» załóż konto» przypomnij hasło

Czyli kolejny takt w zegarku Intela...

Ivy Bridge - oficjalny test Core i7 3770K

Autor: Michał Mroziński | Data: 2012-04-23 18:00:01

A A A | Wejść na stronę 268378 | Komentarzy 7


Ivy Bridge – zgodnie z założeniami Intela – stanowi kolejny krok w taktach zegara jakie wyznaczył ten producent dla projektowania i wdrażania swoich procesorów. Dla nas – Klientów – jest to o tyle ważne, iż możemy z pewną dozą prawdopodobieństwa założyć kiedy pojawi się jakaś nowość a co ważniejsze – taki schemat ułatwia podjęcie decyzji zakupowych (tylko naprawdę potrzebujący komputera zakupią „starą” platformę w przeddzień premiery jej następcy.

Intel Ivy Bridge

Nowa rodzina CPU to przede wszystkim udoskonalenie architektury znanej z Sandy Bridge. Po drugie zastosowano nowy, niższy proces produkcyjny (22nm), co teoretycznie powinno poskutkować obniżeniem poboru prądu i ilości wydzielanego ciepła. Teoretycznie... ale o tym za chwilę. A co tak naprawdę zmieniło się w nowych CPU Intela? Przede wszystkim do dyspozycji kart graficznych mamy teraz oddaną magistralę PCI-Express 3.0. Poza większą przepustowością Ivy Bridge umożliwiają (w połączeniu z płytami na chipsetach serii 7) tworzenie konfiguracji tri-GPU. Do tej pory producenci płyt głównych podpinali trzecie (i każde dalsze) złącze PCI-Express x16 do 4 linii PCI-Express, które oferował chipset. Jedynie dwie karty graficzne mogły bezpośrednio komunikować się z CPU. Zatem potencjalne konfiguracje wyglądały w następujący sposób: x16/- lub x8/x8. Obecnie będzie możliwe: x16/-/- lub x8/x4/x4. Co ważne – niektórzy producenci płyt głównych pod linie przeznaczone dla kart graficznych będą podpinali kontroler Thunderbolt w celu zapewnieni mu optymalnej przepustowości magistrali.

Intel Ivy Bridge

Kolejną nowością jest zintegrowana karta graficzna HD4000 oraz HD2500. O ile pierwsza podnosi poziom wydajności „integr” spod znaku Niebieskich, o tyle druga to delikatnie podrasowany HD2000 znany z SB. Mimo to obie karty mają sprzętowe wsparcie dla DirectX 11 oraz OpenCL 1.1. Pierwsza z nich składa się z 16 jednostek EU, a druga z 6 (identycznie jak w przypadku HD2000). HD4000 będzie się znajdowała w mobilnych wersjach Core i7 oraz w ich desktopowych odpowiednikach. Poza tym stacjonarny Core i5 w wersji z odblokowanym mnożnikiem również będzie mógł się pochwalić mocniejszą kartą graficzną. A jak wygląda cały lineup? Spójrzcie sami:

Intel Ivy Bridge

Poza nowymi integrami Intel postanowił „pogrzebać” w kwestii optymalizacji i zwiększenia wydajności Quick Sync Video. Nowa wersja 2.0 – wykazują wzrost wydajności dochodzący do 100% (według zapewnień producenta). Patrząc na ogólną tendencję na rynku CPU do zapewniania większej wydajności w zastosowaniach multimedialnych taki krok wydaje się być w pełni uzasadniony i logiczny.

Intel Ivy Bridge

Wraz z całym dobytkiem tych nowości do naszej Redakcji trafił model Core i7 3770K, co jest bardzo szczęśliwym „zbiegiem” okoliczności, gdyż jak dobrze wiecie całkiem niedawno gościliśmy Core i7 2770K – zatem jego bezpośredniego poprzednika. Zanim jednak przejdziemy do testów i katowania sprzętu – pozwólcie – Drodzy Czytelnicy – iż na następnej stronie chwilkę poświęcę opisaniu płyty głównej spod znaku Intela przeznaczonej dla Graczy i wielbicieli wyciskania „siódmych potów” ze swoich maszynek: Panie i Panowie – model DZ77GA-70K przed Wami :) .

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Mesmerize

    2012-04-23 18:22:42

    W rozdziale "Pobór prądu oraz temperatury pracy" brakuje temperatury pracy. Pod niektórymi screenami przydałby się opis, np.: w testach Stalkera - dopiero po krótkim zastanowieniu wiadomo o co tam chodzi.
  • Duath

    2012-04-23 21:29:37

    Ostatni screen z rozdziału OC chyba nie jest ten, co powinien być? :) A ogólnie procek całkiem ciekawy. Fajnie, że obecne integry Intela nie są takie słabe. Teraz nawet na komputerze typowo biurowym będzie można w coś pograć ;)
  • Adonim

    2012-04-24 11:25:12

    średnio, moje testy były lepsze ;) jedynie testy z ram 1600 lub 2133 to coś nowego.

    większą wizję testów miałem.
  • Francus

    2012-04-24 16:21:43

    Tylko pogratulowac Intelowi wypada. mimo braku realnej konkurencji w topowych roziwazaniach Intel prze do przodu. czekamy na odpoweidz ze strony amd.
  • Sroka

    2012-04-24 17:25:36

    Z grubsza to co mialo byc jest, IB wybitnie zoptymalizowany dla urzadzen przenosnych.
  • JegoMosc

    2012-04-26 04:16:17

    Fajny procesorek.
    Mniejsze zużycie energii. Troszkę szybsza grafika.
    W zasadzie do domowego użytku nic lepszego na ten moment nie potrzeba.
  • Mesmerize

    2012-04-26 11:44:10

    Pod pojęciem użytek domowy może kryć się wiele rzeczy, ale moim zdaniem jest wiele tańszych procesorów, które z powodzeniem radzą sobie z tego typu zadaniami. Szkoda, że Ivy kręci się gorzej, niż jego starsi bracia. Widać, że technologia TriGate musi jeszcze zostać dopracowana pod względem oddawania ciepła, a gdy to się stanie, możliwości OC na pewno wzrosną.

    PS.
    Pytanie do redakcji: czy możemy się spodziewać testu Trinity w dniu premiery?

Komentarz 7


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...