» załóż konto» przypomnij hasło

NAS z prywatną chmurą

QNAP TS-251 – test

Autor: Michał Mroziński | Data: 2015-10-27 15:05:30

A A A | Wejść na stronę 48764 | Komentarzy 5


Tytułem krótkiego wstępu pozwolę sobie na kilka słów opisu NAS'a. Serwer NAS (Network Attached Storage - dla niektórych może brzmieć przerażająco, ale nie ma się czego obawiać) dla segmentu konsumenckiego to niewielkich rozmiarów urządzenie, które na ogół jest wyposażone w procesor w architekturze ARM lub x86. Do tego od 256MB do nawet 8GB pamięci RAM (niektóre modele pozwalają na rozszerzenia we własnym zakresie). Umożliwiają montaż od jednego do czterech dysków twardych lub SSD i budowanie z nich macierzy RAID (o nich za chwilkę – to naprawdę nie gryzie :) ). Zdecydowana większość nowych modeli jest wyposażona w port USB 3.0 (o różnym przeznaczeniu – to też kawałek dalej opiszemy), port (lub dwa) karty sieciowej 1Gb/s, a niektóre również w czytnik kart pamięci czy port HDMI. Ceny wahają się od 250zł do kilku tysięcy złotych. Na pierwszy rzut oka brzmi znajomo… jakby mały komputer, ale czy na pewno? NAS'y dwóch największych obecnie producentów – Synology i QNAP – są zarządzane przez ich „autorskie” systemy operacyjne. Dlaczego użyłem cudzysłowu? Ów OS'y są blisko spokrewnione z Linuksem :) , zatem można je traktować jako kolejne distri tej grupy systemów. Generalnie na konsumenckich urządzeniach typu NAS próżno szukać Windows'a, choć jest tu jedno „ale”. Bardziej rozbudowane modele oparte o procesory x86 (jak prezentowany dziś QNAP TS-251) mają funkcjonalność tworzenia maszyn wirtualnych (czyli komputera w komputerze), na których bez problemu zainstalujemy nawet Windows 10. Skoro budowę mamy z grubsza ogarniętą przejdźmy do funkcjonalności (a tych jest naprawdę sporo). Jako przykład (i to jeden z ciekawszych) posłuży nam wspomniany TS-251.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~antek

    2015-10-29 15:24:03

    jestem użytkownikiem od kilku miesięcy. Jestem zadowolony z osiągów sprzętu, jak i wygody. Trzeba jednak mieć trochę ogólnego pojęcia na temat Linuxa jeśli chce się korzystać z niestandardowych rozwiązać. Początkowo wydawało mi się wszystko takie trudne i skomplikowane, ale z czasem to uczucie zniknęło. Odkrywam zalety tego urządzenia, szczególnie aplikacji mobilnych, dzięki którym urządzenie staje się użyteczne jeszcze bardziej ! ( wszystkie moje tablety, telefony synchronizują multimedia z Qnap na bieżąco)
  • ~seboo

    2015-10-29 15:46:14

    Czy to cacko obsługuje HDMI CEC? Czy można pilotem od telewizora sterować KODI odpalonym na tym NAS?
  • ~lukis

    2015-10-30 10:28:29

    Jaki jest poziom hałasu?
  • ~italak

    2015-10-30 13:49:35

    możesz sterować po WiFi za pomocą zainstalowanej aplikacji na smartfona
  • Squbii

    2015-10-30 14:20:03

    Generalnie NAS jest niesłyszalny w czasie normalnej pracy. Sporo zależy od użytych dysków (nasze Toshiby było delikatnie słychać, ale nie przeszkadzało to w oglądaniu filmów). Podczas startu wentylator wchodzi na wysokie obroty - na kilka sekund.

Komentarz 5


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...