» załóż konto» przypomnij hasło

Czy to już Ultrabook?

Lenovo U310 - test laptopa

Autor: Krzysztof Podlaski | Data: 2013-05-25 09:21:37

A A A | Wejść na stronę 93473 | Komentarzy 8


Moduł WiFi włączamy przyciskiem nad cyfrą 7 (lub inaczej pisząc F7). Pojawi się poniższe okienko aplikacji Lenovo:

Lenovo U310

Lenovo U310

Ultrabook wyposażono w dość dobry układ Wifi - Intel Centrino 2200 - N (2x2) pracujący w paśmie 2,4GHz z technologią Wi-Di. Układ zgodny jest ze standardami 802.11 b/g/n , połówkowy moduł mini-PCIe , dodatkowo karta wspiera Intel Smart Connect Technology podczas uśpienia Ultrabook może aktualizować dane do aplikacji i np. stan Access Pointów tak aby po wybudzeniu szybciej zalogować się do sieci. Układ jest również zgodny z 802.11d, 802.11e, 802.11i, 802.11h (roaming i zgodność z różnymi standardami międzynarodowymi, QoS, zaawansowane bezpieczeństwo, zgodność z zarządzaniem spektrum w EU). Układ posiada dwie anteny (tryb Mi-Mo 2x2) dające maksymalnie przepustowość 300Mbps. Nieco bardziej rozbudowany układ Wireless-N 2230 zapewniłby też wsparcie dla Bluetooth 4.0 (jako że 2200 i 2230 różnią się tylko wsparciem Bluetooth) , niestety wybrano bardziej oszczędną opcję. Dlaczego to zrobiono, jednym z powodów może być obecność technologii WiFi Direct Connect która łączy dwa dowolne odbiorniki zgodne (bez potrzeby istnienia Access Pointa czy Routera WiFi). W przypadku modułów Intela wymaga ona:

  • Oprogramowania Intel® PROSet/Wireless w wersji 15.2
  • Zgodnego modułu Wi-Fi
  • Aplikacja Intel My Wifi Dashboard (służy do tworzenia sieci PAN - Personal Area Network, połączeń PC-PC, nawet przerzucania metodą Drag&Drop danych pomiędzy urządzeniami w grupi Wi-Fi Direct Group). Pełna wersja tej aplikacji działa z modułami Centrino, wersja Lite działa z innymi modułami zgodnymi z WiFi Direct. Na dwóch laptopach zainstalowałem Intel PROSet 15.6 (moduły N6300 i N2200 oba zgodne z Wi-Fi N, w teorii powinny przesyłać tyle co wolniejszy z nich - czyli 300Mbps).

Po uruchomieniu Intel MyWiFi Dashboard nadajemy nazwę naszemu komputerowi (pełni ona rolę SSID'a). Następnie mamy możliwość wyszukania urządzeń w otoczeniu. Łatwo możemy zauważyć że przycisk Wi-Fi Direct w prawej górnej części aplikacji jest zielony (włączone). Działa tylko Wi-Fi Direct. Po kliknięciu na drugi komputer, wysłane zostanie zaproszenie do komunikacji i pojawi się ono w tej samej aplikacji na drugim komputerze, jeśli druga strona zaakceptuje połączenie, pojawią się możliwe opcje:

  • dodanie do ulubionych,
  • opcje (zablokuj, zmień nazwę)
  • wyślij pliki (przyjęcie plików też jest potwierdzane przez drugą stronę, pliki trafiają do biblioteki Pobrane)
  • czat (3 rysunek)
  •  połącz/rozłącz

Lenovo U310

Widzimy aplikację Intel My WiFi Dashboar z otwartym czatem, oraz poniżej wysyłanie plików.

Co ciekawe, aby włączyć/wyłączyć Wi-Fi trzeba kliknąć na ten mały radio-button (obecnie przy tekście "Wył." - tekst ten zmienia się zależnie od stanu modułu Wi-Fi. Następnym krokiem było dodanie sieci, tu niespodzianka bo w grupie aplikacji Intel PROSet Wireless nie ma aplikacji "Narzędzie do połączeń Wifi".

