» załóż konto» przypomnij hasło

Noctua i be quiet! ze swoimi nowościami

Wentylatory 120 mm - ekskluzywny test

Autor: Michał Jankowski | Data: 2011-12-13 21:01:00

A A A | Wejść na stronę 62813 | Komentarzy 4

Wentylatory 120 mm - ekskluzywny test W ostatnim czasie dwóch wiodących producentów wydajnych i cichych wentylatorów wprowadziło do swojej oferty nowe produkty, obok których nie mogliśmy przejść obojętnie. Pierwszym z nich jest oczywiście firma be quiet!, która wprowadziła do sprzedaży modele Dark Wings oraz Shadow Wings. Drugim natomiast doskonale nam znana, austriacka firma Noctua, która słynie z bardzo wysokiej jakości wykonania swoich urządzeń i to właśnie ona zaprezentowała w zeszłym miesiącu wentylator NF-F12 PWM. Najwyższy czas sprawdzić czy warto przeznaczyć całkiem pokaźne kwoty na nowe śmigła od ww. producentów. Przekonajmy się.

be quiet! Dark Wings został zapakowany w bardzo solidne, czarne opakowanie na którego froncie widzimy nazwę modelu, logo producenta, zdjęcie wentylatora oraz jego rozmiar. Zwróciliśmy również uwagę na dopisek „high-end”, który sugeruje, że jest to produkt z najwyższej półki, przeznaczony dla komputerowych entuzjastów. Na odwrocie mamy krótki opis w dwóch językach oraz tabelkę ze specyfikacją techniczną.

be quiet Shadow/Dark Wings

be quiet Shadow/Dark Wings

Do nas trafił model o rozmiarze 120 mm, jednak dostępne są również śmigła o średnicy 80 i 140 mm. Pudełko podobnie, jak w przypadku Noctua jest elegancko otwierane (jak książka), dzięki czemu możemy zobaczyć produkt przez przeźroczysty blister, jak również zapoznać się z wyposażeniem dodatkowym.

be quiet Shadow/Dark Wings

Wentylator be quiet! Dark Wings wraz z dwoma różnymi typami mocować został umieszczony w plastikowej wyściółce. Oprócz tego otrzymujemy również przejściówkę do zasilenia śmigieł z wtyczki MOLEX (5,7 lub 12 V), adapter MOLEX ->MOLEX + 3-pin, instrukcję obsługi, plastikowe kołki i metalowe śruby.

be quiet Shadow/Dark Wings

Montaż możemy przeprowadzić zarówno przy pomocy plastikowych kołków, jak i metalowych śrub. Jednak to pierwsze rozwiązanie jest bardziej polecane ze względu na hałas generowany o niższym natężeniu. Niestety nie zawsze mamy taką możliwość i wtedy z pomocą przychodzi nam drugi zestaw instalacyjny.

be quiet Shadow/Dark Wings

Wentylator podłączamy do płyty głównej za pomocą wtyczki 3-pin, która znajduje się na zakończeniu kabla z czarnym, solidnym oplotem o długości 450 mm.

be quiet Shadow/Dark Wings

be quiet Shadow/Dark Wings

Wokół wentylatora znajduje się gumowa ramka, która ma na celu zminimalizowanie powstających drgań i nie przenoszenie ich na inne elementy peceta. Również same łopatki zostały specjalnie wyprofilowane, aby przepływ powietrza odbywał się płynnie i bez turbulencji.

be quiet Shadow/Dark Wings

Budowa wentylatora oparta jest na miedzianym rdzeniu łożyska FCB, które według producenta ma pozwolić na 300 000 godzin niezawodnej pracy. Wgłębienia w kształcie litery V po wewnętrznej stronie łożyska zapewniają równomierne rozłożenie wysokogatunkowego oleju i sprawiają, że wentylator jest bardzo cichy. Redukcja elektrycznych źródeł hałasu następuje dzięki układowi sterowania silnika SANYO® IC.

be quiet Shadow/Dark Wings

Dokładne wymiary wentylatora be quiet! Dark Wings to 120 x 120 x 25 mm i wagę 180 gram, a jego prędkość obrotowa przy 12 V wynosi 1500 RPM. Producent podaje, że przepływ powietrza wynosi 50,5 CFM, a poziom hałasu zaledwie 15,7 dB. Napięcie początkowe ma wartość4 V.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • RafalC

    2011-12-15 23:22:47

    Świetnie, świetnie ale za taką cenę kupię dwa inne, niekoniecznie gorsze modele.
  • JegoMosc

    2011-12-16 10:06:22

    Ja na Noctua bym się skusił, gdybym miał jeszcze wolne miejsce w budzie ^^
  • ~Tenshi

    2011-12-16 15:12:53

    Gdybyście tak jeszcze dysponowali dobrym Lamptronem, i zrobili testy na jednakowych prędkościach, np. 900rpm [więcej nie potrzeba] byłoby świetnie.
    Prędkości max mnie nie podniecają, żaden mądrzejszy nie będzie się męczył z wyjącym wentylem.
    Ponadto - fajnie jakby był cooler dopasowany pod 120mm :]
  • ~akkustyk

    2011-12-20 10:03:51

    Strona 5-ta powinno być: wzrost o 10dB (suffix A to rodzaj użytego filtru) powoduje dziesięciokrotny wzrost hałasu... Drugi w stawce jest głośniejszy od najcichszego o ok 3,5 raza.
    pozdros

Komentarz 4


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...