Małe, a też potrafi! 7 płyt od Asusa, Foxconna, Gigabyte i MSI.
Test płyt głównych H55 i H57
Spis treści
Główną i podstawową zmianą w stosunku do dotychczasowych, klasycznych konstrukcji (w sensie że technologicznie konstrukcje samego procesora i integry były dotychczas osobnymi chipami) wyposażonych w zintegrowane układy graficzne stosowanych u AMD oraz u Intela jest przeniesienie układu graficznego z mostka północnego do samego rdzenia procesora. Procesory Clarkdale posiadają zintegrowany układ graficzny, który jest wykonany w 45nm procesie technologicznym, a nie jak w przypadku rdzenia CPU – 32nm.
Zintegrowany rdzeń graficzny Intel GMA HD sprzętowo posiada wsparcie DirectX 10, Shader Model 4.0 i OpenGL 2.0. Posiada on również funkcję Clear Video Technology HD. Wbudowany akcelerator graficzny wyposażony został w 32MB pamięci.
Nowy zintegrowany rdzeń graficzny Intel GMA HD do poprawnej pracy zintegrowanej grafiki w procesorze potrzebuje płyty głównej opartej o chipset H57 lub H55. Dlatego więc popularne płyty z chipem P55 na pokładzie, które nie posiadają zintegrowanej karty grafiki (co już jest oczywistą sprzecznością, bo właśnie po to powstał H57) nie będą mogły go używać. Ale z drugiej strony dlatego że interfejs procesora Core i5 jest w 100% kompatybilny z socketem 1156, to Clarkdale i3 / i5 spokojnie będzie współpracował z płytami P55. Oczywistością wtedy będzie, że zmuszeni będziemy pracować na osobnej karcie graficznej bo jak wyżej jest mowa – zintegrowany w procesorze i3 / i5 rdzeń graficzny Intel GMA HD na chipsecie P55 po prostu się nie uaktywni.




Warto przeczytać:
Do góry
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
Mateusz
2010-02-14 12:05:50