Lenovo U310

Lenovo U310

Lenovo U310

Zasięg

Sieć skonfigurowałem ręcznie w Windows. Wszystko działa, poniżej statusy z narzędzi Intela:

• Bardzo blisko 30cm od nadajnika:
• Dwa pokoje dalej za ścianą (-9dBi) oraz przy dwóch drzwiach(-5 dBi) zamkniętych:

Lenovo U310

Jakość sygnału spadła na "dobrą" , ale statystyka sterownika Intela nadal pokazywała moc transmisji na 32mW (100%). Stanąłem na drugim skraju mieszkania plecami zasłaniając laptopa, nadal zasięg był ok.
Jednakże, postanowiłem sprawdzić jeszcze coś, wyszedłem na balkon (-7 dBi), czyli najpierw stałem plecami tuż przy balkonie, a następnie wyszedłem na zewnątrz (pomocna osoba zamknęła mnie na zewnątrz). No i ... .koniec przez 3 drzwi, i dystans 10 metrów (drzwi balkonowe PCV bardzo szczelne) i sygnał niby jest ale już sieć nie działa, próbowałem połączyć się ponownie - bezskutecznie. Przy dwóch ścianach po 40cm (czerwona cegła) + 3 drzwi plus nieoptymalnie ulokowany Router Wi-Fi niestety ale Ultrabook stracił zasięg. Na usprawiedliwienie Ultrabook'a mogę dodać, iż router którym dysponowałem do testów to tylko D-link DI-524 więc na pewno z lepszym Routerem Wi-Fi zgodnym z 802.11n zasięg powinien być lepszy (Choć nie koniecznie gdyż Wi-Fi N to częstotliwości 5GHz a w teorii im mniejsza częstotliwość tym mniejsze tłumienie i większy zasięg, w teorii więc propagacja fal na częstotliwości 2,4GHz powinna mieć mniejsze tłumienie niż na 5GHz).

Podsumowując, udostępnienie tego konkretnego modułu umożliwia w wielu wypadkach zastąpienie Bluetooth poprzez Wi-Fi Direct (przypomnę że coraz więcej urządzeń takich jak: aparaty, smartfony czy drukarki wspierają standard Wi-Fi Direct). Implementacja Wi-Fi Direct wykonana przez Intel'a jest wręcz rewelacyjna. Mamy bezpieczne połączenia tworzone ad-hoc z urządzeń widzianych w otoczeniu. Paradoks polega na tym, że Intel dostarcza tą funkcjonalność w modułach biznesowych, a możliwość tworzenia takich połączeń stwarza pewne ryzyko, że można dane przesłać poza siecią główną przedsiębiorstwa (oczywiście to ryzyko da się ograniczyć, wystarczy że użytkownik nie ma uprawnień administratorskich i już nie ma możliwości zainstalowania aplikacji My WiFi Dashboard). Mamy dobre szybkie rozwiązanie, tyle że zaimplementowane w rozwiązaniach dla biznesu, a bardziej pasujące dla celów konsumenckich. Trzy-antenowy układ Centrino N-6300 zainstalowany w Dellu E6530 w najgorszym scenariuszu nadal utrzymywał łączność i działał z dobrą wydajnością, można więc przypuszczać iż obudowanie anten w U310 pokrywą aluminiową obniża odczuwalnie zasięg.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • skoczylas

    2013-05-25 13:35:07

    Wyczerpująco podszedłeś do tematu - gratulacje!
  • ~oren

    2013-05-26 08:49:02

    Pozycja godna uwagi za rozsądne pieniądze mamy świetny sprzęt do mobilnych zastosowań i nie tylko procki i5 wiele potrafią. Jeśli chcemy mieć coś małego to lepiej wybrać taki ultrabook niż netbooka.
  • ~gniotek

    2013-05-26 09:07:37

    Bateria trzyma do 3 godzin. Lipa straszna. Uginająca się klawiatura? Cała obudowa się ugina. Wifi to jest fikcja chyba że siedzisz z lapkiem przy routerze. Takie uciążliwe że kupiłem karte wifi na usb.
  • ~Krzysiek Podlaski

    2013-05-26 12:30:47

    @skoczylas
    Wyczerpująco podszedłeś do tematu - gratulacje!

