» załóż konto» przypomnij hasło

Czy to już Ultrabook?

Lenovo U310 - test laptopa

Autor: Krzysztof Podlaski | Data: 2013-05-25 09:21:37

A A A | Wejść na stronę 77900 | Komentarzy 8

Lenovo U310 - test laptopa Zwarty, dość dobrze wykonany .. ale czy Ultrabook? Odkąd Intel "poluzował" wymogi, spotkać możemy budżetowe rozwiązania z dyskami HDD + SSD cache oraz grubsze w przekroju niż 18mm. Część z tych rozwiązań wydaje się wystarczająca do wszelkich codziennych zadań. Małe rozmiary, długi czas pracy na baterii i niższa cena mogą przekonać nieprzekonanych. Sprawdź jak radzi sobie w tej kwestii Lenovo IdeaPad U310, którego testowaną konfigurację można nabyć już za 2029PLN.

Sceptycyzm - pojęcie wieloznaczne, określające postawę w nauce, pogląd filozoficzny oraz potocznie - postawę "sceptyka" (człowiek wątpiący, krytyczny, niedowierzający). - pl.wikipedia.org

Mimo sporego zainteresowania miałem swoje obawy odnośnie Ultrabook'ów. W końcu to w pewnym sensie próba połączenia ognia i wody. Z jednej strony solidnie wykonane ale z drugiej strony przecież bardzo cienkie więc narażone na naprężenia i działanie różnych sił, które mogą skończyć się uszkodzeniem mechanicznym. Następnie kwestia wydajności: jak zamknąć wydajność w ciasnej obudowie nie powodując problemów termicznych, lub oparzeń na kolanach klientów? Jak zaprojektować obudowę Unibody i pokrywę aluminiową aby anteny Wi-Fi nadal mogły działać? Owszem masowa produkcja rozwiązuje często kolejny problem - koszt użytych materiałów i komponentów - mimo to nutka ciekawości z dozą zdumienia pozostała....

Laptop Lenovo U310 przyjeżdża do nas zapakowany w dość estetyczne pudełko, małych rozmiarów. W środku kryje się malutki zasilacz oraz laptop w materiałowej kopercie zamykanej na rzepa. Laptop jest też chroniony dość dobrą pianką. Nic w środku się nie rusza, nie przesuwa. Pierwsze skojarzenie to fakt, że laptop przypomina Ultrabook'a - tyle że aby to miano nosić jeszcze niedawno laptop taki powinien, według specyfikacji Intela, być wyposażony w dysk SSD. Jak istotny to był wymóg, przekonamy się w dalszej części recenzji. Drugie wrażenie to mylący kolor - pokrywa nie jest fioletowa, a raczej przypomina szary kolor określany mianem z ang. "gun metal". Jest to jeden z kolejnych przykładów gdzie na żywo laptop wygląda lepiej niż na zdjęciach.

Konstrukcja jest solidna, wieko, palmrest wszystko jest dobrze spasowane. Całość trochę psuje błyszcząca ramka matrycy która szczerze mówiąc jest chyba jedyną rzeczą którą chciałbym zmienić. Zawiasy pracują stabilnie, ekran nie chybocze się podczas pisania, ale po energicznym postawieniu laptopa może minimalnie się poruszyć. Zamknięty , sprawia wrażenie jednej solidnej bryły. Mimo iż waga wynosi 1,7kg , nie daje się tego odczuć. Pokrywa po zamknięciu dobrze przylega, dodatkowa "uszczelka" wzdłuż ramki ekranu zapobiegnie dostaniu się np. kartki ze zszywką między ekran a klawiaturę (co mogłoby porysować matrycę). Matrycę można odchylić maksymalnie o 130 stopni.

