» załóż konto» przypomnij hasło

Test pierwszego sześciordzeniowego CPU od Intela

Intel Core i7 980X Extreme Edition (Gulftown)

Autor: Robert Żabiński | Data: 2010-05-04 20:55:12

A A A | Wejść na stronę 192727 | Komentarzy 3



Niebotyczne 1.17mld tranzystorów na jednym kawałku krzemu

Porównanie wielkości procesorów z rodziny Core 2 duo oraz Nehalem

Gulftown to pierwszy na świecie procesor 6-rdzeniowy dostępny dla domowego użytkownika (nie licząc serwerowych odmian procesorów Intel Xeon czy AMD Phenom II). Jest rozwinięciem 4-dzeniowych modeli Lynnfield z rodziny Core i7. Jego specyfikacja techniczna robi naprawdę wielkie wrażenie.
Omawiany Gulftown dziedziczy dużo wspólnych cech wspólnych z procesorami z rodziny Bloomfield.  Mówiąc najprościej - wystarczy powiedzieć że modelowi Core i7 980x dodano kolejne dwa rdzenie oraz  dwa dodatkowe sektory pamięci cache trzeciego poziomu. Procesory z rodziny Bloomfield mają do  dyspozycji cztery rdzenie i 8 MB pamięci L3, Gulftown ma natomiast tych rdzeni sześć (i dwanaście  logicznych rdzeni przy użyciu HT) oraz 12 MB pamięci L3. 
Dotychczasowa pojemność pamięci cache L2 została na niezmienionym poziome 256 Kb. Pamięć ta korzysta z technologii Smart Cache, która to pozwala na przechowywanie w niej danych w taki sposób, że  każdy z rdzeni wielordzeniowego układu może wykorzystać dla siebie bez ograniczeń pełną pojemność  pamięci L3 (tylko w przypadku braku aktywności pozostałych rdzeni), bez konieczności przepisywania  zawartości stron do dedykowanej pamięci cache L2. Teraz jednak technologia jest znacznie bardziej  wydajna. Jedyną istotną różnicą w tym przypadku jest to że najnowszy Core i7 980X wytwarzany jest już w  procesie technologicznym 32nm (tak samo jak rodzina Westmere Core i3, i5). Dlatego nie może dziwić fakt  iż mimo posiadania sześciu logicznych rdzeni to rozmiar całego rdzenia krzemowego jest jednak o ok 10%  mniejszy aniżeli w procesorach Lynnfield (odpowiednio 262 mm vs. 248 mm2). Kolejną ważną  modyfikacją w architekturze Gulftowna jest lekka zmiana w funkcjonowaniu kontrolera pamięci.  Najnowszy model procesora z tej rodziny posiada oficjalne wsparcie dla dotychczasowego typu pamięć czyli DDR3 1066 MHz, niemniej można nieoficjalnie stwierdzić (m.in. dzięki niższemu procesowi  technologicznemu), że z jeden moduł pamięci na kanał jest zdolny do pracy z maksymalną szybkością DDR3 1333 MHz.

Intel na każdym kroku podkreśla też lepszą implementację technologii Turbo Boost, znanej wcześniej pod  nazwą Turbo Mode. Odświeżmy, że jest to technika która dynamiczne zarządza zasilaniem i zegarem  taktującym Westmere’a. Za pomocą funkcji Turbo Boost procesor sam się przetaktowuje zachowując przy  tym założoną przez projektantów wartość współczynnika TDP. Każdy z rdzeni może być niezależnie  „spowalniany” lub nawet wyłączany, a prędkość zegarów taktujących pozostałych rdzeni jest w tym czasie  zwiększona od kilku do kilkunastu procent. Zabieg ten pozwala zwiększyć wydajność przetwarzanych na  nich zadań, a cały procesor dzięki zatrzymaniu lub spowolnieniu jednego lub kilku rdzeni zachowuje zaś  bilans cieplny liczony jako całość dla krzemowego obwodu. W stosunku do Nehalema zwiększono liczbę  stanów wyłączania i przetaktowywania rdzeni. Producent zapewnia nas że nowa sześciordzeniowa jednostka  centralna będzie mogła współpracować ze wszystkimi płytami głównymi z chipsetem X58. Jedynym warunkiem koniecznym aby go obsłużyć na danej płycie głównej będzie przeprowadzenie aktualizacji BIOS-u.
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Mateusz

    2010-05-08 12:42:04

    Chyba nie potrafię sobie wyobrazić jak pracuje się z takim procesorem :D Działam obecnie na starym Atomie i wydaje mi się całkiem szybki ;) Test bardzo dobry.
  • Adonim

    2010-05-08 14:58:24

    Pracuje się na nim porażająco szybko, szczególnie w aplikacjach syntetycznych. W grach w zupełności nadal wystarcza E8 lub i5 750. No i ta cena z kosmosu :]
  • ~RADEMENES

    2011-08-08 22:33:04

    Mam go jest niesamowity marzenie każdego miłośnika kompów:) Wymiata wszytko wszystkich polecam:)

Komentarz 3


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...