» załóż konto» przypomnij hasło

Test pierwszego sześciordzeniowego CPU od Intela

Intel Core i7 980X Extreme Edition (Gulftown)

Autor: Robert Żabiński | Data: 2010-05-04 20:55:12

A A A | Wejść na stronę 192713 | Komentarzy 3

Intel Core i7 980X Extreme Edition (Gulftown) Technika non stop idzie do przodu w iście wyścigowym tempie rodem z torów Formuły 1. Wszystko się rozwija i udoskonala. Jeszcze parę lat temu szczytem wydajności były wysoko taktowane procesory jednordzeniowe Intel Pentium 4 lub AMD Athlon 64. Po nich wprowadzono pierwsze modele dwurdzeniowe (m.in. Intel Pentium D), które z czasem rozwijano i udoskonalano. Następnie krokiem Intela było wprowadzenie rewolucyjnych modeli z rodziny Core 2 Duo które to wraz ze swoją premierą zdefiniowały na nowo pojęcie bardzo wysokiej jakości oraz wydajności. Procesory te wyprowadziły korporację na sam szczyt by ponownie mogła ona objąć pozycję lidera wydajnościowego. Kolejne modele ewoluowały w przyszłości i ewoluują cały czas – dziś coraz popularniejsze (na porządku dziennym wręcz) w naszych komputerach są procesory czterordzeniowe. Jednak jeśli komuś nadal mało i wymaga jeszcze więcej wydajności to prezentowany teraz procesor będzie produktem wręcz idealnym dla tej osoby o ile będzie ją na niego stać. Jest produktem bezkompromisowym, od nowa definiującym kolejny wyścig zbrojeń, następną erę w zwiększaniu wydajności. Mowa tu o pierwszym na rynku procesorze sześciordzeniowym czyli modelu Intel Core i7 980X 3.33GHz. Zapraszam do recenzji tego giganta.

Intel konsekwentnie stosuje wcześniej obrany kurs i według swojego rozkładu jazdy zwanego Tick-Tock co pewien czas prezentuje nową rodzinę procesorów.
Gdy przychodzi pora na strategię „Tock”- efektem końcowym jest zupełni nowa linia procesorów i nowa architektura - czyli coś czego jeszcze na rynku nie było. W skład tego rozkładu odbywała się premiera procesorów z serii Core 2 Duo 65nm (Conroe), a w późniejszym terminie rodziny Intel Core i7 (Nehalem - Bloomfield). Kolejną nową technologią zawartą w tę strategię jest planowana na I kwartał 2011 roku architektura Sandy Bridge.
Schemat budowy jądra procesora Core 2 Duo - Conroe 65nm, i Penryn 45nm
Z kolei w harmonogram strategii „Tick” wpisują się usprawnione oraz wprowadzone w nowym procesie produkcyjnym wersje poprzednio wprowadzonych modeli – a więc odpowiednio były to Penryn (45nm Core 2 Duo ) a także Westmere-4c (czyli poprawiony Nehalem w wersji Lynnfield, oraz w nieco późniejszym terminie debiut nowej rodziny dwurdzeniowych procesorów Core i3 oraz i5 Clarkdale 32nm).

Rdzeń Westmere-6c z podziałem na bloki funkcyjne
Najbardziej oczywistym sposobem na to, aby zwiększyć liczbę instrukcji możliwych do wykonania w jednym cyklu, jest zwiększenie liczby jednostek, które wykonują te instrukcje. Conroe był procesorem czterodrogowo superskalarnym, co oznacza, że mógł zakończyć cztery instrukcje w jednym cyklu.Różne części logiczne procesora mogły być w razie potrzeby grupowane w różne krzemowe rdzenie bez konieczności ich przeprojektowywania. Natomiast w architekturze Conroe, skrojonej z początku jedynie do potrzeb urządzeń przenośnych, większość rodzin procesorów otrzymywano z tych samych rdzeni, z wyłączoną częścią pamięci podręcznej i o różnym taktowaniu. W ten sposób koszt wyprodukowania najtańszego procesora był taki sam jak najdroższego, co szkodziło i konsumentom (bo procesory nie mogły kosztować poniżej pewnej granicy), jak i firmie Intel.
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Mateusz

    2010-05-08 12:42:04

    Chyba nie potrafię sobie wyobrazić jak pracuje się z takim procesorem :D Działam obecnie na starym Atomie i wydaje mi się całkiem szybki ;) Test bardzo dobry.
  • Adonim

    2010-05-08 14:58:24

    Pracuje się na nim porażająco szybko, szczególnie w aplikacjach syntetycznych. W grach w zupełności nadal wystarcza E8 lub i5 750. No i ta cena z kosmosu :]
  • ~RADEMENES

    2011-08-08 22:33:04

    Mam go jest niesamowity marzenie każdego miłośnika kompów:) Wymiata wszytko wszystkich polecam:)

Komentarz 3


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...