» załóż konto» przypomnij hasło

Znamy wydajność Sandy Bridge!

Test procesorów Intel Core i7-2600K oraz i5-2500K

Autor: Michał Mroziński i Mateusz Galon | Data: 2011-01-03 06:00:00

A A A | Wejść na stronę 438991 | Komentarzy 16


Za każdym razem, kiedy firma Intel wprowadza nową rodzinę procesorów spotykamy się z podobnymi zmianami. Modernizacji ulega architektura oraz proces produkcyjny. Pod koniec 2008 roku firma ta wprowadziła układy Nehalem, a na początku 2010 roku rozpoczęła produkcję CPU Westmare z wykorzystaniem 32 nm procesu technologicznego. Teraz, rok później mamy kolejną premierę. Dzisiaj nazwa Sandy Bridge widnieje na pierwszych stronach wszystkich mediów technologicznych, a wszystko to z uwagi na ekstremalnie duże zainteresowanie wszystkich entuzjastów komputerowych. Taki stan rzeczy nie powinien nas jednak dziwić, ponieważ każdy nowy krok w ewolucji układów firmy Intel powoduje znaczące zmiany w strukturze platformy PC, jak również znaczny wzrost ogólnej wydajności. Procesory Sandy Bridge nie będą wyjątkiem od tej zasady, ponieważ prezes Intela, Paul Otellini wysnuł stwierdzenie, że dzisiejsza premiera będzie miała takie samo znaczenie jak przejście od 80486 do Pentium.

Sandy Bridge

Historia mikroarchitektury Intela

Jak wszyscy dobrze wiecie procesory oparte o mikroarchitekturę Nehalem są bardzo szybkie i cieszą się dużym popytem na rynku. Co więcej, największy konkurent, czyli AMD nie może zaoferować godnego rywala dla Nehalem – istniejące układy Stars są znacznie wolniejsze. Jeżeli jednak chodzi o nadchodzące Bulldozery to mamy nadzieję, że okażą się one wydajniejsze od obecnych procesorów. Wracając jednak do Nehalem to nie możemy ukryć, że posiadają one kilka ukrytych wad które inżynierowie Intela chcieli wyeliminować w nowych produktach.

Współczesny 32 nm proces technologiczny jest na tyle doskonały, aby pozwolić na tworzenie bardzo skomplikowanych, monolitycznych układów o wysokiej wydajności. Procesory Nehalem osiągnęły już swoje maksimum częstotliwości, co oznacza, że dalsze zwiększanie zegara związane jest ze zwiększonym poborem mocy i wydzielaniem ciepła przekraczającym dopuszczalne normy. Jakby nie patrzeć taki stan rzeczy oznacza, że nadszedł czas aby poznać nowe sposoby na zwiększenie wydajności, która jest możliwa poprzez poprawę mikroarchitektury.

Już ponad dwa lata temu jasne stało się, że intel będzie stopniowo przenosił funkcje chipsetu do procesorów. Pierwsze układy Nehalem tj. Bloomfield zyskały zintegrowany kontroler pamięci. Następna generacji, czyli Lynnfield również kontroler magistrali PCI Express. Po tym procesory Clarkdale otrzymały zintegrowany rdzeń graficzny. Sandy Bridge będzie numerem jeden w procesie integracji, ponieważ w jednym chipie znajdziemy zarówno rdzenie procesora, jak i układ graficzny, kontroler pamięci oraz kontroler magistrali PCI Express.

Sandy Bridge

Nowa architektura

Sandy Bridge charakteryzują się powierzchnią półprzewodnikową zaledwie 225 mm2. Oznacza to, że są jeszcze mniejsze niż czterordzeniowe procesory Bloomfield lub Lynnfield, a nawet niż sześćciordzeniowy CPU Gulftown. Wszystko to ze względy na 32 nm proces technologiczny.

Nowa architektura nie oferuje żadnych kompromisów jeżeli chodzi o funkcje. Procesory składają się z dwóch lub czterech rdzeni z obsługą Hyper-Threading, do 8 MB pamięci podręcznej L3, dwukanałowy kontroler pamięci DDR3, wsparcie dla 16 linii PCI Express 2.0 oraz nowoczesny rdzeń graficzny kompatybilny z DirectX 10.1. Jakby spojrzeć całościowo to mamy wrażenie, że posiadają one wszystko czego potrzeba, aby zdobyć różne segmenty rynku. Również najwyższą półkę.

Znaczna integracja Sandy Bridge powoduje znaczną poprawę w szybkości działania w stosunku do poprzednich układów pracujących z tym samym zegarem. Nowości wydzielają także mniejszą ilość ciepła, co oznacza, że mogą pracować na wyższych częstotliwościach taktowania. Obsługują one również instrukcje AVX (Advanced Vector Extensions), które są wykorzystywane przy wielu algorytmach multimedialnych, finansowych i naukowych. Różnią się one w stosunku do poprzednich zestawów instrukcji SSE większą szerokością operand (256 bit, zamiast 128 bitów) – powoduje to przetwarzanie większej ilości danych niższym kosztem zasobów.

Sandy Bridge

Oprócz układów, które prezentujemy w tabelach powyżej na rynku będą dostępne również odpowiedniki mobilne i energooszczędne. Nie mamy jednak wątpliwości, że głównym tematem rozmów w chwili obecnej są układy desktopowe.

Sandy Bridge pojawia się na rynku jako część platformy LGA 1155. Nowe procesory niestety nie są zgodne z socketem LGA 1156 i będą wymagały nowej płyty głównej.

Sandy Bridge

Rodzina chipsetów Intel 6

Wraz z wejściem do sprzedaży procesorów pojawia się również nowa rodzina chipsetów. Podstawowymi układami będzie Intel P67 oraz Intel H67 ze zintegrowaną grafiką. Podobnie jak w przypadku układów LGA 1156 nowe P67 i H67 będą bardzo proste – wszystkie funkcje mostka północnego zostaną przeniesione do procesora.

Niestety nowe chipsety nie obsługują USB 3.0, ale większość płyt głównych z LGA 1155 będzie posiadało odpowiednie porty realizowane z wykorzystabniem dodatkowych kontrolerów. Tak samo jak w przypadku magistrali PCI: brak odpowiedniego kontrolera wewnątrz nowego chipsetu nie oznacza, że tradycyjne złącza PCI nie będą już dostępne na płytach głównych.

Sandy Bridge

Socket LGA 1155

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Irwander

    2011-01-03 06:28:41

    Świetna robota Panowie! Warto było dzisiaj wstać dla takiej niespodzianki :D Już nie będę Wam wierzył, że premiera w środę :P
  • Kamirp

    2011-01-03 06:31:03

    Dobrze, że zajrzałem przed wyjściem z domu :D Było warto :D Sandy Bridge osiągnie sukces, zdecydowanie!
  • Duath

    2011-01-03 11:06:40

    Gratuluję bardzo dobrej recenzji! ;)

    Co do procków: ciekawy produkt. Cena w $ wygląda jeszcze w miarę ok, ale pewnie w Polsce po dodaniu watów, ceł itp każdy przestraszy się tego cepa i przez dłuższy czas mało kto będzie miał model choćby ze średniej półki.

    Kolejna sprawa, ciekawe jakby wyglądało zestawienie Sandy Bridge z AMD Phenom 1090T? :D
  • Mikellle

    2011-01-03 16:21:25

    Jeśli cena będzie w Polsce znośna to warto będzie kupić. Jednak przesiadka z 1156 to strata pieniędzy.
  • Sroka

    2011-01-03 16:53:15

    Intel pokazuje, że seria K ma wszystko najlepsze. Jeżeli 2600k za $219 to będzie sprzedawał jak ciepłe bułeczki. Dobra recka, pogratulować Panowie.
  • narzedzia_pozycjonera

    2011-01-03 19:21:03

    Przyznam, że spodziewałem się zupełnie innych wyników, a test przeczytałem wyłącznie z ciekawości gdyż zainteresowanie procesorami Intela straciłem po pamiętnych Celeronach D. Jeżeli testy na innych portalach pokryją się z Waszymi to będę rozczarowany. Po raz kolejny zauważam, że PR Intela jest większy od realnych możliwości tej firmy. Nie dość, że wydajność 2500K jest tylko minimalnie wyższa od i5-750 to na domiar tego wszystkiego za ten model przyjdzie nam zapłacić tyle samo! Znów poczekamy na dogranie biosów nowych platform, znów cyrki z pamięciami. Jeżeli miałbym zdecydować się na 1155 to wyłącznie ze względu na Brak możliwości OC i wysokie ceny modeli z zablokowanym mnożnikiem dyskwalifikuje je na pierwsze trzy-cztery miesiące. Na plus SB działa EFI i nieco niższe temperatury, ale co nam po nich w modelach z zablokowanym mnożnikiem? Podsumowując: jestem rozczarowany. Procesory z K mają szansę na zdobycie rynku wśród osób, którzy planują zakup komputera. Przesiadanie się z innej platformy jest sporym błędem.
  • narzedzia_pozycjonera

    2011-01-03 19:22:15

    Zdanie: "jeżeli miałbym zdecydować się na 1155 to wyłącznie ze względu na" proszę wykreślić :)
  • Warwyko76

    2011-01-03 19:37:51

    Czy waszym zdaniem biorac pod uwage tylko i wyłacznie wydajnosc w grach, lepszym wyborem bedzie nowy i5 czy i7?
  • iight

    2011-01-04 14:09:50

    Tic-Toc - opłaca się zmieniać z 775 ale z 1336 już nie...
    Ale za to potencjał podkręcania jest miażdżący - 5GHz bez problemu na powietrzu... sprawdzicie to?:
  • waldi91

    2011-01-04 20:14:42

    Sprawdzam cały czas ;-) - powiem tak: 4,2GHz na 1,2V bez problemu. Wyżej zaczynają się schody. Na razie nie zdradzę Wam do ilu się udało stabilnie przejść testy, bo muszę wyeliminować kilka problemów (m. in. z opadaniem mnożnika w najmniej oczekiwanym momencie :-( ). Prawdopodobnie gdzieś robię błąd lub jakieś ustawienia są nie takie jak być powinny, ale spokojnie... Wyniki zostaną dodane na podstronie Podkręcanie ;-) - a będzie co podziwiać...

zobacz wszystkie komentarze | Komentarz 16


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum