» załóż konto» przypomnij hasło

Chłodzenia HTPC ciąg dalszy...

Test coolera Prolimatech Samuel 17

Autor: Mateusz Galon | Data: 2011-01-21 14:00:00

A A A | Wejść na stronę 69383 | Komentarzy 16

Test coolera Prolimatech Samuel 17 Ostatnie testy wykazały, że najskuteczniejszą formą chłodzenia są zestawy wyposażone w dwa lub trzy wentylatory oraz radiator typu tower. Niestety nie każdy posiada odpowiednią obudowę, żeby zmieścić w niej takiego giganta jak Silver Arrow czy Noctua NH-D14. Dodajmy, że coraz więcej osób posiada w swoich domach komputery typu HTPC, które mają bardzo ograniczone możliwości rozbudowy i to właśnie oni powinni być najbardziej zainteresowani tym artykułem. Cooler, który zostanie sprawdzony w tej recenzji to produkt firmy Prolimatech, która już niejednokrotnie gościła na łamach naszego vortalu. Urządzenie tego producenta zawsze wyróżniały się doskonałą jakością wykonania, dobrymi osiągami i niestety często stosunkowo wysoką ceną. Jak będzie w przypadku schładzacza o wysokości zaledwie 45 mm? Przekonajmy się.

Samuel 17 ma niewiele wspólnego z Megahalems, który osiągną olbrzymi sukces nie tylko na europejskim rynku, ale zyskał wielu zwolenników także na innych kontynentach. Również Armageddon był konstrukcją zdecydowanie inną tzn. przeznaczoną dla bardzo wymagających użytkowników, którzy nie szukali kompromisów. Pewnie pamiętacie również testowany przez nas radiator MK-13, który nawet w trybie pasywnym dawał radę gorącym układom GPU.

Prolimatech Samuel 17

Nazwa Samuel 17 pochodzi od bohatera Starego Testamentu z historii o Dawidzie i Goliacie. Nie będziemy jednak zagłębiali się w dokładniejsze badanie znaczenia tego imienia, tylko przejdziemy do konkretów.

Schładzacz został zapakowany w niewielki kartonik w biało-niebiesko-czarnych kolorach, na którego ściankach znajdziemy grafiki prezentujące bohatera recenzji, jak i sporą garść danych technicznych. W środku wszystko jest dobrze zabezpieczone na czas transportu. Oprócz samego radiatora znajdziemy instrukcję montażu oraz zestaw niezbędnych dodatków do instalacji chłodzenia. Miłym dodatkiem jest pasta termoprzewodząca.

Prolimatech Samuel 17

Prolimatech Samuel 17

Prolimatech Samuel 17 na pierwszy rzut oka jest bardzo prostą konstrukcją, której wymiary to kolejno: 121,2 x 120 x 45 (długość x szerokość x wysokość) mm. Waga tego maleństwa wynosi zaledwie 410 gram, co jest całkiem dużą wartością w stosunku do gabarytów radiatora.

Nie tylko zastosowanie w tej konstrukcji miejsca montażowego na wentylator 120 mm jest ogromnym plusem, ale również bardzo duża powierzchnia oddawania ciepła. Wszystko to dzięki sześciu pojedynczym, miedzianym rurkom heatpipe, które odprowadzają ciepło z procesora prosto na 36 aluminiowych finów, z których zbudowany jest radiator. Nie zastosowano tutaj technologii HDT, czyli bezpośredniego kontaktu ciepłowodów z powierzchnią procesora.

Prolimatech Samuel 17

Prolimatech Samuel 17

Prolimatech Samuel 17

Żeberka są dosyć mocno oddalone od siebie, co powinno nam zapewnić brak problemów, nawet przy zastosowaniu wentylatora, który wytwarza duże ciśnienie podczas pracy. Finy nie są prążkowane, ani ostre – nie ma możliwości skaleczenia podczas montażu.

Bonusem tej konstrukcji jest dodatkowe chłodzenie elementów płyty głównej, które znajdują się w pobliżu procesora, ponieważ wentylator wieje w kierunku laminatu, a jego spora nie jest bezpośrednio nad żeberkami radiatora.

Prolimatech Samuel 17

Prolimatech Samuel 17

Prolimatech Samuel 17

Prolimatech Samuel 17

Miedziana podstawka o wymiarach 35 x 35 x 5 mm została dodatkowo pokryta warstwą niklu. Jest ona montowana na procesorze za pomocą dwóch zawiasów w kształcie półksiężyców. Cooler kompatybilny jest z platformą Intel LGA 775/1156/1366 oraz AMD AM2/AM2+/AM3.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ruda18

    2011-01-21 20:34:50

    Czyli prawie jak moja ulubiona suszarka do włosów. Mała poręczna można ją wszędzie zapakować i świetnie działa. Ciekawe czy takim małym cudem można by sobie wysuszyć włosy. A zresztą to po co to całe dodatkowe chłodzenie przecież jak kupuję komputer to tam już są jakieś wentylatorki to przecież one tak hałasują więc po co jeszcze zakładać dodatkowe?
  • mbelly

    2011-01-21 22:08:37

    To nie tak że to jest dodatkowe. Tym chłodzeniem zastępujesz to co masz w komputerze "od nowości". Powinno być wtedy ciszej i chłodniej.
  • Irwander

    2011-01-22 13:41:21

    @up, radzę trochę poczytać :P
    Cooler bardzo wydajny - typowy high-end dla HTPC. Cena wysoka, ale wiem, że w przypadku Prolimatecha warto trochę zapłacić ;)
  • Kamirp

    2011-01-22 17:03:33

    Dobry cooler. Nigdzie jego testu w pl nie widziałem jeszcze.
  • PrzemaS

    2011-01-22 17:35:08

    cooler trochę drogi, ale dobry
  • iight

    2011-01-22 18:36:02

    Za jakość się płaci ;) Kupiłbym jakbym miał htpc w domku.
  • evela

    2011-01-22 19:16:15

     

    ruda18 napisał:

    Czyli prawie jak moja ulubiona suszarka do włosów. Mała poręczna można ją wszędzie zapakować i świetnie działa. Ciekawe czy takim małym cudem można by sobie wysuszyć włosy. A zresztą to po co to całe dodatkowe chłodzenie przecież jak kupuję komputer to tam już są jakieś wentylatorki to przecież one tak hałasują więc po co jeszcze zakładać dodatkowe?


    To nawet ja nie mam takich skojarzeń :P
  • Duath

    2011-01-22 22:53:09

    @ruda18, evela

    Muszę przyznać, że mam ochotę spróbować zrobić z komputera suszarkę do włosów ^^. Przy odrobinie wolnego czasu to uczynię, tylko muszę zasadzić takie bebechy coby się to grało :)
  • Mikellle

    2011-01-23 14:48:53

    Też bym zrobił, ale nie mam co suszyć :P
  • ruda18

    2011-01-23 15:00:11

    Brat mówi, że może by się udało zrobić suszarkę z najnowszej karty graficznej NVIDIA GeForce GTX- coś takiego mi napisał. Mówi, że grzeje lepiej niż to, co opisane w artykule i że to można by wykorzystać, jako taką małą suszareczkę do włosów.

zobacz wszystkie komentarze | Komentarz 16


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...