» załóż konto» przypomnij hasło

Trzej muszkieterowie: Asus, Gigabyte oraz MSI

Test płyt głównych AM3

Autor: Piotr Szymański | Data: 2010-12-27 12:50:00

A A A | Wejść na stronę 162324 | Komentarzy 8


Gigabyte 870A-UD3 to produkt oparty o chipsety AMD 870 i 850. Płyta w wymiarach pełnego ATX wyróżnia się ciemnoniebieskim malowaniem PCB z zachowaniem jasnoniebieskich i białych elementów m.in. porty DDRAM. Chipset 870 jest kontynuatorem chipsetu 770, który ugruntował swoją pozycję wśród płyt AM3 siódmej generacji.

Gigabyte 870A-UD3

Gigabyte 870A-UD3

Gigabyte 870A-UD3

Gigabyte 870A-UD3

Akcesoria dołączone do płyty:

  • Instrukcja obsługi
  • Instrukcja szybkiego startu
  • Zaślepka I/O
  • Taśma ATA
  • Dwa kable SATA
  • Płyta CD z oprogramowaniem

Gigabyte wyposażył swój sztandarowy model 870 w sekcje zasilania typu 8+2. Cała sekcja jest zgodna z systemem Ultra Durable 3. Na mofetach użyto niskich RDS-ów, które mają za zadanie wydzielać mniej ciepła niż ich poprzednicy, czyli zwykłe RDS-y. Testy obciążeniowe potwierdziły tezę stawianą przez GigabyteMOSFET nie nagrzewał się. Przeciwieństwo stanowią Ferrytowe cewki, które przy długotrwałym obciążeniu potrafiły poparzyć palec.

 

Gigabyte 870A-UD3

Gigabyte 870A-UD3

LOW RDS

Na całej płycie 870A-UD3 znajdziemy polimerowe kondensatory. Na południe od sekcji zasilania zamontowano Socket AM3 z koszykiem w jasnoniebieskich kolorach. Dalsza część płyty to cztery porty DDR3 z obsługą pamięci do 1866+MHz. Na skraju płyty producent umiejscowił złącze ATX 24-pin i porty: IDE oraz FDD.

Gigabyte 870A-UD3

Gigabyte 870A-UD3

Mostek południowy chłodzony jest niewielkich rozmiarów radiatorem z rzadkim użebrowaniem. Obok SB znajdziemy aż sześć portów SATA3 i dwa równolegle ułożone do płyty- porty SATA2.

Gigabyte 870A-UD3

Podłączenie kabelków Power i Reset nie powinno nam sprawić problemów. Piny wyjątkowo łatwo zlokalizowaliśmy dzięki użyciu przez producenta specjalnej kostki, która wyróżnia panel złącz. Podobne kostki otrzymały dwa panele USB.

Gigabyte 870A-UD3

Płyta zaskakuje sporą ilością złączy kart rozszerzeń. Znajdziemy tu m.in. dwa złącza PCI-E, które są zgodne z trybem CrossFireX (x16/x4), trzy porty PCI oraz dwa porty PCI-E x1. W bliskiej odległości od pierwszego portu PCI-E zostało zamontowane chłodzenie mostka północnego. Tworzy je solidny radiator o gęstym użebrowaniu ze srebrnym napisem Gigabyte. Niewątpliwie jest to najgorętszy punkt na płycie głównej. Ponadto mamy sporo wątpliwości do jego montażu. Kołki pomimo dobrego umiejscowienia są niestabilne i sprawiają, że lekkie dotknięcie radiatora skutkuje jego znacznym odchyleniem. W takim przypadku łatwo jest o uszkodzenie samego chipsetu.

Gigabyte 870A-UD3

 Ultra Durable 3

Gigabyte postanowił umieścić na swojej płycie system Ultra Durable 3. Jest to system, który ma za zadanie podnieść jakość pracy jak i jej wydajność. Na system Ultra Durable 3 składają się cewki z rdzeniem wykonanym z ferrytu, które charakteryzują się mniejszymi stratami energii w porównaniu do starych cewek (metalicznych). Drugą istotną zmianą w systemie zasilania jest wprowadzenie niskich RDS-ów, o których pisaliśmy nieco wcześniej na tej stronie. Na całej płycie znajdziemy polimerowe kondensatory wykonane z japońską solidnością, cechuje je długa żywotność pracy (nawet do 50 000h). Ostatni bonus Gigabyte stanowi podwójna powłoka miedzi w PCB płyty. Ma za zadanie ułatwić przepływ ładunku elektrycznego i tym samym zmniejszyć ilość wydzielanego ciepła.

Oprogramowanie

Oprogramowanie firmy Gigabyte to szeroki wachlarz programów ułatwiających pracę overclockerom, graczom i zwykłym użytkownikom.

Easy Tune 6

Zaczniemy od programu Easy Tune 6. Jest to kolejna wersja autorskiego programu do podkręcania komputera. Przejrzysty i łatwy w obsłudze interfejs, mnogość opcji i wbudowany Core Boost stanowią o silę programu. ET6 to produkt do szybkiego zwiększenia wydajności naszego PC-ta. Zakładka Tuner udostępnia nam m.in. opcje zmiany mnożnika procesora, pamięci czy też możliwość zmiany napięcia na procesora. W programie oprócz opcji OC znajdziemy monitoring sprzętowy oraz system sterowania wentylatorami.

