» załóż konto» przypomnij hasło

Procesorowa (r)ewolucja

Test Intel Core i3 i i5 32nm

Autor: Robert Żabiński | Data: 2010-01-04 06:00:00

A A A | Wejść na stronę 1022392 | Komentarzy 6


W procesorach Core i7 serii 7/8 i 9xx Intel zaimplementował specjalny tryb działania technologii EIST. Mowa tu o technice TURBO – algorytmowi mającemu za zadanie przyspieszanie rdzeni procesora wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na podwyższoną wydajność procesora, o ile pozwalają na to warunki termiczne i elektryczne. W architekturze Nehalem jednostka zwana jako PCU (Power Control Unit czyli: jednostka kontroli mocy) która umiejscowiona jest w jądrze procesora stale kontroluje odczyt temperatury w różnych miejscach jądra krzemowego, oraz jego napięcie, natężenie prądu zasilającego a także nadchodzące przerwania. Opisywany algorytm na podstawie danego o określonym momencie natężenia prądu szacuje ilość wytwarzanego przez procesor ciepła. Gdy wystąpi taka sytuacja że omawiane przerwania występują często albo nasz system operacyjny zleci polecenie ustawienia rdzenia w stan najwyższej, możliwej wydajności, a równocześnie natężenie utrzymuje się poniżej zadanego limitu to jednostka PCU na określoną ilość czasu podwyższa taktowanie wybranych do tego rdzeni.
Intel 32nm
Intel 32nm
W procesorach opartych o usprawnioną architekturę Bloomfield funkcja TURBO może przyspieszyć dwa, trzy bądź cztery rdzenie o jeden stopień mnożnika, a jeden rdzeń – o dwa stopnie mnożnika,. Warunkiem koniecznym do przyśpieszenia taktowania jednego rdzenia o dwa stopnie jest przejście co najmniej jednego rdzenia w stan energetyczny C6 (najniższe możliwe taktowanie, plus odłączone zasilanie). Na większości płyt głównych mnożnik TURBO +2 nie działał w typowych sytuacjach – następywało to po dopiero wyłączeniu wszystkich rdzeni oprócz jednego - aktywnego w BIOS-ie płyty głównej. Natomiast w nowym Lynnfieldzie a teraz także w Clarkdale działanie PCU zostało przez Intela dość znacznie usprawnione – tak pod względem zamrażania niewykorzystywanych rdzeni procesora, jak i działania trybu TURBO, kiedy warunki termiczne i energetyczne są spełnione.
Intel 32nm
Intel 32nm

Turbo Boost w praktyce – Core i5 6xx

Model Intel Core i5 661 może przyspieszyć w trybie TURBO jeden rdzeń o jeden stopnień a dwa rdzenie o dwa stopnie mnożnika, a najszybsza częstotliwość rdzeni uzyskana dzięki technice TURBO dla tego modelu wynosić może 3.60GHz. Warunkiem koniecznym do tego aby przyspieszyć jeden z rdzeni jest przejście innego rdzenia w stan uśpienia. Aby wszystko współpracowało poprawnie w trybie Turbo Boost to muszą być włączone tryby oszczędzania energii takie jak: C1E, EIST, CPU C State. Najważniejszą z tych wszystkich funkcji jest ostatnia CPU C State, która to nieużywany rdzeń przełącza w tryb „Sleep”, ograniczając tym samym jego apetyt na energię,które z kolei będzie wykorzystane przez inny - używany rdzeń, któremu można znacząco podnieść taktowanie. Tryb TURBO Boost dostępny jest tylko w modelach Core i5 6xx. Wersje i3 5xx oraz model Pentium G6950 są tego trybu pozbawione. Intel udostępnił na swoich stronach prostą aplikację do kontrolowania działania trybu TURBO – jest to prosty widżet paska Sidebar w systemie Windows Vista lub Windows Se7en.
Intel 32nm
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Duath

    2010-01-04 11:24:39

    Porządna recenzja, gratuluję dzieła. Bardzo szczegółowo podszedłeś do tematu. Ciężko powiedzieć, dlaczego tak na prawdę chcieli zintegrować układ graficzny z CPU skoro karty Intela i tak nie grzeszyły wydajnością a do biura raczej i5 się nie kupi :)
  • Mateusz

    2010-01-04 19:49:15

    Bardzo dobry test, dzięki! Cena tych procesorów niestety zabija, model Core i5-661 powinien kosztować 500zł? Natomiast Core i3-530 w okolicach 350-380zł. Bez szybkiej obniżki to premiera tych układów może okazać się wielkim niewypałem.
  • Adonim

    2010-01-04 19:57:41

    ceny najtańszych modeli i3 jeszcze ujdą jako tako - szczególnie modelu i3 530 który dodatkowo dzięki potencjałowi OC raczej zyska popularność. Ceny modeli i5 6xx już tak atrakcyjne nie są i tu musi być ich obniżka.
  • Maaario

    2010-05-25 11:23:02

    Szczerze zastanawiam się jaki cel ma właśnie integracja tych dwóch jak dotąd oddzielnych układów w jednej obudowie. To jest procesor czy grafika. Co do wypowiedzi adonim'a - ludzie, którzy będą podkręcać ten procesor raczej ze zintegrowanej grafiki korzystać nie będą.
  • ~jarszu

    2011-04-13 20:49:53

    jestem pod wrazeniem opini. Sam kupilem tydzien temu procek intel core i5 650 i powiem szczerze ze jestem niesamowicie zachwycony jego wydajnoscia. moze dacie recenzje nowego i7 na socket 1155? bo chcialbym poczytac. pozdrawiam
  • ~PiotrMalko

    2013-08-21 13:37:23

    czy coś wiadomo na temat pasty pod IHS w rodzinie Westmere -nie ma nigdzie informacji na ten temat, jedynie raz widziałem gdzieś wzmiankę że jest pasta zamiast lutu czyli fail

Komentarz 6


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum