» załóż konto» przypomnij hasło

Procesorowa (r)ewolucja

Test Intel Core i3 i i5 32nm

Autor: Robert Żabiński | Data: 2010-01-04 06:00:00

A A A | Wejść na stronę 1027413 | Komentarzy 6


Podsumowanie
W trakcie testowania tego procesora miałem mieszane odczucia. Z jednej strony na pewno mogę powiedzieć że procesor ten jest produktem dobrym – szczególnie jeśli chodzi o wydajność w aplikacjach syntetycznych. Natomiast z innej strony zaprezentował się średnio w niektórych grach, gdzie miałem wrażenie, że mimo architektury niejako takiej samej jak pełnoprawne Nehalemy czegoś mu brakuje, że różnice i uproszczenia w budowie wyszły na niekorzyść. Miałem wrażenie że pamięć L3 o pojemności 4MB jest momentami niewystarczająca i w związku z tym, w co bardziej wymagających tytułach odczuwałem nieprzyjemne szarpania odbijające się w postaci minimalnego fpsu. Odczucie to tym bardziej nieco dziwne było, ponieważ komfort pracy np. Na Core i7 750 był o niebo lepszy, a co ważniejsze – nawet starszy poczciwy Core 2 Duo E8500 okazał się procesorem relatywnie chyba ciut wydajniejszym. Wydaje mi się że został on zaprojektowany głównie pod różnego typu aplikacje, a nie gry choć tam gdzie dany tytuł wykorzystywał w pełnym znaczeniu tego słowa wielowątkowość to procesor pokazuje swój lwi pazur (szczególnie Unreal 3, czy Resident Evil 5).

Także w podkręcaniu pozytywnie, a nawet bardziej niż tylko pozytywnie zaskakuje – 32nm proces wykonania zrobił tu swoje i częstotliwości na poziomie 4.3-4.5GHz nie stanowić powinny dla niego większego problemu przy dobrym chłodzeniu powietrzem. Kolejna sprawa – to niesamowicie niskie temperatury pracy tego procesora, on praktycznie się nie grzeje i nawet prosty standardowy, intelowski Box nie pozwala na przekroczenie granicy 70 stopni w stresie – więc pytanie teraz – co to będzie po zamontowaniu o wiele bardziej wydajnego chłodzenia powietrznego?. Ostatni punkt podsumowania tyczy się głównej nowości w architekturze tych procesorów czyli zintegrowanego rdzenia graficznego na jednej płytce PCB obok jednostki głównej. Grafika ta w prostych, bądź w dobrze zoptymalizowanych grach spisuje się "jako tako" ale wystarczy podnieść oferowaną rozdzielczość, bądź detale na wyższe i już polega na całej lini – do zintegrowanego GeForca 9400 czy nawet 9300 lub Ati 3200/3300 to jej sporo brakuje. Jednak takie rozwiązanie jest w teorii pomysłem dobrym, bo znacznie upraszcza budowę całego układu ale z drugiej strony podnosi cenę końcową zakupu produktu która w moim mniemaniu jest ceną zbyt wysoką o conajmniej 50-100zł. Rozumiem że nowość – nowością, ale jednak tu zostało to wszystko najwyraźniej źle skalkulowane tym bardziej że w podobnej cenie, a nawet i taniej jak się dobrze poszuka mamy model Core i5 750 który jest procesorem czterordzeniowym, a co za tym idzie widocznie lepszym.