EES

Zielona energia to od kilku miesięcy nie tylko hasło "zielonych", ale też producentów płyt głównych. Gigabyte wprowadził program masowy dla klientów mainstream i biznesu. Easy Energy Saver to produkt, który kryje  prostotę połączoną z efektywną wydajnością. Samo działanie EES polega na kliknięciu ON po chwili cały system startuje, a specjalny licznik pokazuje nam ile energii zaoszczędziliśmy dzięki oprogramowaniu Gigabyte.

Auto Green

Kolejny program również dotyczy zielonej energii, a jest nim Auto Green. W dobie telefonów komórkowych bluetooth jest wszystkim dobrze znany, dlatego też producent stworzył specjalną aplikacje, która pozwala na zarządzanie poborem energii komputera poprzez zwykły telefon komórkowy. Problem leży w tym, że płyta nie posiada bluetooth i jakakolwiek komunikacja jest wykluczona.

Face Wizard

Ostatnim programem wartym opisania jest Face Wizard. Prosta w obsłudze aplikacja pozwala na ustawienia własnego ekranu logującego podczas startu systemu.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • szalony

    2010-12-27 14:54:36

    Jeśli stanąłbym przed wyborem jednej z tych płyt, miałbym niemały problem.
    Do ASUS'a przekonują możliwości OC pamięci, do MSI możliwości przetaktowania HTT. Gigabyte nie wyróżnia się w sumie niczym.
    Na plus w ASUS'ie można zaliczyć jeszcze naprzemienne sloty pamięci - przydatne przy dużych radiatorach.

    Co do samej recenzji - bardzo dobre zdjęcia. Brakuje mi tutaj trochę większej liczby testów w grach. Syntetyki syntetykami, ale chyba większość ludzi bardziej interesuje, jak płyta prezentuje się w grach oraz w pracy z plikami.
  • Irwander

    2010-12-27 15:10:57

    Dobra robota :)
    Co do Asusa, to bardzo dobra płyta w mojej opinii, ma USB 3, Sata 6Gb, obsługuje szybkie pamięci, chociaż w kwestii wyboru pamięci radzę sprawdzić w spisie obsługiwanych, bo ja po zainstalowaniu OCZ 1600 CL7 titanium miałem mały zgryz. Płyta ma dobre rozplanowanie elementów, brak zintegrowanej grafiki, dużo złącz - brak FDD, ale to już chyba przeżytek, zbootować można z pendraka. Bardzo łatwo instaluje się nowe wersje biosu. Bardzo dobre oprogramowanie Asusa do owerclokingu, automatycznie sam wszystko przetaktowuje, podnosi napięcia. Płytka bardzo ładnie prezentuje się wizualnie.
  • Mikellle

    2010-12-27 15:14:33

    Odblokowałem na Gigabyte GA-870A-UD3 Phenoma II 555. Jak narazie wszystko stabilnie, 8+2 sekcja zasilania powinna teoretycznie wytrzymac OC 6 jajowca, wada jaką teraz widzę to brak radiatorów na mosfetach które sie niestety grzeją. Ale to wydatek rzędu 20 zł i po problemie :).
    A bym zapomnial dziwne rozmieszczenie zasilania do wiatraków - tzn wszystkie są z prawej strony.
  • narzedzia_pozycjonera

    2010-12-27 16:57:52

    Mikellle dla Ciebie to dopłata do radiatorów, a dla mnie lepsza płyta z radiatorem na sekcji, a konkretniej: Asus M4A88T-V EVO.
    Uzupełniając swój test chciałem napisać, że Gigabyte posiada otwory na kołki montażowe radiatorów, powinniście to zauważyć na zdjęciach tej płyty.
  • Kamirp

    2010-12-27 17:10:15

    Giguś i tym razem pokazał świetną platformę. Wszystkomająca w przystępnej cenie! Dzięki kontrolerom SATA 3 i USB 3 przygotowana jest to nowych standardów, a chipset 870 gwarantuje wydajność na długi czas. Polecam graczom, którzy cenią sobie bezawaryjną pracę za niewygórowaną cenę.
  • narzedzia_pozycjonera

    2010-12-27 17:18:18

    Jakbyś porównał modele Asusa i Gigabyte zmieniłbyś zdanie.
  • Sroka

    2010-12-27 17:26:30

    Asus M4A87TD-EVO to bardzo dobra płyta jak na swoją cenę, niestety instalacja podzespołów trochę sprawia kłopot, zwłaszcza ide- gniazdo w niezbyt fortunnym miejscu.Nie polecałbym do małych obudów. Ogólnie produkt bardzo dobry, stabilny, do podkręcania podzespołów.Nie obsługuje DDR2
  • Warwyko76

    2010-12-27 20:50:09

    Good Job Panie Piotrze! Płyta Asusa jest wspaniale zaprojektowana, harmonijne, logiczne rozmieszczenie elementów, elementy elektroniczne bardzo dobrej jakości, bardzo duże możliwości tuningu (dużo opcji w biosie masakra + oprogramowanie pod win ), automatycznie odblokowała mi 4 rdzeń w athlonkux3, chipset mocno się grzeje (w upały) - poradziłem sobie z tym za pomocą wiatraczka na inne elementy i mikroukłady które się grzały założyłem małe radiatorki. Jednym słowem ASUS - solidność i dbałość o wykonanie. Jestem zadowolony. Cos pięknego.

Komentarz 8


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum