» załóż konto» przypomnij hasło

Znamy wydajność Sandy Bridge!

Test procesorów Intel Core i7-2600K oraz i5-2500K

Autor: Michał Mroziński i Mateusz Galon | Data: 2011-01-03 06:00:00

A A A | Wejść na stronę 437161 | Komentarzy 16


Integracja

Razem z wprowadzeniem na rynek układów Nehalem Intel zaczął podejmować znaczące kroki w celu zwiększenia poziomu integracji w swoich procesorach. Zaczęto „pakować” do wnętrza komputera jednostki, które wcześniej podlegały chipsetowi m.in. kontroler pamięci, magistrali PCI Express czy rdzeń graficzny. Procesor otrzymał również pamięć podręczną trzeciego poziomu. Innymi słowy CPU zmienił się z serca komputera w zestaw złożony z różnych jednostek.

Sandy Bridge

Takie rozwiązanie niesie ze sobą niezliczoną ilość korzyści i pozwala na zwiększenie wydajności ze względu na krótszy czas oczekiwania podczas przesyłania danych. Jednak im więcej różnych układów jest wewnątrz CPU tym trudniej jest je wszystkie połączyć. Najtrudniejszym zadaniem w przypadku Sandy Bridge było zintegrowanie współdzielonej pamięci podręcznej L3 i rdzeni procesora. Tym bardziej, że ich liczba może w przyszłości rosnąć. Programiści podczas pracy nad mikroarchitekturą Sandy Bridge musieli przez cały czas mieć na uwadze połączenia między poszczególnymi jednostkami.

Turbo Boost

Technologia Turbo Boost pozwala na podnoszenie mnożnik procesora, a co za tym idzie częstotliwości pracy jego zegara. Warunkiem koniecznym jest oczywiście nieprzekroczenie maksymalnej wartości TDP. Jak wiecie z poprzednich procesorów mnożnik podwyższany jest najwyżej o kilka wartości, a jednocześnie następuje redukcja liczby pracujących rdzeni procesora. Powoduje to zmniejszenie wydajność sumarycznej układu, jednak może on działać skuteczniej w programach, które nie mogą wykorzystać jednocześnie wszystkich rdzeni.

Sandy Bridge testy

Sandy Bridge

Hyper-Threading

Technologia ta swój początek miała już w niecieszących się sławą procesorach Intel Pentium 4. Następnie nie wykorzystano jej w świetnych układach Core 2, by powrócić w jeszcze lepszych Core i7. Hyper-Threading to symulacja wielowątkowości na każdym rdzeniu CPU. Dzięki niej pojedynczy rdzeń może jednocześnie obsługiwać dwa wątki. Tym samym moc obliczeniowa zostaje dzielona jednak powoduje znaczący wzrost wydajności w środowiskach wielowątkowych.

Sandy Bridge

 

Intel Clear Video

Filmy w HD odmieniły zdecydowanie realia współczesnej rozrywki. Technologia Intel Clear Video pozwala nam na wykorzystanie możliwości, jaki oferuje wideo wysokiej rozdzielczości. Wraz z zestawem rozszerzeń wideo, które są wbudowane w podsystem grafiki z technologią Intel Graphics sprawia, że odtwarzanie wideo będą posiadały większą jakość odtwarzania, wyostrzony obraz i nasycone kolory. Technologia Intel Clear Video ułatwia nie tylko oglądanie filmów na ekranie komputera, ale także oglądanie cyfrowego obrazu na najnowszych telewizorach.

Sandy Bridge testy

Intel Advanced Vector Extension

Procesory te jako pierwsze obsługują instrukcje Intel Advanced Vector Extension (Intel AVX). Intel AVX przyspiesza technologię w kierunku obliczeń zmiennopozycyjnych w zastosowaniach ogólnych, takich jak przetwarzanie obrazu, wideo i audio, jak również w zastosowaniach inżynieryjnych, łącznie z modelowaniem i analizą 3D, symulacją naukową oraz analityką finansową. Ma ona znacznie przyspieszyć wydajność uruchamianego oprogramowania, które korzysta z rozszerzeń SSE.

