» załóż konto» przypomnij hasło

Big Tower dla wymagających

Xigmatek Elysium - recenzja obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2011-08-11 23:59:59

A A A | Wejść na stronę 55182 | Komentarzy 16

Xigmatek Elysium - recenzja obudowy Na łamach naszego vortalu dosyć regularnie przyglądamy się nowym produktom firmy Xigmatek. Do tej pory całkiem pozytywnie ocenialiśmy dotychczasowe cooler CPU oraz obudowy tego producenta. Robiły one na nas pozytywne wrażenie dzięki wysokiej jakości wykonania i dobrej wydajności. W ostatnim czasie na rynku pojawił się nowy model obudowy komputerowej o nazwie Elysium, która ma być urządzeniem najwyższej jakości i oferować rozwiązania, które do tej pory spotykaliśmy tylko w produktach najlepszych i najdroższych. Nowość może pomieścić zarówno plyty XL-ATX oraz HPTX, dzięki czemu jest jednym z nielicznych tego typu urządzeniem na rynku. Przyjrzyjmy się jej z bliska. Zapraszam do lektury.

Obudowa Xigmatek Elysium dostępna jest w czterech różnych konfiguracjach. Mamy wersje z czarnym lub srebrnym pasem aluminiowym na froncie oraz wersje z oknem lub bez niego na prawym boku.

Xigmatek ElysiumXigmatek Elysium

Xigmatek ElysiumXigmatek Elysium

Na początek krótka specyfikacja testowanego modelu:

Wymiary: 230 x 618 x 663 mm
Materiał: stal / aluminium
Waga: 15,5 kg
Kolor: czarny
Format płyty głównej: ATX, HPTX, E-ATX, XL-ATX, Micro-ATX
Miejsca na napędy:

  • zewnętrzne: max. 12x 5,25" (montaż beznarzędziowy)
  • wewnętrzne: 8x 3,5", 1x 3,5"/,25" (SATA Hot Swap)

Wentylacja:

  • 2x wentylator 120 mm (przód, Blackline, White LED, w zestawie)
  • 1x wentylator 140 mm (tył, Blackline, White LED, w zestawie)
  • 1x wentylator 200 mm (lewy bok, White LED, w zestawie)
  • 1x wentylator 120 mm (prawy bok, opcjonalnie zamiast 140 mm)
  • 3x wentylator 120/140 mm (pokrywa, opcjonalnie)
  • 2x wentylator 120/140 mm (podłoże, opcjonalnie)
  • 1x wentylator 80/120 mm (prawy bok, opcjonalnie)
  • 2x kabel rozdzielający do wentylatorów (4pin Molex) - 1-->5x

wentylatorów każdy
Filtr przeciwkurzowy: przód
Panel boczny z oknem
Sloty kart rozszerzeń: 10
Zasilacz: 2x Standard ATX, brak w zestawie
Złącza:

  • 2x USB 3.0
  • 2x USB 2.0
  • 1x eSATA
  • 1x Audio In / Out

Model Elysium został zapakowany w pokaźny karton w kolorach, które nie specjalnie kojarzą się z firmą Xigmatek. Na wszystkich ściankach dominuje połączenie niebieskiego z czarnym, co wygląda niesamowicie nowocześnie i efektowanie. Na froncie mamy zdjęcie obudowy, natomiast z tyłu zbliżenia jej elementów, które pełnią ważne funkcje (hot-swap, porty USB 3.0 czy miejsca na podwójny zasilacz). Po bokach kolejne zdjęcia, tym razem różnych wersji Elysium, o których wspomniałem już na początku artykułu.

Xigmatek Elysium

W środku obudowa została otoczona przez cienkie, piankowe otoczki oraz przeźroczysty worek, co ma zapobiegać uszkodzeniu podczas transportu oraz porysowaniu zewnętrznych ścianek.

W zestawie otrzymamy skromny zestaw akcesoriów tj.: czarne śrubki, opaski zaciskowe (białe), cztery kółka oraz instrukcję obsługi.

Xigmatek Elysium

Xigmatek Elysium jak już wspominaliśmy jest modelem typu full tower o wymiarach 230 x 618 x 663 mm i o wadze 15,3 kilograma, który na biurku robi naprawdę świetne wrażenie. Ale nie wyprzedzając faktów spójrzmy na panel frontowy, gdzie umieszczono dwanaście zatok na dyski, które są zasłonięte poprzez czarne, aluminiowe zaślepki. Pod nimi mamy dwa 120 mm wentylatory z białym LEDowy podświetleniem. Na szóstej od góry widnieje logo producenta. Po bokach mamy aluminiowe pasy, które na końcach są zaokrąglone. Na prawym z nich umieszczono dwie diody, które informują o podłączeniu zasilania i pracy dysku twardego.

Xigmatek Elysium

Xigmatek Elysium

Na górze od lewej strony mamy przycisk POWER, dalej znajduje się złącze eSATA, 2x USB 2.0, wejście i wyjście audio, 2x USB 3.0 oraz przycisk reset. Z tyłu umieszczono wnękę typu hot-swap na dyski o wielkości 2,5 oraz 3,5 cala. Elementy te są umieszczone na plastikowej powierzchni. Oprócz tego na górze znajduje się również duża pokrywa z siatką, którą możemy bez problemu zdjąć. Pod nią umieszczono trzy wolne miejsca na wentylatory 140 mm lub elementy chłodzenia wodnego.

