» załóż konto» przypomnij hasło

NAS z prywatną chmurą

QNAP TS-251 – test

Autor: Michał Mroziński | Data: 2015-10-27 15:05:30

A A A | Wejść na stronę 48772 | Komentarzy 5


QNAP Turbo Station TS-251 to model, który pod względem oferowanych możliwości potrafi zaspokoić prawie wszystkie potrzeby domowego Użytkownika, a nawet małej firmy. Dlaczego? Poza „oczywistą oczywistością” jaką jest funkcja back'upowania danych z różnych urządzeń (notebooków, komputerów PC, smartfonów z Android i iOS, czy nawet innych NAS'ów), udostępnia szereg ciekawych funkcjonalności. Ale po kolei. W domu najważniejszą i najczęściej używaną opcją będzie zapewne serwer multimediów z obsługą protokołu DLNA. To dzięki niemu wszystkie urządzenia w domowej sieci (smartfony, Smart TV, smart AV, media player'y, konsole, laptopy, PeCety, etc.) bez problemu będą miały dostęp do udostępnionych na TS-251 multimediów (zdjęcia, filmy, muzyka). Fani urządzeń spod znaku nadgryzionego jabłka na pewno docenią obsługę strumieniowania przez serwer iTunes czy AirPlay. Najważniejszy jednak jest fakt, iż dzięki dedykowanym aplikacjom Photo Station, Video Station czy Music Station będziecie w stanie zapanować nad swoimi bibliotekami multimediów w prosty i efektywny sposób (niezależnie której formy udostępniania użyjecie). Co dalej? Dla miłośników dzielenia się swoimi wspomnieniami QNAP przygotował aplikacje umożliwiające bezpośredni eksport z NAS'a do portali społecznościowych swoich najświeższych selfie. A co poza tym? Mamy pełną kontrolę nad wszelkimi zasobami (foldery, pliki), a to oznacza, iż możemy bezpiecznie przechowywać zarówno nasze dokumenty jak i pliki naszych dzieci bez obaw, iż jakiś ważny projekt zostanie przez syna skasowany przez przypadek. Dzięki tworzeniu Użytkowników w Panelu Sterowania i nadawaniu im uprawnień zadbamy o ład i porządek. Co ważniejsze – nawet jeśli przez naszą nieuwagę skasujemy jakiś plik lub – co gorsze – dysk zostanie zaszyfrowany przez złośliwe oprogramowanie – możliwe jest odtworzenie danych z tak zwanych migawek. Co to takiego? Upraszczając - to zdjęcie zawartości naszego NAS'a przechowywane na nim w odrębnej przestrzeni niedostępnej z poziomu zwykłego Użytkownika. Skoro przy bezpieczeństwie danych już jesteśmy – wspomniałem, iż większość NAS'ów pozwala utworzyć macierz RAID. Dlaczego to tak ważne? Zdarzyło Wam się utracić zdjęcia, dokumenty lub inne pliki przez awarię dysku, karty pamięci lub pendrive'a? Jeśli tak, to zaciekawi Was macierz RAID 1. Jest to domyślna konfiguracja w NAS'ach QNAP, która po zainstalowaniu dwóch identycznych dysków powoduje, iż jeden jest idealną kopią drugiego (tzw. lustro). Dzięki temu nawet w przypadku awarii jednego z dysków nasze dane są bezpieczne na drugim, a co ciekawsze – NAS poinformuje nas, który z dysków należy wymienić. Po zainstalowaniu nowego dysku urządzenie automatycznie rozpocznie odbudowę macierzy kopiując przechowywane dane na nowy nośnik. Za mało? A co powiecie na możliwość tworzenia kopii zapasowej na wskazanym innym NAS'ie (to już raczej opcja dla przezornych Firm)? QNAP TS-251 umożliwia zaplanowanie takich zadań i ich automatyzację. Proste? Oczywiście!

Może pojawić się u Was wątpliwość (i słuszna) co w przypadku awarii zasilania. Na to również TS-251 jest gotowy. Dzięki portowi USB możemy do niego podłączyć zasilacz awaryjny (UPS), którym NAS jest w stanie zarządzać. Przekładając to na praktykę – w razie otrzymania z UPS'a informacji, iż rozpoczęło się zasilanie z akumulatorów NAS rozpocznie bezpieczne zamykanie systemu i zapisze wszystkie pliki po czym bezpiecznie wyłączy dyski i na końcu siebie samego.

Zastanawiało Was co robią Wasze zwierzaki jak Was nie ma? Mnie tak, dlatego pewnego razu zainstalowałem pożyczoną od znajomego kamerę IP w domu i sprawdzałem raz na jakiś czas co się dzieje. Było to o tyle niewygodne, iż ciężko w pracy bez przerwy spoglądać na swojego smartfona i sprawdzać co się dzieje w domu. TS-251 może nam pomóc i tu. Jak? Dzięki dedykowanej aplikacji (Surveillance Station), która wykrywa kamery w naszej domowej czy firmowej sieci i pozwala nagrywać z nich obraz bezpośrednio na NAS'a (out-of-the-box mamy licencję na obsługę dwóch kamer – dodatkowe licencje można dokupić). Dzięki temu po powrocie możemy spokojnie przejrzeć, co się działo jak nas nie było. Ta funkcjonalność na pewno zaciekawi właścicieli mniejszych Firm, które dzięki niej mogą niewielkim kosztem zbudować własny monitoring biura czy sklepu i jednocześnie mieć elastyczne narzędzie do współdzielenia plików i dokumentów (zasobów).

