» załóż konto» przypomnij hasło

Jeden z najtańszych monitorów 4K/UltraHD

Philips 288P6LJEB - recenzja monitora

Autor: Daniel Klimczak | Data: 2015-02-02 11:29:44

A A A | Wejść na stronę 33438 | Komentarzy 7

Philips 288P6LJEB - recenzja monitora

Kiedy w połowie poprzedniego dziesięciolecia nastąpił gwałtowny rozwój wyświetlaczy LCD, a wraz z nimi na rynek wkraczała era telewizji HDTV wydawało się, że będzie ona standardem przez długie lata. Panele początkowo o rozdzielczości HD Ready (1280x720p), a następnie FullHD (1920x1080p) oferowały niespotykaną dotąd jakość obrazu, która zachwycała wszystkich. A ponieważ rynek komputerowy nie lubi próżni to również tutaj era rozdzielczości HD miała swoje odbicie w postaci wysypu wszelkiej maści monitorów FullHD, których rozmiary ciągle wzrastały. Jednak ogromnie szybki rozwój ekranów LCD i pogoń za coraz lepszą jakością obrazu powoduje, że to co jeszcze kilka lat temu powodowało opad szczęki dziś co najwyżej możemy uznać za standard. Nie ma więc co ukrywać, że dziś jesteśmy świadkami małej rewolucji - rewolucji, która swoje piętno odbije zdecydowanie mocniej niż rewolucja 3D, która nie wypaliła na tyle mocno na ile się spodziewano... A rewolucji tej na imię UltraHD.


Pokaż specyfikację

Specyfikacja techniczna Philipsa 288P6LJEB
Typ wyświetlacza LCD
Matryca TN
Podświetlenie LED
Rozmiar matrycy 28"
Współczynnik proporcji 16:9
Rozdzielczość 3840x2160@60Hz
Wielkość pikseli 0,16x0,16mm
Kontrast 1000:1
Czas reakcji 5ms
Kąty widzenia 170 stopni w poziomie, 160 stopni w pionie
Wejścia DVI, VGA, DisplayPort, HDMI-MHL
Dodatkowe złącza Wejście Jack 3,5mm, wyjście słuchawkowe, 2xUSB 3.0, 2xUSB 2.0, gniazdo USB do ładowania
Głośniki TAK (2x 3W)
Możliwość regulacji w wielu płaszczyznach TAK (nachylenie w zakresie -5 do +20 stopni), (obracanie w zakresie -65 do +65 stopni)(regulacja wysokości w zakresie 150mm)
PIVOT TAK
Pobór prądu typowy/maksymalny 58W/99W
Wymiary 659x573x273
Waga 8,05 kg
Język OSD Polski TAK
Możliwość powieszenia TAK - VESA 100x100
Dodatkowe SmartResponse, SmartContrast, blokada Kensington, SmartImage, Tryb PiP,PbP

Standard UltraHD to następca FullHD, który charakteryzuje się 4 krotnie większą liczbą pikseli. O ile sam standard został zaprezentowany jeszcze w 2008 roku, to tak naprawdę pierwsze urządzenia tego typu zaczęły pojawiać się dopiero kilka lat temu. Ich dostępność i cena jednak powalały z nóg, nawet najtwardszych. Prawdziwym przełomem w dziedzinie standardu UltraHD wydaje się rok 2014. To właśnie w minionym roku na rynku zadebiutowały telewizory, które przestały kosztować tyle ile całkiem dobrej klasy samochód, a ich dostępność znacznie wzrosła. Taki rozwój TV UltraHD ma również odbicie w monitorach komputerowych, gdzie również pojawia się coraz więcej konstrukcji oferujących rozdzielczość UltraHD. Czym jeszcze charakteryzuje się ten standard? Jakie ma wady i zalety? Czy to rzeczywiście przyszłość, której rozwój zdominuje rynek ekranów przez kilka najbliższych lat? A może całe to UltraHD jest po prostu przereklamowane? O tym dowiecie się z naszej recenzji jednego z najbardziej dostępnych i jednego z najtańszych monitorów 4K/UltraHD na rynku - Philips 288P6LJEB.

