» załóż konto» przypomnij hasło

Noctua i be quiet! ze swoimi nowościami

Wentylatory 120 mm - ekskluzywny test

Autor: Michał Jankowski | Data: 2011-12-13 21:01:00

A A A | Wejść na stronę 62817 | Komentarzy 4


Wentylator Noctua NF-F12 PWM został zapakowany w niewielkie, ale świetnie prezentujące się białe pudełko z brązowymi elementami. Na froncie oprócz loga producenta umieszczona także niewielką szybkę, przez którą możemy zobaczyć śmigła jeszcze przed zakupem.

Noctua NF-F12 PWM

Noctua NF-F12 PWM

Noctua NF-F12 PWM

Noctua NF-F12 PWM

Jakość wykonania wentylatora już po pierwszym kontakcie robi piorunujące wrażenie. Producent rzeczywiście włożył sporo pracy w przygotowanie tak solidnej konstrukcji. Co więcej w zestawie oprócz samego urządzenia znajdziemy komplet dodatków: adapter do redukcji obrotów z 1500 do 1200 RPM (z 22,4 do 18,6 dB), przedłużacz kabla zasilającego o długości 300 mm, rozgałęzienie kabla zasilającego (Y), śrubki, silikonowe kołki oraz instrukcję montażu. Wszystko zostało bardzo elegancko zapakowane w przeźroczysty blister i ładnie ułożone.

Noctua NF-F12 PWM

Noctua NF-F12 PWM

Noctua NF-F12 PWM

Noctua NF-F12 PWM

Sam wentylator został zbudowany z siedmiu łopatek o stosunkowo standardowym profilu. Na ich powierzchni nie umieszczono żadnych nacięć. W każdym narożniku obudowy umieszczono sylikonowe nakładki, które mają eliminować powstające drgania (tak, żeby nie były przenoszone dalej). Noctua NF-F12 PWM pracuje z automatyczną regulacją prędkości obrotowej (PWM).

Noctua NF-F12 PWM

Noctua NF-F12 PWM

Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie nacięć na beżowych wspornikach – takiego wykonania wcześniej jeszcze nie widzieliśmy. Na ramce wentylatora umieszczono również dwie strzałki, które informują o kierunku ruchu wirnika i przepływu powietrza.

Dzięki dużej ilości dodatkowych akcesoriów nie będziemy mieli problemu z montażem Noctua NF-F12 PWM w dużej obudowie (dzięki przedłużaczowi) czy też ze zdecydowanym wyciszeniem pracy za pomocą dołączonego rezystora.

Noctua NF-F12 PWM

Noctua NF-F12 PWM

W wentylatorze firmy Noctua zastosowano szereg technologii, do których producent przygotował ciekawe grafiki. Skrótowo opiszemy Wam ich celowość.

Focused Flow Frame – eliminuje turbulencje, prostując strumień powietrza. Dzięki temu zmniejszony jest poziom drgań.

Noctua NF-F12 PWM

Noctua NF-F12 PWM

Varying Angular Distance – jedenaście wsporników z nacięciami – ząbkami Vortex-Control Notches, które powodują zmniejszanie turbulencji, dzięki odpowiednim zawirowaniom powietrza. Rozmieszczone są między sobą w różnej odległości, dzięki czemu przepływ powietrza ma określoną siłę i kierunek.

Noctua NF-F12 PWM

Stepped Inlet Design – to technologia, która ma pozwolić na zwiększenie przepływającego powietrza, zmniejszenie poziomu hałasu oraz wprowadzenie odpowiedniego zawirowania. Są to wyżłobienia widoczne na przedniej części ramki.

Noctua NF-F12 PWM

Inner Surface Microstructures – drobne wytłoczenia na wewnętrznej części ramki redukują ilość źle kierowanego powietrza.

Noctua NF-F12 PWM

SSO-Bearing – obudowa łożyska w wentylatorze Noctua została wykonana w całości z mosiądzu.

Noctua NF-F12 PWM

Noctua NF-F12 PWM

Smooth Commutation Drive – system PWM został wyposażony w chip NE-FD1, który zmienia przebiegi prądu sterującego (widzimy na zdjęciu poniżej). Ma on umożliwić mniejsze zużycie prądu (nawet do 40%) w stosunku do śmigieł bez PWMu.

Noctua NF-F12 PWM

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • RafalC

    2011-12-15 23:22:47

    Świetnie, świetnie ale za taką cenę kupię dwa inne, niekoniecznie gorsze modele.
  • JegoMosc

    2011-12-16 10:06:22

    Ja na Noctua bym się skusił, gdybym miał jeszcze wolne miejsce w budzie ^^
  • ~Tenshi

    2011-12-16 15:12:53

    Gdybyście tak jeszcze dysponowali dobrym Lamptronem, i zrobili testy na jednakowych prędkościach, np. 900rpm [więcej nie potrzeba] byłoby świetnie.
    Prędkości max mnie nie podniecają, żaden mądrzejszy nie będzie się męczył z wyjącym wentylem.
    Ponadto - fajnie jakby był cooler dopasowany pod 120mm :]
  • ~akkustyk

    2011-12-20 10:03:51

    Strona 5-ta powinno być: wzrost o 10dB (suffix A to rodzaj użytego filtru) powoduje dziesięciokrotny wzrost hałasu... Drugi w stawce jest głośniejszy od najcichszego o ok 3,5 raza.
    pozdros

Komentarz 4


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum