» załóż konto» przypomnij hasło

Czyli kolejny takt w zegarku Intela...

Ivy Bridge - oficjalny test Core i7 3770K

Autor: Michał Mroziński | Data: 2012-04-23 18:00:01

A A A | Wejść na stronę 250814 | Komentarzy 7

Ivy Bridge - oficjalny test Core i7 3770K Zbliżająca się premiera Ivy Bridge od dłuższego czasu stanowiła temat wielu dyskusji, plotek oraz „przecieków”. Większość z nas zastanawiała się jak niższy procesor produkcyjny wpłynie na możliwości O/C czy ilość pobieranej energii elektrycznej. Nadzieje były wielkie – a jak to wszystko wypadło w rzeczywistości? Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

Przed premierą procesorów z rodziny Sandy Bridge rynek zastanawiał się czy Intel dokona skoku wydajnościowego czy będzie to raczej niewielki postęp – bardziej kosmetyczny niż rzeczywisty. Już pierwsze testy udowodniły, iż Intel raczej nie zamierza odpuścić swojemu głównemu konkurentowi i Sandy Bridge zaprezentował nowy pułap wydajnościowy, co jeszcze bardziej zwiększyło dystans pomiędzy konkurentami. Przedłużające się problemy z projektowanymi CPU Bulldozer spowodowały, iż z nowością ze stajni Niebieskich nadal musiały walczyć Phenomy II, które nie najlepiej radziły sobie już z poprzednikami procesorów Core drugiej generacji. Sytuacja ta w oczach wielu obserwatorów kazała zastanowić się czy zapowiedziana trzecia odsłona procesorów Intela stanie w miejscu w kwestii oferowanych osiągów i zostanie jedynie wykorzystana na opracowanie mniejszego procesu produkcyjnego, czy może śladem Worfdale'a Niebiescy zdecydują się ponownie dokonać optymalizacji architektury w celu zwiększenia wydajności.

Intel Ivy Bridge

Drugą niewiadomą stanowiły nowe chipsety serii 7. Z jednej strony ich możliwości są identyczne jak ich poprzedników, z drugiej natomiast przyniosły wraz ze swoją premierą kilka oczekiwanych nowości. Najważniejszą z nich jest natywne wsparcie dla portów USB w standardzie 3.0. W przeciwieństwie do konkurenta – firmy AMD – Intel nie spieszył się z włączeniem tego interfejsu do palety obsługiwanych przez jego chipsety. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – Thunderbolt. Ten nowoczesny i bardzo szybki interfejs miał być alternatywą dla powszechnego USB. Niestety jak to w przypadku reglamentowanych towarów bywa (należy pamięć, iż przez pierwszy okres wyłączność na oferowanie tego standardu komunikacji miała firma Apple) Thunderbolt nie zawojował rynku USB 3.0 pojawiał się coraz częściej w wielu popularnych (i niedrogich zarazem) urządzeniach.

Intel Ivy Bridge

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • Mesmerize

  2012-04-23 18:22:42

  W rozdziale "Pobór prądu oraz temperatury pracy" brakuje temperatury pracy. Pod niektórymi screenami przydałby się opis, np.: w testach Stalkera - dopiero po krótkim zastanowieniu wiadomo o co tam chodzi.
 • Duath

  2012-04-23 21:29:37

  Ostatni screen z rozdziału OC chyba nie jest ten, co powinien być? :) A ogólnie procek całkiem ciekawy. Fajnie, że obecne integry Intela nie są takie słabe. Teraz nawet na komputerze typowo biurowym będzie można w coś pograć ;)
 • Adonim

  2012-04-24 11:25:12

  średnio, moje testy były lepsze ;) jedynie testy z ram 1600 lub 2133 to coś nowego.

  większą wizję testów miałem.
 • Francus

  2012-04-24 16:21:43

  Tylko pogratulowac Intelowi wypada. mimo braku realnej konkurencji w topowych roziwazaniach Intel prze do przodu. czekamy na odpoweidz ze strony amd.
 • Sroka

  2012-04-24 17:25:36

  Z grubsza to co mialo byc jest, IB wybitnie zoptymalizowany dla urzadzen przenosnych.
 • JegoMosc

  2012-04-26 04:16:17

  Fajny procesorek.
  Mniejsze zużycie energii. Troszkę szybsza grafika.
  W zasadzie do domowego użytku nic lepszego na ten moment nie potrzeba.
 • Mesmerize

  2012-04-26 11:44:10

  Pod pojęciem użytek domowy może kryć się wiele rzeczy, ale moim zdaniem jest wiele tańszych procesorów, które z powodzeniem radzą sobie z tego typu zadaniami. Szkoda, że Ivy kręci się gorzej, niż jego starsi bracia. Widać, że technologia TriGate musi jeszcze zostać dopracowana pod względem oddawania ciepła, a gdy to się stanie, możliwości OC na pewno wzrosną.

  PS.
  Pytanie do redakcji: czy możemy się spodziewać testu Trinity w dniu premiery?

Komentarz 7


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...