Qnap TS-251

Kolejną ciekawą funkcjonalnością jest pewna wyjątkowa cecha oferowana przez niektóre NAS'y spod znaku QNAP. Dzięki portowi HDMI, kilku portom USB i technologii QvPC możemy nasz Turbo Station przekształcić w prosty komputer do obsługi dokumentów, przeglądania Internetu czy multimediów. Nie zainstalujemy tu pakietu MS Office (przynajmniej nie od razu), ale za to do dyspozycji mamy darmowy jego odpowiednik. Ponad to znajdziemy przeglądarkę Firefox i Google Chrome. Nie zabraknie aplikacji dla Facebook'a, Youtube, Spotify czy Skype. Jeśli komuś taka funkcjonalność nie wystarczy TS-251 oferuje jeszcze większe możliwości – możemy na naszym NAS'ie utworzyć maszyny wirtualne i zainstalować na nich Linuksa, Windows'a czy inne systemy operacyjne. Co ważne – nie musimy nimi zarządzać z innego komputera – po podpięciu monitora HDMI możemy TS-251 przekształcić w pełnoprawny komputer z Windows na pokładzie. Taki schemat połączenia umożliwia również uzyskanie podglądu na żywo z podłączonych kamer IP (bez dostępu do pulpitu samego systemu TS-251). Dla osób, które nie widzą zastosowań dla tej funkcji podpowiem – jeśli macie Firmę a w niej stary komputer, który trzymacie tylko i wyłącznie ze względu na stary program niezbędny do Waszej pracy – teraz możecie swojego PeCeta odprawić na zasłużoną emeryturę. Wirtualizacja na QNAP TS-251 pozwoli przenieść zadania ze starego PC na NAS i jednocześnie umożliwi dołożenie wielu opisanych funkcji wzbogacających bezpieczeństwo i komfort pracy.

Poza opisanymi funkcjami możemy również na TS-251 przekształcić w serwer www czy prywatny serwer poczty. Ilość dostępnych aplikacji jest naprawdę spora i pozwala bardzo rozbudować możliwości urządzeń marki QNAP.

Na koniec zostawiłem najciekawszą funkcjonalność, która jest mocno promowana zarówno przez Synology jak i QNAP'a. Chodzi o możliwość utworzenia prywatnej chmury. Po co? Jak? I oczywiście: czy to proste? Odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi – dla wygody i bezpieczeństwa (po raz kolejny to słowo przewija się w naszej recenzji). Jeśli macie prywatne zdjęcia, filmy lub dokumenty, które niekoniecznie lubicie wysyłać gdzieś w sieć, albo prowadząc Firmę nie chcecie płacić abonamentów dla dostępnych rozwiązań chmurowych, myQNAPcloud to rozwiązanie dla Was. Dzięki rozwiązaniu QNAP przeobrażenie domowego centrum multimediów w bezpieczną chmurę nie jest trudne. Nie jest wymagane zewnętrzne IP, a całą komunikacja między Waszym komputerem / notebookim lub smartfonem / tabletem (tak, tak – dostępne są dedykowane aplikacje na Android i iOS), a NAS'em odbywa się za pomocą szyfrowanego połączenia. Pojechaliście na uczelnię i zapomnieliście pliku do projektu? W pracy padł notebook, a na nim mieliście dane dla szefa? Żaden problem! Wystarczy połączyć się ze swoim NAS'em i pobrać odpowiedni plik. Oczywiście możecie takowe również udostępniać znajomym dodając odpowiednie uprawnienia i użytkowników. Nie ważne czy robicie to ze swojego komputera, smartfona czy tabletu – z każdego z tych urządzeń możecie połączyć się ze swoją siecią i TS-251 stojącym bezpiecznie w Waszym salonie. Słowem – pełna swoboda i komfort dostępu do swoich danych, ale zawsze pod ścisłą kontrolą z Waszej strony.

Wspomniałem, że TS-251 może przekształcić się w nagrywarkę TV? Nie? Jeśli podłączycie do niego kompatybilny tuner DVB-T USB za pośrednictwem aplikacji możecie ustawić czas i długość nagrania, a po powrocie do domu – obejrzeć ulubiony film czy sprawdzić jak naszej reprezentacji poszło na kolejnym meczu.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~antek

    2015-10-29 15:24:03

    jestem użytkownikiem od kilku miesięcy. Jestem zadowolony z osiągów sprzętu, jak i wygody. Trzeba jednak mieć trochę ogólnego pojęcia na temat Linuxa jeśli chce się korzystać z niestandardowych rozwiązać. Początkowo wydawało mi się wszystko takie trudne i skomplikowane, ale z czasem to uczucie zniknęło. Odkrywam zalety tego urządzenia, szczególnie aplikacji mobilnych, dzięki którym urządzenie staje się użyteczne jeszcze bardziej ! ( wszystkie moje tablety, telefony synchronizują multimedia z Qnap na bieżąco)
  • ~seboo

    2015-10-29 15:46:14

    Czy to cacko obsługuje HDMI CEC? Czy można pilotem od telewizora sterować KODI odpalonym na tym NAS?
  • ~lukis

    2015-10-30 10:28:29

    Jaki jest poziom hałasu?
  • ~italak

    2015-10-30 13:49:35

    możesz sterować po WiFi za pomocą zainstalowanej aplikacji na smartfona
  • Squbii

    2015-10-30 14:20:03

    Generalnie NAS jest niesłyszalny w czasie normalnej pracy. Sporo zależy od użytych dysków (nasze Toshiby było delikatnie słychać, ale nie przeszkadzało to w oglądaniu filmów). Podczas startu wentylator wchodzi na wysokie obroty - na kilka sekund.

Komentarz 5


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...