» załóż konto» przypomnij hasło

Miniaturowa konstrukcja

X2 Cube Max – test obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2015-04-22 21:47:26

A A A | Wejść na stronę 36671 | Komentarzy 4


Montaż płyty głównej w Cube Max jest dosyć prosty, ponieważ mamy bardzo łatwy dostęp do tacki od góry. Niestety producent nie przemyślał tutaj zbyt dobrze możliwości prowadzenia kabli, co może doprowadzić do niezłej plątaniny po umieszczeniu wszystkich podzespołów w środku.

W środku mają zmieścić się także długie karty graficzne. Widzimy, że z uwagi na bardzo kompaktowe wymiary obudowy X2 maksymalnie „wciśniemy” tutaj kartę o długości do 24 centymetrów, ale pod warunkiem usunięcia klatki na dysk twardy z przodu. To jednak tylko opcjonalne rozwiązanie i nie powinno być stosowane. W związku z tym w Cube Max powinniśmy zainstalować akcelerator o skróconej płytce PCB. Teraz takich kart graficznych na rynku jest coraz więcej.

Biorąc pod uwagę układ wnętrza zasilacza montowany będzie nad płytą główną. Od razu wymusza to zainstalowanie niskiego coolera na procesorze. Na zdjęciu poniżej widzicie czym zakończyła się próba skorzystania z modelu typu tower, zamiast wersji niskoprofilowej. Ostatecznie może to także być cooler typu box od Intela. Wracając do zasilacza to możemy tutaj skorzystać z dowolnego modelu ATX. W naszym przypadku pozostało jeszcze dużo wolnej przestrzeni. Mimo wszystko rekomendujemy jednak jednostki z odpinanymi kablami, ponieważ inaczej trudno będzie okiełznać ich aranżację w tak małym wnętrzu. Mając zasilacz nad procesorem można wykorzystać to i użyć dużego radiatora na CPU wchodzącego 'na styk'. W ten sposób wentylator w zasilaczu będzie pełnił podwójną funkcję i całe nagrzane powietrze będzie szybko opuszczało obudowę.

X2 Cube Max

X2 Cube Max

Jak już wspomnieliśmy nie mamy tutaj miejsca na napęd optyczny 5,25 cala. Szkoda, że producent nie przewidział nawet możliwości instalacji napędu typu slim.

W obudowie zmieścimy maksymalnie dwa dyski twarde 2,5 cala lub 3,5 cala. Mamy dla nich miejsce z przodu obudowy (metalowa klatka) oraz na spodzie, czyli poniżej karty graficznej. Tutaj możemy zastosować konfigurację 2x 3,5 cala, 2x 2,5 cala lub 1x 2,5 cala i 1x 3,5 cala. Przykręcamy je przy pomocy zwykłych śrubek. Jak zauważyliście X2 w żadnym miejscu nie skorzystało z zatrzasków pozwalających na beznarzędziowy montaż, który w ostatnim czasie jest bardzo popularny.

X2 Cube Max

X2 Cube Max

Po zainstalowaniu wszystkiego w środku panuje duży chaos, którego opanowanie niestety nie jest proste. Trudno także oprzeć się wrażeniu, że temperatury w środku będą znacząco wyższe, niż w innych obudowach, ponieważ przepływ powietrza jest tutaj bardzo utrudniony.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~waimeisi

    2015-04-25 09:00:58

    Niezła, ale jest jeden 'spory' minus - można zamontować tylko chłodzenie low profile na procku, bo zasilacz 'wisi' nad płyta.
  • t.luk

    2015-04-25 13:15:56

    Cena, że tak powiem z "4 liter" i dlatego właśnie wybrałbym Brutus Q30 ;)
  • JegoMosc

    2015-04-25 20:34:35

    SilentiumPC Q30 robiony jest przez ta sama firme, ma tylko duzo bardziej liche blachy.
  • t.luk

    2015-04-27 17:05:36

    @ UP
    Z tymi blachami to rozumiem taki żart był? Przecież tam jest ok. 1 mm grubości blacha i więcej do takiego cube'a nawet nie potrzeba ;) No chyba, że ktoś chce mieć obudowę-pufę :D

Komentarz 4


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...