NAS z prywatną chmurą
QNAP TS-251 – test
Spis treści
TS-251 to model z miejscem na dwa dyski twarde lub SSD. W linii produktów QNAP zajmuje on środkowe miejsce, choć uwzględniając zastosowany procesor (Intel Celeron J1800) należy raczej do czołówki wydajności. Podstawowa wersja posiada 1GB pamięci RAM, którą można rozszerzyć do aż 8GB (2x4GB) w trybie Dual Channel. Dla mniej obytych z tymi urządzeniami zalecamy jednak zakup jednej z gotowych konfiguracji (z 1GB, 2GB, 4GB lub 8GB). Dlaczego? NAS'y są dosyć kapryśne w kwestii tolerowanych modułów RAM (niezależnie czy to Synology czy QNAP czy jakikolwiek inny). Do naszej Redakcji trafił egzemplarz z 4GB pamięci.
TS-251 został wyposażony w energooszczędny, dwurdzeniowy procesor Intel Celeron J1800, który możecie spotkać w tabletach, tańszych notebookach, czy mini PC. Jego zegar został ustawiony na poziomie 2,4GHz, a dzięki trybowi Turbo rośnie do 2,58GHz. To, w połączeniu ze sporą jak na NAS ilością RAM, powinno pozwolić na sprawdzenie działania wszystkich dostępnych opcji i możliwości naszego bohatera.
Obudowa została wykonana z plastiku w białym kolorze. Co prawda o gustach się nie dyskutuje, ale raczej większość z nas posiada sprzęt w ciemniejszych barwach. Z drugiej strony taki NAS na pewno wzbudzi ciekawość u naszych gości, wyróżniając się na tle reszty elektroniki w naszym salonie. Na froncie obudowy znajdziemy jeden port USB 3.0, zestaw diod prezentujących status naszego urządzenia, przycisk Power i USB One-Touch-Back, a także port podczerwieni (tak tak – NAS'em możecie sterować za pomocą opcjonalnego pilota). Największą część frontu zajmują dwie zatoki na dyski z sankami. Ich montaż jest prosty i sprowadza się do przykręcenia dysków do ów sanek i wsunięcia na miejsce.
Tył zdobią dwa porty LAN o prędkości 1Gb/s każdy, złącze HDMI, dwa USB 2.0 oraz jeden USB 3.0. Za chłodzenie wnętrza odpowiada 92mm wentylator sterowany automatycznie. Oczywiście nie mogło zabraknąć złącza zasilania i miejsca na zamontowanie linki zabezpieczającej typu Kensington.
A co znajdziemy jeszcze w środku? Prosta konstrukcja składająca się z dwóch płytek PCB. Na jednej znajduje się SoC, pamięć RAM i gniazdo PCI-Express, a na drugiej (podpiętej pod ów gniazdo) kontroler SATA, do którego podłączamy dyski.
System operacyjny to autorskie rozwiązanie QNAP, które zostało nazwane QTS. Obecne wydanie stabilne jest oznaczone wersją 4.1, ale możemy również skorzystać z 4.2 beta (co osobiście polecam – zostało dodanych kilka usprawnień.
Wracając na chwilę do zestawu portów. Pod USB możemy podłączyć dowolną pamięć masową – pendrive, dysk 2,5” lub nawet smartfona czy tablet (jeśli obsługuje podłączenie jako mass storage). Ponad to system TS-251 obsługuje karty USB sieci Wi-Fi, wybrane tunery DVB-T, czy drukarki i urządzenia wielofunkcyjne. Możliwości jest bardzo dużo. Na koniec zostawiłem dosyć ciekawą opcję. Jak sądzicie – po co znajduje się w opisywanym produkcie port HDMI? Tak – dzięki niemu możemy podłączyć naszego NAS'a pod monitor lub TV, a to w połączeniu z obsługą myszki i klawiatury (kolejne zastosowanie USB w TS-251) i specjalną funkcją QvPC umożliwia przekształcenie Turbo Station TS-251 w mały komputer. Szerzej o tym na kolejnych stronach.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
~antek
2015-10-29 15:24:03
~seboo
2015-10-29 15:46:14
~lukis
2015-10-30 10:28:29
~italak
2015-10-30 13:49:35
Squbii
2015-10-30 14:20:03
5