» załóż konto» przypomnij hasło

Big Tower dla wymagających

Xigmatek Elysium - recenzja obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2011-08-11 23:59:59

A A A | Wejść na stronę 55184 | Komentarzy 16


Szkielet obudowy został wykonany w całości ze stali i pomalowany na kolor czarny. Jednak wpierw spójrzmy na boczną, prawą ściankę, którą opisaliśmy wcześniej od strony zewnętrznej. Teraz możemy dodać, że zainstalowany na niej 200 mm wentylator posiada złącze 3-pin, natomiast plastikowe okno zostało przymocowane do blachy za pomocą plastikowych nitów.

Xigmatek Elysium

Xigmatek Elysium

Samo wnętrze sprawia wrażenie bardzo prostolinijnego, bez specjalnych wodotrysków. Spójrzmy jak będzie z funkcjonalnością. Od razu na wprost na tacy płyty głównej mamy spore wycięcie na backplate chłodzenia procesora, dzięki czemu zamontujemy radiator bez wyciągania komponentów ze środka Elysium. Oprócz tego mamy aż piętnaście otworów do prowadzenia kabli z tyłu tacki, dzięki czemu nie powinniśmy mieć bałaganu, wewnątrz, co zdecydowanie poprawia cyrkulację powietrza. Część z nich jest zabezpieczona gumowymi przelotkami. Dodajmy, że w obudowie tej zmieścimy płyty główne typu HPTX, XL-ATX, E-ATX czy ATX oraz wszystkie mniejsze. Nie będzie też problemu ze zmieszczeniem największych kart graficznych pokroju chociażby Radeona 6990. Za tacką płyty głównej mamy bardzo dużo miejsca, co pozwoli na dobre prowadzenie kabli, a nawet pospinanie ich za pomocą dołączonych opasek zaciskowych.

Xigmatek Elysium

Xigmatek Elysium

Na dole po lewej stronie mamy wspomniane już miejsce na zasilacz, pod którym znajdują się cztery gumowe podkładki, które mają redukować wibracje przenoszone przez PSU. Na tym mamy dziesięć slotów dla kart rozszerzeń oraz 140 mm wentylator podświetlany na kolor biały.

Xigmatek Elysium

Xigmatek Elysium

Z przodu mamy dwanaście zatok dla dysków. Od góry sześć z nich pozwala na instalację urządzeń 5,25”. Poniżej umieszczono dwie klatki (można jednak umieścić je na dowolnej wysokośći), które ułatwią nam umieszczenie sześciu dysków 3,5”. Każde miejsce posiada gumowe podkładki tłumiące drgania. Każda z zatok posiada beznarzędziowy system montażu, który w tym przypadku sprawia wrażenie solidnego i powinien sprawdzić się podczas instalacji komponentów. Firma Xigmatek prowadzi również sprzedaż konwerterów na rozmiar 2,5”. Nie będzie to jednak raczej konieczne, ponieważ np. w przypadku dysku SSD w zestawie najczęściej jest specjalny uchwyt, który pozwala na montaż w zatoce 3,5 cala. Przed klatkami mamy dwa wentylatory 140 mm podłączane do płyty głównej za pomocą złącza 3-pin. Cały przedni panel obudowy można zdjąć delikatnie go podważając.

Xigmatek Elysium

Xigmatek Elysium

Xigmatek Elysium

Zarówno na „dachu” obudowy, jak i na dolnej powierzchni mamy miejsca na zainstalowanie do trzech wentylatorów 140 mm. Ciekawym dodatkiem są dwie niewielkie płytki PCB umieszczono w prawym dolnym i górnym rogu wnęki na napędy. Mają one za zadanie umożliwić nam podłączenie aż sześciu wentylatorów do każdej z nich, natomiast same są zasilane z jednego złącza typu Molex. Trzeba przyznać, że inżynierowie Xigmateka w tym momencie pokazali klasę.

Xigmatek Elysium

Xigmatek Elysium

Z panelu na górze obudowy wychodzą kabel do podłączenia do płyty głównej są to m.in. power, reset, kable LED, USB 2.0, dwa złącza SATA, eSATA oraz dwa USB 3.0.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • czytelnik18

    2011-08-12 09:42:34

    Cena jak na taką konstrukcję bardzo dobra. Ale jak spojrzy się do środka to masakra ile miejsca :D
  • wikingowiec

    2011-08-12 09:50:06

    Jedna z najładniejszych skrzynek jaką widziałem. Oczekuję właśnie takiego designu i takiej funkcjonalności! Brawo panowie z Xigmateka.
  • ~Rasel

    2011-08-12 10:21:04

    Czy chłodnica o wielkości 3x 120 mm zmieści się do środka?
  • ~elf

    2011-08-12 10:37:55

    Trudno teraz wybrać pomiędzy HAF932 i tym modelem Xigmatek'a. Jednak jakoś design tej pierwszej przemawia do mnie bardziej..
  • ~Yood

    2011-08-12 10:43:07

    powalająco piękna nie jest jednak przy tej funkcjonalności i wykonaniu można wybaczyć. wreszcie ktoś pamięta, że obudowa musi być ciężka.
  • ~Zakochany

    2011-08-12 11:06:08

    Jest naprawde boska, jak tylko trochę stanieje to kupie ja. Moze i nie jest piękna z zewnątrz ale wnetrze naprawde mi sie podoba, materialy sugeruja ze solidna i w koncu nie bede sie musial wkurzac ani obawiac o to czy grafika mi sie zmiesci ;) Może znajdzie się sponsor?
  • ~ThisWay

    2011-08-12 12:04:46

    Jak dla mnie troche archaiczny system paneli bocznych zamiast czegoś ładnego i łatwiejszego w obsłudze :( Obudowa byłaby ładniejsza gdyby nie ten brzydki wysoki przód.
  • Irwander

    2011-08-12 13:18:53

    Mnie się nie podoba, ale ze względów praktycznych to jest całkiem ciekawa. Skąd się wzięła nazwa Elysium? Bo coś kojarzę....
  • Francus

    2011-08-13 10:21:46

    Rzeczywiście obudowa jest niesamowita. Rozwiązanie z płytkami PCB do podłączenia wentylatorów genialne! Że nikt inny na to wcześniej nie wpadł?
  • RafalC

    2011-08-13 10:22:44

     

    Irwander napisał:

    Mnie się nie podoba, ale ze względów praktycznych to jest całkiem ciekawa. Skąd się wzięła nazwa Elysium? Bo coś kojarzę....


    Za Wikipedia: In Greek mythology, Elysium (Greek: Ἠλύσιον πέδιον) is a conception of the afterlife that evolved over time and was maintained by certain Greek religious and philosophical sects, and cults. Initially separate from Hades, admission was initially reserved for mortals related to the gods and other heroes.

zobacz wszystkie komentarze | Komentarz 16


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...