Produkt PHILIPSA dostarczany jest do końcowego odbiorcy w pokaźnych rozmiarów kartonie, którego waga z zapakowanym sprzętem to ponad 10 kg - całkiem sporo. Same opakowanie nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale na uwagę zasługuje fakt, że jest ono stworzone z materiałów, które nadają się w 100% do ponownego przetworzenia. Jak widać firma PHILIPS stara się dbać o środowisko ;-)

Urządzenie w pudełku jest bardzo dobrze zapakowane, a sam monitor chroniony jest przez grube styropiany, które skutecznie bronią go przed działaniem kurierów posiadających ADHD. Oprócz samego panelu w zestawie znajdziemy:

• szybką instrukcję obsługi
• podstawkę
• płytę CD
• kabel audio (jack-jack 3,5mm)
• kabel zasilający
• kabel HDMI
• kabel DisplayPort
• kabel DVI
• kabel VGA

Zestaw zawiera więc wszystko to co jest potrzebne do rozpoczęcia natychmiastowej pracy. Co ważne, aby przygotować monitor do działania nie potrzebujemy tutaj żadnych śrubokrętów czy innych narzędzi (chyba, że chcemy monitor powiesić na ścianie).

Sam panel posiada już dokręcony uchwyt, który dokręcamy za pomocą jednej śruby z obrotowym uchwytem umożliwiającym jego skręcenie bez śrubokrętów. Aby tego dokonać musimy obrócić uchwyt o 90 stopni i dokręcić wspomnianą podstawę.

Philips 288P6LJEB

Philips 288P6LJEB

Sam monitor wykonany został w całości z dość wysokiej jakości plastiku. Na całe szczęście nie jest to plastik typu Piano Black, który bardzo dobrze zbiera kurz i wszelkiego rodzaju rysy, a matowe tworzywo sztuczne, które dość dobrze znosi próbę czasu. Krawędzie ramek są delikatnie ścięte, a same rogi zaokrąglone. Dzięki temu monitor wygląda dość schludnie, a jednocześnie elegancko.

Przód monitora wyglądem przypomina telewizory Philipsa. Dolną ramkę zdobi srebrny pasek, który rozciąga się po całej szerokości urządzenia, a na jego środku znalazło się miejsce na logo producenta. Cała reszta to ramki w kolorze czarnym, które po bokach i u góry mierzą około 2 cm, natomiast dolnej przytyło się do około 3 cm. Nie są to może najcieńsze ramki na rynku i niektórzy mogą narzekać, ale monitor jest na tyle duży, że w żadnym wypadku one nie przeszkadzają. Front monitora to również sam ekran, który jest matrycą typu TN. Co ważne jest to matryca półmatowa dzięki czemu monitor bardzo dobrze znosi mocne promienie słoneczne docierające do pomieszczeń i nawet w dość słonecznie dni nikt nie powinien mieć problemu z odbijającym się światłem.

Philips 288P6LJEB

Philips 288P6LJEB

Philips 288P6LJEB

W prawym dolnym rogu monitora swoje miejsce odnalazły przyciski sterujące OSD i funkcjami. Niestety nigdy nie zrozumiem fenomenu stosowania przycisków dotykowych, które są mało intuicyjne, a w połączeniu z brakiem podświetlenia w żadnym wypadku nie ułatwiają korzystania z monitora. Zdecydowanie lepiej sprawdziły by się normalne przyciski mechaniczne umieszczone pod spodem monitora lub po prostu dodanie podświetlenia do tych dotykowych. Oczywiście do takiego sterowania można się przyzwyczaić, jednak wymaga to dość długiego czasu. Obok przycisków umieszczono tutaj również diodę zasilania.

Philips 288P6LJEB

Pod dolną ramkę przy każdym boku monitora umieszczono głośniki, które schowano za plastikową siatką.

Philips 288P6LJEB

Tył monitora jak już wspomniałem wcześniej to także tworzywo sztuczne. Jego centralna część została wysunięta do tyłu, a na jej bokach swoje miejsce znalazły wszystkie złącza oraz otwory wentylacyjne. Ilość samych wejść i wyjść robi wrażenie i mniej doświadczeni użytkownicy po prostu mogą się w nich zagubić ;-) Z prawej strony monitora umieszczono: 2 porty USB 2.0, dwa porty 3.0 z których jeden służy do szybkiego ładowania urządzeń takich jak smartfony oraz port komunikacji z komputerem. Wszystkie wejścia i wyjścia audio/video skierowano w dół urządzenia. Znajdziemy tam: port DVI, port HDMI, port DisplayPort, port VGA, wyjście jack oraz wejście słuchawkowe. Obok złącz oraz na drugim boku monitora umiejscowiono natomiast otwory wentylacyjne.

Philips 288P6LJEB

Philips 288P6LJEB

Philips 288P6LJEB

Philips 288P6LJEB

Philips 288P6LJEB

Philips 288P6LJEB

Monitor można powiesić na ścianie wykorzystując do tego uchwyt w standardzie VESA 100x100. Jeśli monitor ma zdobić biurko utrzymywany jest on za pomocą podstawy składające się z dwóch części - wielofunkcyjnego uchwytu i obrotowej podstawki. Uchwyt dokręcany jest za pomocą 4 śrub w miejsca mocowania uchwytu VESA, a ten następnie do podstawki za pomocą jednej śruby. Taki tandem zapewnia bardzo duże możliwości personalizacji ustawienia. Wysokość można regulować w zakresie 15 cm, pochylenie w zakresie 5 stopni do przodu i 20 stopni do tyłu. Uchwyt umożliwia również obrócenie ekranu o 90 stopni, czyli popularny PIVOT. Obrotowa podstawa umożliwia obrót monitora o 65 stopni zarówno w lewo jak i prawo. Co ważne - wszystkie te czynności wykonuje się bardzo łatwo i nie wymagają użycia pokaźnej siły, a jednocześnie monitor stoi na biurku dość stabilnie co nie zawsze idzie ze sobą parze.

Philips 288P6LJEB

Philips 288P6LJEB

Philips 288P6LJEB

Jakość wykonania nie pozostawia wiele do życzenia, a sposób konstrukcji podstawy umożliwia taką regulację ekranu, że każdy znajdzie odpowiednią pozycję dla siebie.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Mikellle

    2015-02-02 12:09:03

    dlaczego brakuje fizycznych przyciskow? dotyk jest przeciez mniej wygodny
  • ~wuja

    2015-02-02 12:11:31

    Bardzo dobry monitor. Ergonomia - regulacja ustawienia w pełnym zakresie (obracanie, podwyższanie, nachylanie. pivot). W komplecie 6 kabli (HDMI-HDMI, DP-DP, DVI-DVI, D-Sub-D-Sub, audio, prąd). Jakość 4K najlepiej widać przy oglądaniu zdjęć zdobionych w dużych rozdzielczościach lustrzanką. Oglądanie tapet Full HD to żadna różnica. Polecam.
  • ~realista

    2015-02-02 13:03:15

    Dobry obrz w przypadku matrycy TFT to coś niemożliwego...
  • ~pingwin1977

    2015-02-02 13:59:55

    Firanki masz bajeranckie :) panele nie gorsze...

    Zainwestuj w jakieś jednolite tło... Wystarczy jakiś duży plakat, "lewa strona" czy mapa...

    Poczytaj o stoliku bezcieniowym, z czego zrobić. Zdjęcia dobrze robić bez lampy błyskowej, z bocznym doświetleniem ze statywu.
  • ~iksinski

    2015-02-02 22:36:59

    Niektóre TN'ki najnowszej generacji są całkiem niezłe po wykalibrowaniu. Każda technologia ma swoje zalety. Korzystam z matryc IPS od ponad 10 lat, ale dobra TN'ka zawsze musi być pod ręką, bo mniej męczy oczy i bardziej nadaje się do długich godzin pracy.
  • ~vires

    2015-02-04 00:37:25

    Pivot na TN - delikatnie mówiąc nieporozumienie

    Co do zdjęć to wole takie w domowych warunkach
  • ~Danketch

    2015-02-04 21:02:58

    Może nie na temat, ale przydałby się mały lifting nie tylko zdjęć z recenzji ale całej strony pcfoster.pl Klikanie w te cyferki na dole żeby przejść do następnej strony to po prostu mordownia! Nie możecie tego zmienić na jakieś przyjemne buttony?

Komentarz 7


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum