» załóż konto» przypomnij hasło

Test na platformie Z77 z GTX 680 oraz GTX 680 SLI

Ograniczanie karty przez procesor - prawda czy mit?

Autor: Wojciech Dębowski | Data: 2013-04-30 09:19:20

A A A | Wejść na stronę 167733 | Komentarzy 13

Ograniczanie karty przez procesor - prawda czy mit? Na forach dyskusyjnych często powtarza się pytanie czy procesor ogranicza kartę graficzną. Naszym zdaniem powyższe zjawisko istnieje i często występuje przy źle dobranej konfiguracji sprzętowej kiedy słaby procesor łączymy z topową kartą graficzną. Rozwiązaniem problemu wydaję się zmiana procesora na mocniejszy ale czy mocny procesor jakim jest i7-3770K nie będzie już ograniczał topowej karty? Jeśli planujemy konfigurację SLI, to czy dobierając mocny procesor nie będzie on wąskim gardłem?

W dzisiejszym artykule poszukamy odpowiedzi na te pytania łącząc procesor i7-3770K z kartą GTX 680 oraz dwoma GTX 680 w konfiguracji SLI. Na początek wyjaśnijmy czym jest zjawisko ograniczania kart(y) graficznej przez procesor. Spójrzmy na poniższe wykresy:

Wpływ procesora

Wpływ procesora

Powyższy wykres obrazuje zależność liczby klatek na sekundę (fps) od zegara procesora. Krzywa może mieć różne nachylenie (skalowanie) w zależności od konkretnej lokacji testowej. Jeśli ilość klatek na sekundę (fps) w danej lokacji w grze wzrasta wraz z podkręcaniem zegara procesora oznacza to że ten procesor ogranicza naszą kartę graficzną i nie pozwala jej generować tyle klatek ile jest wstanie zapewnić. Należy jednak pamiętać że w grach mamy zarówno miejsca graficzne gdzie fps jest zależny głównie od wydajności karty graficznej, w małym stopniu od procesora jak i procesorowe gdzie zegar procesora ma duży wpływ na fps. Zjawisko ograniczania karty przez procesor nie jest zależne od obciążenia procesora, może ono wystąpić na danej platformie testowej zarówno kiedy obciążenie procesora jest wysokie jak i niskie. Czy jest ono zalezne od obciążenia karty graficznej? Tutaj zdania są podzielone. Możemy mieć na tej samej karcie graficznej obciążenie GPU wynoszące 99% ale na różnych konfiguracjach sprzętowych z różnymi procesorami fps będzie inny. Naszym zdaniem jednak nie należy porównywać obciążenia GPU między różnymi konfiguracjami sprzętowymi z różnymi procesorami ponieważ zmienia to warunki testowe oraz wartości jakie podają programy monitorujące nie są bezwzględne. Nie mniej jednak w obrębie danej platformy testowej występuje następująca zależność: spadek użycia GPU -> spadek fps -> ograniczanie karty przez procesor -> podkręcenie procesora -> wzrost użycia GPU -> wzrost fps, ale tylko do momentu kiedy procesor przestaje ograniczać kartę.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • Kamirp

  2013-05-01 11:20:28

  ja od siebie "odkrywczo" dodam, ze im lepsza karta przy tym samym procesorze, to tak samo wydajnosc wzrasta... Nie trzeba zadnych testow, aby stwierdzic, ze w tandemie lepszy komponent ciagnie wyniki do gory.
 • RafalC

  2013-05-01 11:24:54

  W którejś z komputerowych gazet był test starcrafta II na różnych konfiguracjach. Ta z i7 i słabą grafiką była dużo wydajniejsza niż z tą samą grafą na słabszym (choć nie słabym) procku.
 • ~Wooojciech1983

  2013-05-01 11:31:49

  Warto zwrócić uwagę na skalowanie w SLI w miejscach procesorowych. Na necie jest pełno testów graficznych gdzie SLI skaluje się w 80-90% i bije wydajnościowo pojedyncze karty. Rzeczywistość jednak nie jest taka kolorowa i skalowanie nie jest stałe w ciągu całej rozgrywki. W krytycznych momentach zależnych od CPU wzrost będzie nie duży a w skrajnych przypadkach może być nawet gorzej niż na pojedynczej karcie i nie pomoże nawet mocny procek. O tym też warto pamiętać decydując się na SLI.
 • skoczylas

  2013-05-01 12:21:12

  Nie ma czegos takiego, jak ograniczanie, tylko NIESPELNIANIE WYMOGOW MINIMALNYCH/REKOMENDOWANYCH gry. Piszacy soft okreslaja jasno warunki, jakie ma spelniac sprzet, aby na grze dalo sie grac. I dla kazdej gry jest to inaczej, bo rozne sa silniki.
 • wikingowiec

  2013-05-01 13:58:14

  niezfragmentowany dysk i szybki ram dają komfort grania. Szybkość procesora ma drugorzędne znaczenie, w CPU do gier ilość cache jest wazniejsza niz prędkości.
 • ~miras

  2013-05-01 18:11:30

  Jestem zdania, że CPU ogranicza GPU. Na laptopie z Dual Corem i Intel HD Graphics gry o wiele gorzej chodzą niż na i3 z taką samą grafiką.
 • ~rrr

  2013-05-02 15:22:30

  "Nie ma czegos takiego, jak ograniczanie, tylko NIESPELNIANIE WYMOGOW MINIMALNYCH/REKOMENDOWANYCH gry. Piszacy soft okreslaja jasno warunki, jakie ma spelniac sprzet, aby na grze dalo sie grac. I dla kazdej gry jest to inaczej, bo rozne sa silniki."

  Jest to bzdura. Sprzęt może spełniać wymogi minimalne/rekomendowane i nijak nie wpływa to na zależność, że procesor może ograniczać kartę. Jeśli tak jest, podkręcanie procesora będzie przynosić wzrost wydajności. Jeśli nie, procesor nie ogranicza karty w danym przypadku.
 • ~Marcin

  2013-05-03 20:05:50

  Ograniczanie karty przez procesor okay ale czemu do testu używacie wydajnego procka i7 zamiast jakiegoś phenoma II X955 albo i3
  Porażka
 • t.luk

  2013-05-04 09:16:35

   

  skoczylas napisał:

  Nie ma czegos takiego, jak ograniczanie, tylko NIESPELNIANIE WYMOGOW MINIMALNYCH/REKOMENDOWANYCH gry. Piszacy soft okreslaja jasno warunki, jakie ma spelniac sprzet, aby na grze dalo sie grac. I dla kazdej gry jest to inaczej, bo rozne sa silniki.


  Jeśli nie rozumiesz o czym traktuje tutaj ten artykuł to sugeruję przeczytać go raz jeszcze ale tym razem ze zrozumieniem...
 • ~Wooojciech

  2013-05-04 12:53:16

  @marcin, każdy głupi wie że Phenom-a albo i3 nie powinno się łączyć do SLI 680, więc jaki byłby sens takich testów, których zresztą w necie nie brakuje? Ten artykuł to nie jest test procesorowy, postawione jest konkretne pytanie we wstępie czy mocny procek może ograniczać 680 SLI lub jedną 680tkę i na to pytanie daje w teście odpowiedź.

zobacz wszystkie komentarze | Komentarz 13


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...