» załóż konto» przypomnij hasło

Procesorowa (r)ewolucja

Test Intel Core i3 i i5 32nm

Autor: Robert Żabiński | Data: 2010-01-04 06:00:00

A A A | Wejść na stronę 1007885 | Komentarzy 6


Architektura Westmere’a, tak samo jak architektura Nehelema jest architekturą modułową. Budowa tego typu architektury pozwala ona na dodawanie i odejmowanie poszczególnych elementów funkcjonalnych układów w ramach dwóch grup Core i Uncore. Pierwsza z tych grup obejmuje poszczególne rdzenie procesora, pamięć cache L3 oraz zintegrowane z nimi moduły pomocnicze. W sekcji Uncore znajdują się pozostałe elementy funkcjonalne procesora, w tym kontroler pamięci oraz kontroler PCI. W wypadku Westmere Intel mocno przeprojektował otoczenie układu. Dzięki temu można w każdej chwili rozdzielić części Core i Uncore. Część Core wykonana jest w technologii 32nm, a pozostała cześć procesora – w której znajduje się rdzeń graficzny, produkowana na oddzielnej płytce krzemowej w dotychczas wykorzystywanym procesie 45nm. Całość, jako dwa niezależne elementy krzemowe montowane są na jednej płytce PCB. Taki podwójny moduł procesora nosi nazwę MCM – Multi-Chip Module. Technologia MCM daje o wiele większą elastyczność w produkcji procesorów. Różne wersje rdzeni produkowanych w technologii 32nm łatwo będzie można zaś łączyć z różnymi blokami Uncore, np. te same jądra samego procesora będą mogły być wykorzystywane do produkcji zarówno procesorów z wbudowanym rdzeniem graficznym jak i bez niego jako oddzielny w pełni samodzielny układ. Bez problemów będzie można też wykorzystać je do produkcji jednostek centralnych z różną pojemnością pamięci cache L3, jak i dwu bądź też też trójkanałowymi kontrolerami pamięci DDR3, a nawet, jeśli zajdzie ku temu taka potrzeba, to i z DDR2.
Intel 32nm
Procesory Clarkdale są wyposażone w pamięć podręczną cache L3 której pojemność wynosi 4MB. Jest to oczywiście mniej niż w wypadku rdzeni Nehelem, które wyposażone są w 8MB tej pamięci. Pamięć Clarkdale, podobnie jak pamięć prekursora korzysta z technologii Smart Cache, która to pozwala procesorom na przechowywanie w niej danych w taki sposób, że każdy z rdzeni wielordzeniowego układu może wykorzystać dla siebie bez ograniczeń pełną pojemność pamięci L3 (w przypadku braku aktywności pozostałych rdzeni), bez konieczności przepisywania zawartości stron do dedykowanej pamięci cache L2. Teraz jednak technologia jest znacznie bardziej wydajna. Ulepszono w niej przede wszystkim mechanizmy zarządzające spójnością danych oraz poprawiono algorytmy przewidywania, które odpowiedzialne są za pobieranie z wyprzedzeniem z pamięci RAM potrzebnych za chwilę rdzeniom procesora danych niezbędnych do dalszych obliczeń.
Intel 32nm
Intel na każdym kroku podkreśla też lepszą implementację technologii Turbo Boost, znanej wcześniej pod nazwą Turbo Mode. Odświeżmy, że jest to technika która dynamiczne zarządza zasilaniem i zegarem taktującym Westmere’a. Za pomocą funkcji Turbo Boost procesor sam się przetaktowuje zachowując przy tym założoną przez projektantów wartość współczynnika TDP. Każdy z rdzeni może być niezależnie „spowalniany” lub nawet wyłączany, a prędkość zegarów taktujących pozostałych rdzeni jest w tym czasie zwiększona od kilku do kilkunastu procent. Zabieg ten pozwala zwiększyć wydajność przetwarzanych na nich zadań, a cały procesor dzięki zatrzymaniu lub spowolnieniu jednego lub kilku rdzeni zachowuje zaś bilans cieplny liczony jako całość dla krzemowego obwodu.W stosunku do Nehalema zwiększono liczbę stanów wyłączania i przetaktowywania rdzeni.
Intel 32nm
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • Duath

  2010-01-04 11:24:39

  Porządna recenzja, gratuluję dzieła. Bardzo szczegółowo podszedłeś do tematu. Ciężko powiedzieć, dlaczego tak na prawdę chcieli zintegrować układ graficzny z CPU skoro karty Intela i tak nie grzeszyły wydajnością a do biura raczej i5 się nie kupi :)
 • Mateusz

  2010-01-04 19:49:15

  Bardzo dobry test, dzięki! Cena tych procesorów niestety zabija, model Core i5-661 powinien kosztować 500zł? Natomiast Core i3-530 w okolicach 350-380zł. Bez szybkiej obniżki to premiera tych układów może okazać się wielkim niewypałem.
 • Adonim

  2010-01-04 19:57:41

  ceny najtańszych modeli i3 jeszcze ujdą jako tako - szczególnie modelu i3 530 który dodatkowo dzięki potencjałowi OC raczej zyska popularność. Ceny modeli i5 6xx już tak atrakcyjne nie są i tu musi być ich obniżka.
 • Maaario

  2010-05-25 11:23:02

  Szczerze zastanawiam się jaki cel ma właśnie integracja tych dwóch jak dotąd oddzielnych układów w jednej obudowie. To jest procesor czy grafika. Co do wypowiedzi adonim'a - ludzie, którzy będą podkręcać ten procesor raczej ze zintegrowanej grafiki korzystać nie będą.
 • ~jarszu

  2011-04-13 20:49:53

  jestem pod wrazeniem opini. Sam kupilem tydzien temu procek intel core i5 650 i powiem szczerze ze jestem niesamowicie zachwycony jego wydajnoscia. moze dacie recenzje nowego i7 na socket 1155? bo chcialbym poczytac. pozdrawiam
 • ~PiotrMalko

  2013-08-21 13:37:23

  czy coś wiadomo na temat pasty pod IHS w rodzinie Westmere -nie ma nigdzie informacji na ten temat, jedynie raz widziałem gdzieś wzmiankę że jest pasta zamiast lutu czyli fail

Komentarz 6


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...