Lenovo U310

Lenovo U310

Lenovo U310

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • skoczylas

  2013-05-25 13:35:07

  Wyczerpująco podszedłeś do tematu - gratulacje!
 • ~oren

  2013-05-26 08:49:02

  Pozycja godna uwagi za rozsądne pieniądze mamy świetny sprzęt do mobilnych zastosowań i nie tylko procki i5 wiele potrafią. Jeśli chcemy mieć coś małego to lepiej wybrać taki ultrabook niż netbooka.
 • ~gniotek

  2013-05-26 09:07:37

  Bateria trzyma do 3 godzin. Lipa straszna. Uginająca się klawiatura? Cała obudowa się ugina. Wifi to jest fikcja chyba że siedzisz z lapkiem przy routerze. Takie uciążliwe że kupiłem karte wifi na usb.
 • ~Krzysiek Podlaski

  2013-05-26 12:30:47

  @skoczylas
  Wyczerpująco podszedłeś do tematu - gratulacje!

  Dzięki, staram się jak mogę, na pewno następne recenzje będą bardziej szczegółowe i równie ciekawe.
 • ~Krzysiek Podlaski

  2013-05-27 10:08:15

  @gniotek
  Bateria rzeczywiście słaba, zwłaszcza przy obciążeniu (3h to wynik pod obciążeniem). Uginania się całej obudowy nie doświadczyłem.
  Z tym wi-fi to bym nie przesadzał, możliwe że jedna z anten odłączyła się od twojego modułu. Ja w 50m^2 mieszkaniu, w całym, miałem dobry sygnał korzystając z przeciętnego Routera Wi-Fi - jedna antena w routerze! Router zgodny tylko z 802.11 b,g który teraz kosztuje 29$! Mimo to przy zamkniętych drzwiach od dwóch pokoi nadal mogłem korzystać z Wi-fi, problem był dopiero po wyjściu poza mieszkanie. Inna kwestia jak kolega chce łapać wifi z samochodu z innego budynku... wtedy raczej słabo będzie. Opracowanie miarodajnego testu WiFi jest dyskusyjne: nie wiem ile innych sieci pracuje w twoim otoczeniu, nie wiem jakich częstotliwości chciałeś używać (b,g 2,4GHz czy 5GHz -A,N,AC), jakim routerem dysponujesz. Równie dobrze możesz mieć router na strychu, Ultrabooka na parterze domu i chcieć strumieniować dane do pokoju w którym stoi TV - to też jest wtedy fikcja. Może jeszcze większa fikcja - Gniotek chciałby złapać sygnał osiedlowego dostawcy sieci (WiFi) za pomocą energooszczędnego modułu wbudowanego? :) ... dlatego kupiłeś kartę USB z wyjściem na zewn. antenę, a antenę pewnie masz za oknem? Cuda na kiju w laptopie za 2049 PLN. Bądźmy poważni.
 • ~tesora

  2013-05-27 15:36:53

  Ultrabook - droższa wersja laptopa. Nie wiem dlaczego zrezygnowano z netbook-ów - małe, mobilne i za niską cenę.
 • ~Krzysiek Podlaski

  2013-05-27 16:32:48

  @Tesora

  Mam dla ciebie takie spostrzeżenia, po pierwsze, pierwsze netbooki oscylowały w granicach 1800 PLN, potem mniej do 1450 PLN. Ale za maszynę wykonaną z plastiku, z małym dyskiem, małą matrycą i niską rozdzielczością (1024x600 10") oraz z wydajnością jak poniżej (z resztą tego Atoma też wtedy nie było ale niech będzie):

  Wyniki dla testu Passmark CPU (http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html):

  Intel Atom D525 @ 1.80GHz - 694pkt
  Intel Core i5-3317U @ 1.70GHz - 3119pkt

  Innymi słowy. Dostajesz maszynę 5x krotnie wydajniejszą, nadającą się do jakiejkolwiek pracy, i wyjściowo droższą 300 PLN od netbook'ów (patrząc na ceny ich premiery). Jak można narzekać?! EePC muliło niemiłosiernie nawet na WinXP.
 • ~użytkownik

  2014-06-25 22:15:39

  Co do zasięgu wifi to rzeczywiście super nie jest, ale dużo daje pogrzebanie w ustawieniach karty sieciowej. U mnie dało BARDZO pozytywny efekt. Trzeba tylko podłączyć się do routerka i przejrzeć ustawienia sieci... U mnie najwięcej dała korekta mobilności.

Komentarz 8


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...