Noctua i be quiet! ze swoimi nowościami
Wentylatory 120 mm - ekskluzywny test
Spis treści
Wentylator Noctua NF-F12 PWM został zapakowany w niewielkie, ale świetnie prezentujące się białe pudełko z brązowymi elementami. Na froncie oprócz loga producenta umieszczona także niewielką szybkę, przez którą możemy zobaczyć śmigła jeszcze przed zakupem.
Jakość wykonania wentylatora już po pierwszym kontakcie robi piorunujące wrażenie. Producent rzeczywiście włożył sporo pracy w przygotowanie tak solidnej konstrukcji. Co więcej w zestawie oprócz samego urządzenia znajdziemy komplet dodatków: adapter do redukcji obrotów z 1500 do 1200 RPM (z 22,4 do 18,6 dB), przedłużacz kabla zasilającego o długości 300 mm, rozgałęzienie kabla zasilającego (Y), śrubki, silikonowe kołki oraz instrukcję montażu. Wszystko zostało bardzo elegancko zapakowane w przeźroczysty blister i ładnie ułożone.
Sam wentylator został zbudowany z siedmiu łopatek o stosunkowo standardowym profilu. Na ich powierzchni nie umieszczono żadnych nacięć. W każdym narożniku obudowy umieszczono sylikonowe nakładki, które mają eliminować powstające drgania (tak, żeby nie były przenoszone dalej). Noctua NF-F12 PWM pracuje z automatyczną regulacją prędkości obrotowej (PWM).
Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie nacięć na beżowych wspornikach – takiego wykonania wcześniej jeszcze nie widzieliśmy. Na ramce wentylatora umieszczono również dwie strzałki, które informują o kierunku ruchu wirnika i przepływu powietrza.
Dzięki dużej ilości dodatkowych akcesoriów nie będziemy mieli problemu z montażem Noctua NF-F12 PWM w dużej obudowie (dzięki przedłużaczowi) czy też ze zdecydowanym wyciszeniem pracy za pomocą dołączonego rezystora.
W wentylatorze firmy Noctua zastosowano szereg technologii, do których producent przygotował ciekawe grafiki. Skrótowo opiszemy Wam ich celowość.
Focused Flow Frame – eliminuje turbulencje, prostując strumień powietrza. Dzięki temu zmniejszony jest poziom drgań.
Varying Angular Distance – jedenaście wsporników z nacięciami – ząbkami Vortex-Control Notches, które powodują zmniejszanie turbulencji, dzięki odpowiednim zawirowaniom powietrza. Rozmieszczone są między sobą w różnej odległości, dzięki czemu przepływ powietrza ma określoną siłę i kierunek.
Stepped Inlet Design – to technologia, która ma pozwolić na zwiększenie przepływającego powietrza, zmniejszenie poziomu hałasu oraz wprowadzenie odpowiedniego zawirowania. Są to wyżłobienia widoczne na przedniej części ramki.
Inner Surface Microstructures – drobne wytłoczenia na wewnętrznej części ramki redukują ilość źle kierowanego powietrza.
SSO-Bearing – obudowa łożyska w wentylatorze Noctua została wykonana w całości z mosiądzu.
Smooth Commutation Drive – system PWM został wyposażony w chip NE-FD1, który zmienia przebiegi prądu sterującego (widzimy na zdjęciu poniżej). Ma on umożliwić mniejsze zużycie prądu (nawet do 40%) w stosunku do śmigieł bez PWMu.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
RafalC
2011-12-15 23:22:47
JegoMosc
2011-12-16 10:06:22
~Tenshi
2011-12-16 15:12:53
Prędkości max mnie nie podniecają, żaden mądrzejszy nie będzie się męczył z wyjącym wentylem.
Ponadto - fajnie jakby był cooler dopasowany pod 120mm :]
~akkustyk
2011-12-20 10:03:51
pozdros
4