupowane razem obok siebie przyciski dotykowe: Power, Reset, Green Power, oraz przyciski odpowiedzialne za automatyczne podkręcanie, czyli OC Genie i Clear CMOS. Kolejną ciekawą cechą tej płyty jest to, żeproducent tuż obok złącza ATX-24 umieścił wyprowadzenie punktów pomiarowych najważniejszych napięć zasilających kluczowe komponenty. Natomiast nieco z boku jest także przełącznik do zwiększania zakresu regulacji napięć zasilających procesor (w tym także VTT), pamięć i układ Intel P55.

Na laminacie zastosowano gniazdo modułu TPM (Trusted Platform Module). Po jego dokupieniu tegogniazda mamy możliwość automatycznego szyfrowania plików i danych. Moduł TPM działa na dwa sposoby. Pierwszy sposób to taki że moduł zabezpiecza nam dostęp do plików, pierw wymagając podania unikatowych kodów, potem wymaga skorzystania z czytnika linii papilarnych. Sposób drugi to taki, że dostęp do zaszyfrowanych przez nas plików jest możliwy tylko poprzez sam układ TPM.
MSI Bing Bang Fuzion 
MSI Bing Bang Fuzion
MSI Bing Bang Fuzion
MSI Bing Bang Fuzion
MSI Bing Bang Fuzion
MSI Bing Bang Fuzion
MSI Bing Bang Fuzion
MSI Bing Bang Fuzion
MSI Bing Bang Fuzion
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Mateusz

    2010-04-30 17:24:53

    Przede wszystkim dziękuję za tak obszerną lekturę! Wszystkie karty moim zdaniem są świetne - w tej cenie nie może być inaczej :)

Komentarz 1


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...