    Dzięki, staram się jak mogę, na pewno następne recenzje będą bardziej szczegółowe i równie ciekawe.
  • ~Krzysiek Podlaski

    2013-05-27 10:08:15

    @gniotek
    Bateria rzeczywiście słaba, zwłaszcza przy obciążeniu (3h to wynik pod obciążeniem). Uginania się całej obudowy nie doświadczyłem.
    Z tym wi-fi to bym nie przesadzał, możliwe że jedna z anten odłączyła się od twojego modułu. Ja w 50m^2 mieszkaniu, w całym, miałem dobry sygnał korzystając z przeciętnego Routera Wi-Fi - jedna antena w routerze! Router zgodny tylko z 802.11 b,g który teraz kosztuje 29$! Mimo to przy zamkniętych drzwiach od dwóch pokoi nadal mogłem korzystać z Wi-fi, problem był dopiero po wyjściu poza mieszkanie. Inna kwestia jak kolega chce łapać wifi z samochodu z innego budynku... wtedy raczej słabo będzie. Opracowanie miarodajnego testu WiFi jest dyskusyjne: nie wiem ile innych sieci pracuje w twoim otoczeniu, nie wiem jakich częstotliwości chciałeś używać (b,g 2,4GHz czy 5GHz -A,N,AC), jakim routerem dysponujesz. Równie dobrze możesz mieć router na strychu, Ultrabooka na parterze domu i chcieć strumieniować dane do pokoju w którym stoi TV - to też jest wtedy fikcja. Może jeszcze większa fikcja - Gniotek chciałby złapać sygnał osiedlowego dostawcy sieci (WiFi) za pomocą energooszczędnego modułu wbudowanego? :) ... dlatego kupiłeś kartę USB z wyjściem na zewn. antenę, a antenę pewnie masz za oknem? Cuda na kiju w laptopie za 2049 PLN. Bądźmy poważni.
  • ~tesora

    2013-05-27 15:36:53

    Ultrabook - droższa wersja laptopa. Nie wiem dlaczego zrezygnowano z netbook-ów - małe, mobilne i za niską cenę.
  • ~Krzysiek Podlaski

    2013-05-27 16:32:48

    @Tesora

    Mam dla ciebie takie spostrzeżenia, po pierwsze, pierwsze netbooki oscylowały w granicach 1800 PLN, potem mniej do 1450 PLN. Ale za maszynę wykonaną z plastiku, z małym dyskiem, małą matrycą i niską rozdzielczością (1024x600 10") oraz z wydajnością jak poniżej (z resztą tego Atoma też wtedy nie było ale niech będzie):

    Wyniki dla testu Passmark CPU (http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html):

    Intel Atom D525 @ 1.80GHz - 694pkt
    Intel Core i5-3317U @ 1.70GHz - 3119pkt

    Innymi słowy. Dostajesz maszynę 5x krotnie wydajniejszą, nadającą się do jakiejkolwiek pracy, i wyjściowo droższą 300 PLN od netbook'ów (patrząc na ceny ich premiery). Jak można narzekać?! EePC muliło niemiłosiernie nawet na WinXP.
  • ~użytkownik

    2014-06-25 22:15:39

    Co do zasięgu wifi to rzeczywiście super nie jest, ale dużo daje pogrzebanie w ustawieniach karty sieciowej. U mnie dało BARDZO pozytywny efekt. Trzeba tylko podłączyć się do routerka i przejrzeć ustawienia sieci... U mnie najwięcej dała korekta mobilności.

Komentarz 8


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...