Sandy Bridge testy

Na koniec ogólny rzut oka na intelowskie rozwiązania:

Sandy Bridge

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Irwander

    2011-01-03 06:28:41

    Świetna robota Panowie! Warto było dzisiaj wstać dla takiej niespodzianki :D Już nie będę Wam wierzył, że premiera w środę :P
  • Kamirp

    2011-01-03 06:31:03

    Dobrze, że zajrzałem przed wyjściem z domu :D Było warto :D Sandy Bridge osiągnie sukces, zdecydowanie!
  • Duath

    2011-01-03 11:06:40

    Gratuluję bardzo dobrej recenzji! ;)

    Co do procków: ciekawy produkt. Cena w $ wygląda jeszcze w miarę ok, ale pewnie w Polsce po dodaniu watów, ceł itp każdy przestraszy się tego cepa i przez dłuższy czas mało kto będzie miał model choćby ze średniej półki.

    Kolejna sprawa, ciekawe jakby wyglądało zestawienie Sandy Bridge z AMD Phenom 1090T? :D
  • Mikellle

    2011-01-03 16:21:25

    Jeśli cena będzie w Polsce znośna to warto będzie kupić. Jednak przesiadka z 1156 to strata pieniędzy.
  • Sroka

    2011-01-03 16:53:15

    Intel pokazuje, że seria K ma wszystko najlepsze. Jeżeli 2600k za $219 to będzie sprzedawał jak ciepłe bułeczki. Dobra recka, pogratulować Panowie.
  • narzedzia_pozycjonera

    2011-01-03 19:21:03

    Przyznam, że spodziewałem się zupełnie innych wyników, a test przeczytałem wyłącznie z ciekawości gdyż zainteresowanie procesorami Intela straciłem po pamiętnych Celeronach D. Jeżeli testy na innych portalach pokryją się z Waszymi to będę rozczarowany. Po raz kolejny zauważam, że PR Intela jest większy od realnych możliwości tej firmy. Nie dość, że wydajność 2500K jest tylko minimalnie wyższa od i5-750 to na domiar tego wszystkiego za ten model przyjdzie nam zapłacić tyle samo! Znów poczekamy na dogranie biosów nowych platform, znów cyrki z pamięciami. Jeżeli miałbym zdecydować się na 1155 to wyłącznie ze względu na Brak możliwości OC i wysokie ceny modeli z zablokowanym mnożnikiem dyskwalifikuje je na pierwsze trzy-cztery miesiące. Na plus SB działa EFI i nieco niższe temperatury, ale co nam po nich w modelach z zablokowanym mnożnikiem? Podsumowując: jestem rozczarowany. Procesory z K mają szansę na zdobycie rynku wśród osób, którzy planują zakup komputera. Przesiadanie się z innej platformy jest sporym błędem.
  • narzedzia_pozycjonera

    2011-01-03 19:22:15

    Zdanie: "jeżeli miałbym zdecydować się na 1155 to wyłącznie ze względu na" proszę wykreślić :)
  • Warwyko76

    2011-01-03 19:37:51

    Czy waszym zdaniem biorac pod uwage tylko i wyłacznie wydajnosc w grach, lepszym wyborem bedzie nowy i5 czy i7?
  • iight

    2011-01-04 14:09:50

    Tic-Toc - opłaca się zmieniać z 775 ale z 1336 już nie...
    Ale za to potencjał podkręcania jest miażdżący - 5GHz bez problemu na powietrzu... sprawdzicie to?:
  • waldi91

    2011-01-04 20:14:42

    Sprawdzam cały czas ;-) - powiem tak: 4,2GHz na 1,2V bez problemu. Wyżej zaczynają się schody. Na razie nie zdradzę Wam do ilu się udało stabilnie przejść testy, bo muszę wyeliminować kilka problemów (m. in. z opadaniem mnożnika w najmniej oczekiwanym momencie :-( ). Prawdopodobnie gdzieś robię błąd lub jakieś ustawienia są nie takie jak być powinny, ale spokojnie... Wyniki zostaną dodane na podstronie Podkręcanie ;-) - a będzie co podziwiać...

zobacz wszystkie komentarze | Komentarz 16


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...