Dlatego, więc jeśli Intel nie zrewiduje swojego cennika i nie obniży w krótkim czasie cen to sukces rynkowy procesorow z serii i3 / i5 nie będzie tak spektakularny jak w swoim czasie procesorów z serii Core 2 Duo. Są to procesory na tę chwile za drogie jak na oferowaną wydajność. Abstrahując – jeśli ktoś z was posiada dobry zestaw oparty o socket 775 razem z procesorem z serii E8 lub Q9 to nie ma po co w najbliższej przyszłości zmieniać tego na nową serię i3 / i5. Ale jeśli planuje zaopatrzyć się w tanią płytę ( np. ze względów finansowych) opartą o socket 1156 a z drugiej strony nie ma na wydanie dużej ilości gotówki na sam procesor np. Core i7 750 to wtedy zakup któregoś z najtańszych modeli Core i3 jest opłacalny. Do tego wspomniana tania płyta np. Foxconn P55 i mamy dobry, tani, z dużymi możliwościami przetaktowania oraz co ważniejsze – przyszłościowy zestaw w cenie około 700zł (oczywiście bez pamięci w komplecie). Dlatego z jednej strony przyznałbym znaczek „Best Buy” dla modeli Core i3, ale jako że one tu nie były testowane to uczynić tego poprostu nie mogę. Z drugiej strony omawiany model i5 661 aktualnie z racji zbyt wysokiej ceny na znaczek „Best Buy” tez nie zasługuje. Osobiście uważam jednak, że model ten jest zdecydowanie wart uwagi.

Podziękowania za fotografowanie, obrabianie i retuszowanie zdjęć oraz użyczenie do testów płyty głównej DFI Infinity P965 S-Dark Łukaszowi Zalewskiemu.

Dostępność i cena:
Cena według producenta: od 133 do 999$ w zależności od modelu
 
Zalety i wady:

plus
  • przyszłościowy
  • niski pobór mocy
  • wysoki potencjał OC
  • zintegrowany rdzeń graficzny
  • niski poziom wydzielania ciepła
  • bardzo niska temperatura pracy
  • wydajność w grach
  • obsługa technologii Hyper Threading
  • pełne wsparcie technologii wirtualizacji
  • wysoka wydajność w aplikacjach syntetycznych

minus
  • wydajność w OpenGL
  • cena nieco nie adekwatna co do wydajności
  • słaba wydajność zintegrowanego rdzenia graficznego
Sprzęt do testów dostarczyła firma:
Noctua NH-U12P
noctua
http://www.intel.com/

Serdecznie dziękujemy.
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Duath

    2010-01-04 11:24:39

    Porządna recenzja, gratuluję dzieła. Bardzo szczegółowo podszedłeś do tematu. Ciężko powiedzieć, dlaczego tak na prawdę chcieli zintegrować układ graficzny z CPU skoro karty Intela i tak nie grzeszyły wydajnością a do biura raczej i5 się nie kupi :)
  • Mateusz

    2010-01-04 19:49:15

    Bardzo dobry test, dzięki! Cena tych procesorów niestety zabija, model Core i5-661 powinien kosztować 500zł? Natomiast Core i3-530 w okolicach 350-380zł. Bez szybkiej obniżki to premiera tych układów może okazać się wielkim niewypałem.
  • Adonim

    2010-01-04 19:57:41

    ceny najtańszych modeli i3 jeszcze ujdą jako tako - szczególnie modelu i3 530 który dodatkowo dzięki potencjałowi OC raczej zyska popularność. Ceny modeli i5 6xx już tak atrakcyjne nie są i tu musi być ich obniżka.
  • Maaario

    2010-05-25 11:23:02

    Szczerze zastanawiam się jaki cel ma właśnie integracja tych dwóch jak dotąd oddzielnych układów w jednej obudowie. To jest procesor czy grafika. Co do wypowiedzi adonim'a - ludzie, którzy będą podkręcać ten procesor raczej ze zintegrowanej grafiki korzystać nie będą.
  • ~jarszu

    2011-04-13 20:49:53

    jestem pod wrazeniem opini. Sam kupilem tydzien temu procek intel core i5 650 i powiem szczerze ze jestem niesamowicie zachwycony jego wydajnoscia. moze dacie recenzje nowego i7 na socket 1155? bo chcialbym poczytac. pozdrawiam
  • ~PiotrMalko

    2013-08-21 13:37:23

    czy coś wiadomo na temat pasty pod IHS w rodzinie Westmere -nie ma nigdzie informacji na ten temat, jedynie raz widziałem gdzieś wzmiankę że jest pasta zamiast lutu czyli fail

Komentarz 6


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...