Xigmatek Elysium

Xigmatek Elysium

Xigmatek Elysium

Xigmatek Elysium

Zajrzyjmy teraz na tył obudowy, który tylko na pierwszy rzut oka wydaj się być standardowy. Mamy jednak tutaj aż dwa miejsca na zasilacze. Rozwiązanie takie mogą zastosować osoby, które chcą oddzielnie zasilać np. płytę główną oraz układ graficzny. Jeden znajduje się na dole obudowy, natomiast drugi na samej górze. W przypadku nie wykorzystania tej pozycji możemy zainstalować tutaj mały 80 mm wentylator. Obok górnego mamy dwa otwory do prowadzenia chłodzenia wodnego, które są zabezpieczone za pomocą gumowych zaślepek, które przede wszystkim poprawiają efekt wizualny, ale również mają za zadanie chronić wężyki przed ocieraniem o ostre krawędzie. Niżej inżynierowie Xigmateka umieścili wentylator wyciągowy 140 mm, a pod nim dziesięć miejsc na karty rozszerzeń oraz obok nich kolejne pięć otworów do prowadzenia chłodzenia wodnego.

Xigmatek Elysium

Xigmatek Elysium

Elysium jest sprzedawana z oknem lub bez niego, w związku, z czym panele boczne mogą się różnić. Jednak standardowo na prawej ściance za metalową siatką zamontowano wentylator 200 mm podświetlany białymi diodami typu LED. Widzimy tutaj również dwa otwory wentylacyjne. Po drugiej stronie mamy miejsce na śmigła 120/90 mm, które będą znajdowały się na wysokości procesora pod płytą główną. To dosyć rzadko stosowane rozwiązanie, które nie jest na pewno pozbawione sensu. Ścianki boczne są mocowane za pomocą dwóch szybkośrubek.

Xigmatek Elysium

Xigmatek Elysium

Na spodzie mamy sześć gumowych podkładek, które przyklejone zostały do dwóch nóżek (podstaw) obudowy. Widzimy również otwory, dzięki którym możemy przykręcić opcjonalne kółka, które otrzymujemy w komplecie.
Obudowa jest stosunkowo prosta i elegancka. Producent nie zdecydował się na dziwaczne ulepszenia, które często wywołują wiele kontrowersji i są obecnie coraz mniej popularne.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • czytelnik18

    2011-08-12 09:42:34

    Cena jak na taką konstrukcję bardzo dobra. Ale jak spojrzy się do środka to masakra ile miejsca :D
  • wikingowiec

    2011-08-12 09:50:06

    Jedna z najładniejszych skrzynek jaką widziałem. Oczekuję właśnie takiego designu i takiej funkcjonalności! Brawo panowie z Xigmateka.
  • ~Rasel

    2011-08-12 10:21:04

    Czy chłodnica o wielkości 3x 120 mm zmieści się do środka?
  • ~elf

    2011-08-12 10:37:55

    Trudno teraz wybrać pomiędzy HAF932 i tym modelem Xigmatek'a. Jednak jakoś design tej pierwszej przemawia do mnie bardziej..
  • ~Yood

    2011-08-12 10:43:07

    powalająco piękna nie jest jednak przy tej funkcjonalności i wykonaniu można wybaczyć. wreszcie ktoś pamięta, że obudowa musi być ciężka.
  • ~Zakochany

    2011-08-12 11:06:08

    Jest naprawde boska, jak tylko trochę stanieje to kupie ja. Moze i nie jest piękna z zewnątrz ale wnetrze naprawde mi sie podoba, materialy sugeruja ze solidna i w koncu nie bede sie musial wkurzac ani obawiac o to czy grafika mi sie zmiesci ;) Może znajdzie się sponsor?
  • ~ThisWay

    2011-08-12 12:04:46

    Jak dla mnie troche archaiczny system paneli bocznych zamiast czegoś ładnego i łatwiejszego w obsłudze :( Obudowa byłaby ładniejsza gdyby nie ten brzydki wysoki przód.
  • Irwander

    2011-08-12 13:18:53

    Mnie się nie podoba, ale ze względów praktycznych to jest całkiem ciekawa. Skąd się wzięła nazwa Elysium? Bo coś kojarzę....
  • Francus

    2011-08-13 10:21:46

    Rzeczywiście obudowa jest niesamowita. Rozwiązanie z płytkami PCB do podłączenia wentylatorów genialne! Że nikt inny na to wcześniej nie wpadł?
  • RafalC

    2011-08-13 10:22:44

     

    Irwander napisał:

    Mnie się nie podoba, ale ze względów praktycznych to jest całkiem ciekawa. Skąd się wzięła nazwa Elysium? Bo coś kojarzę....


    Za Wikipedia: In Greek mythology, Elysium (Greek: Ἠλύσιον πέδιον) is a conception of the afterlife that evolved over time and was maintained by certain Greek religious and philosophical sects, and cults. Initially separate from Hades, admission was initially reserved for mortals related to the gods and other heroes.

zobacz wszystkie komentarze | Komentarz 16


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...