Trzej muszkieterowie: Asus, Gigabyte oraz MSI
Test płyt głównych AM3
Spis treści
Asus M4A87TD to produkt z unikatowej serii EVO. Serie tą cechuje niezwykły design produktów, spora ilość dodatków na płycie (m.in. Core Unlocker) oraz nietypowe oprogramowanie.
Sama płyta to ATX o wymiarach 30.5 cm x 22.4 cm z ciemnobrązowym malowaniem płytki drukowanej i granatowo-srebrnymi elementami PCB.
Akcesoria dołączone do płyty:
- Instrukcja obsługi
- Instrukcja szybkiego startu
- Zaślepka I/O
- Taśma ATA
- Dwa kable SATA
Produkt został oparty o solidnie zbudowaną sekcje zasilania typu 8+1. Osobna faza ma wspomóc w zasilaniu szyny HT. Wszystkie elementy sekcji zasilania są zgodne z innowacyjną technologią Xtreme Design. MOSFETY w odróżnieniu do większości produktów z serii EVO zostały pozbawione radiatora. Do zasilania procesora przewidziano 4-pinowe złącze ATX-12V.
Poniżej koszyk AM3 z socketem 938-pin. Obok niego możemy zauważyć chip EPU, który ma za zadanie ograniczać pobór mocy generowany przez nasz procesor. Złącze wentylatora procesora nie powinno przeszkadzać w trakcie zakładania rozbudowanego systemu chłodzącego. W dalszej części płyty producent przewidział miejsce dla czterech banków pamięci ram, które są w stanie obsłużyć pamięć do 2000 MHz (OC) . Skraj płyty to kolejna porcja dodatków Asusa, a znalazły się tu m.in. zworka Core unlocker i przycisk MemOK! Resztę uzupełnia złącze ATX-24pin, złącze wentylatora i port IDE.
Dół płyty prezentuje się dosyć okazale, chociaż można mieć pretensje do zbyt gęstego rozłożenia elementów na laminacie płyty. Przechodząc do poszczególnych elementów, Asus wyposażył swoją płytę w sześć portów SATA3, lampkę trybu pracy oraz dość słabo opisane złącza USB, Power i Reset. Dół płyty uzupełnia błękitny radiator mostka południowego o dość niespotykanych kształtach. W porównaniu do Gigabyte i MSI prezentuje się niczym Ferrari Enzo do Fiata Punto.
Ostatnia część płyty to złącza kart rozszerzeń, chipset audio, mostek północny i kontroler USB 3.0 firmy NEC.
System Xtreme Design i oprogramowanie
W Asusie wykorzystano technologie Xtreme Desing, która ma za zadanie zapewnić maksymalną wydajność osiągów płyty i jej bezawaryjność. Na system Xtreme Desing składa się cała maść urządzeń, programów i zastosowań elektronicznych.
Asus TurboV to program służący do przetaktowania komputera spod naszego OS-u. Rozbudowane funkcje programu pozwalają nam na zmianę napięć, mnożnika procesora i taktowania szyny HTT. TurboV jest łatwy w obsłudze, a przy tym bez problemu wprowadza nasze zmiany do chipsetu płyty.
Turbo Key to opcja, który pozwala nam na przełączenie profilu OC jednym przyciskiem. Dzięki temu małemu programowi ograniczymy pobór energii naszego komputera lub natychmiastowo podniesiemy jego wydajność.
Ostatnia część No.1 Performance to rozbudowany system faz zasilania, ma on na celu zwiększyć możliwości overclockingu i zachować pracę układu bez zbędnych strat energii. No.1 Safety to ochrona przed falami elektromagnetycznymi. Chroni nasze komponenty zapewniając anty statyczną barierę panelu I/O. No.1 Reliability to system Stack Cool3+, który dzięki zastosowaniu większej ilości miedzi w PCB płyty pozwoli na optymalne rozłożenie temperatur na jej powierzchni.
EPU to specjalny program służący do zaoszczędzania energii pobieranej przez nasz komputer. Trzy opcje programu ograniczą pobieranie mocy przez procesor, kartę graficzną*, dysk twardy oraz wentylatory.
* Tylko w przypadku karty firmy Asus.
Ai Suite to program służący do monitoringu sprzętowego oraz szybkiego dostępu do dwóch najważniejszych aplikacji Asusa. Jednym przyciskiem przeniesiemy się do programu TurboV i EPU.
Express Gate to ostatnia warta napomnienia aplikacja stworzona pod płyty marki Asus. Jest to nowatorska aplikacja pozwalający na uruchomienie w ciągu kilku sekund linuksowego systemu operacyjnego. System pozwoli nam na przeglądanie stron www, słuchania muzyki i oglądania filmów.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
szalony
2010-12-27 14:54:36
Do ASUS'a przekonują możliwości OC pamięci, do MSI możliwości przetaktowania HTT. Gigabyte nie wyróżnia się w sumie niczym.
Na plus w ASUS'ie można zaliczyć jeszcze naprzemienne sloty pamięci - przydatne przy dużych radiatorach.
Co do samej recenzji - bardzo dobre zdjęcia. Brakuje mi tutaj trochę większej liczby testów w grach. Syntetyki syntetykami, ale chyba większość ludzi bardziej interesuje, jak płyta prezentuje się w grach oraz w pracy z plikami.
Irwander
2010-12-27 15:10:57
Co do Asusa, to bardzo dobra płyta w mojej opinii, ma USB 3, Sata 6Gb, obsługuje szybkie pamięci, chociaż w kwestii wyboru pamięci radzę sprawdzić w spisie obsługiwanych, bo ja po zainstalowaniu OCZ 1600 CL7 titanium miałem mały zgryz. Płyta ma dobre rozplanowanie elementów, brak zintegrowanej grafiki, dużo złącz - brak FDD, ale to już chyba przeżytek, zbootować można z pendraka. Bardzo łatwo instaluje się nowe wersje biosu. Bardzo dobre oprogramowanie Asusa do owerclokingu, automatycznie sam wszystko przetaktowuje, podnosi napięcia. Płytka bardzo ładnie prezentuje się wizualnie.
Mikellle
2010-12-27 15:14:33
A bym zapomnial dziwne rozmieszczenie zasilania do wiatraków - tzn wszystkie są z prawej strony.
narzedzia_pozycjonera
2010-12-27 16:57:52
Uzupełniając swój test chciałem napisać, że Gigabyte posiada otwory na kołki montażowe radiatorów, powinniście to zauważyć na zdjęciach tej płyty.
Kamirp
2010-12-27 17:10:15
narzedzia_pozycjonera
2010-12-27 17:18:18
Sroka
2010-12-27 17:26:30
Warwyko76
2010-12-27 20:50:09