Test pierwszego sześciordzeniowego CPU od Intela
Intel Core i7 980X Extreme Edition (Gulftown)
Spis treści



SMT – Simultaneous Multi-Threading (czyli współbieżna wielowątkowość). Technologia ta zastosowana została po raz pierwszy w procesorach Pentium 4 z HT, i została nazwana przez Intela Hyper-Threading. Technologia SMT pozwala procesorowi prowadzić wiele (w tym przypadku dwa) wątków jednocześnie; taki procesor tworzy dwa procesory logiczne i system operacyjny traktuje je jako dwa oddzielne. Czterordzeniowy Nehalem (Bloomfield i Lynnfield) ma zdolność wykonywania ośmiu wątków, po dwa na rdzeń fizyczny - natomiast sześciordzeniowy Gulftown (Westmere-6c) wykonuje już dwanaście wątków, po dwa na każdy rdzeń.

Bramka High-K + Metal Gate
Intel dotrzymuje słowa i utrzymuje narzucone od jakiegoś czasu temu tempo. W rok po premierze procesorów Conroe rzeczywiście produkowano już procesory Penryn wykonane w technologii 45nm. Rok później wykorzystano istniejący już proces technologiczny do wykonania procesorów w nowej mikroarchitekturze Core i7 - Nehalem.

Proces 32nm jest już w pełni opracowany, a pierwsze (duża ich ilość wręcz) procesory zostały już wykonane. Produkcję tego typu układów 32 nm na wielką skalę rozpoczęto w czwartym kwartale 2009 roku. Do produkcji w nowym procesie technologicznym zostaną przystosowane dwie fabryki obok działających już D1C i D1D w Oregonie: czyli Fab 32 w Arizonie i Fab 11X w Nowym Meksyku.

Proces 32nm jest wdrażany jednocześnie w dwóch wariantach. Jeden z nich jest zoptymalizowany pod kątem procesorów (CPU), drugi – pod kątem układów zintegrowanych System On-a-Chip (SOC). Oprócz procesorów serwerowych i desktopowych w nowym procesie technologicznym będą też produkowani przyszli następcy popularnego Atoma.
Technologia Turbo Boost w Core i7 980X
Model Intel Core i7 980X może przyspieszyć w trybie TURBO jeden rdzeń o jeden stopień a dwa rdzenie o dwa stopnie mnożnika (dwa, trzy lub lub cztery rdzenie można przyspieszyć o 133 MHz, natomiast pojedynczy rdzeń maksymalnie o 266 MHz). Najszybsza częstotliwość rdzeni uzyskana dzięki technice TURBO dla tego modelu wynosić może 3.60GHz. Warunkiem koniecznym do tego aby przyspieszyć jeden z rdzeni jest przejście innego rdzenia w stan uśpienia. Aby wszystko współpracowało poprawnie w trybie Turbo Boost to muszą być włączone tryby oszczędzania energii takie jak: C1E, EIST, CPU C State. Najważniejszą z tych wszystkich funkcji jest ostatnia CPU C State, która to nieużywany rdzeń przełącza w tryb „Sleep", ograniczając tym samym jego apetyt na energię,które z kolei będzie wykorzystane przez inny - używany rdzeń, któremu można znacząco podnieść taktowanie. Intel udostępnił na swoich stronach prostą aplikację do kontrolowania działania trybu TURBO – jest to prosty widżet paska Sidebar w systemie Windows Vista lub Windows Seven

Zintegrowany kontroler pamięci
Dotychczas wbudowany w Nehalema trójkanałowy kontroler pamięci obsługuje moduły DDR3 działające z prędkością 800, 1066 oraz 1333 MHz. Ich obsługa przebiega w sposób jedno, dwu, trzy lub czterokanałowy. Wszystkie wersje układów Intel Core i7 mają zaimplementowaną trójkanałową obsługę pamięci DDR3. Oczywiście, jeśli włożymy w płytę główną tylko jeden lub dwa moduły RAM to będą one również poprawnie pracować, tyle tylko, że praca będzie przebiegać wówczas odpowiednio w sposób jedno lub dwukanałowy. Główną różnicą w budowie kontrolera pamięci Core i7 980X jest to że został on wykonany w procesie technologicznym 32 nm zamiast 45 nm, dlatego w Gulftownie ma (w teorii) możliwość działania z wyższym taktowaniem. Mimo tego faktu, i według specyfikacji Intela nadal utrzymano obsługę pamięci o taktowaniu wynoszącym 1066 MHz, a producent mógłby się pokusić o wprowadzenie szybszego kontrolera – 1333 czy nawet 1600 MHz. Jednak wykonanie go w ciaśniejszym procesie technologicznym jak wyżej mowa, daje nam możliwość taktowania na poziomie wyższym niż obecne 1066MHz. Intel postanowił poprawić również jeden drobny i uciążliwy na swój sposób szczegół jaki był udziałem procesorów Core i7. Od wprowadzenia na rynek Gulftowna samo taktowanie części Uncore nie musi być co najmniej dwukrotnością taktowania pamięci. Od tego momentu zaserwowano nam większą swobodę niż to bywa w przypadku rodziny Lynnfield. Także taktowanie pamięci wynoszące ponad 2 GHz nie powinno stanowić większego problemu przy boksowym chłodzeniu (tym dostępnym w zestawie wraz z procesorem).

Warto przeczytać:
Do góry
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
Mateusz
2010-05-08 12:42:04
Adonim
2010-05-08 14:58:24
~RADEMENES
2011-08-08 22:33:04