Pojemności!! Przybywaj!!
WD Black 6TB - krótki test "wielkiego" talerzowca
Pamiętacie czasy, gdy posiadanie dysku twardego o pojemności 20GB oznaczało plus "10" do szpanu i lansu na osiedlu? W gruncie rzeczy niewiele wody upłynęło w Wiśle, a 1TB to standard w notebookach, 2TB - 3TB to przyzwoite minimum na domową kolekcję zdjęć, filmów i ulubionej muzyki. Dziś testujemy kolejny krok - WD6001FZWX 6TB!
Spis treści
Podobnie jak w przypadku procesorów i wojny na megaherce, tak również branża dysków twardych w pewnym momencie ruszyła w szalonym pędzie o koronę producenta najbardziej pojemnego napędu talerzowego. Najpierw padł bastion 1TB, później 2TB i 3TB. Przy tym ostatnim pojawił się problem, gdyż sporo płyt głównych (jak i niektóre starsze systemy operacyjne) nie było w stanie poprawnie wykrywać i/lub obsługiwać tak dużych dysków twardych. Zamieszanie nie trwało jednak długo i mogliśmy ruszyć dalej: 4TB, 5TB i 6TB. Dla niektórych z Was takie pojemności mogą budzić zawrót głowy. Inni stwierdzą, że to absolutne minimum i z chęcią widzieliby w swoim komputerze dwa takie "twardziele". Przyznam szczerze, iż do niedawna w moim domowym NAS'ie dwa Samsungi po 500GB jakoś dawały sobie radę, ale niestety kamery nagrywające w FHD / 4K, czy lawinowo rosnąca biblioteka zdjęć (tych redakcyjnych również ;-) ) wymusiły na mnie upgrade na dwa modele o większej pojemności. Tak jak do tej pory nie sądziłem, iż 2TB mogą być przydatne na "fotki i filmy", tak teraz zastanawiam się, kiedy ów 2x 2TB poproszą o zmienników :) .
NAS'y to jedno z zastosowań pojemnych dysków twardych. Tu "twardziele" spisują się lepiej od swoich głównych konkurentów - SSD - głównie przez zdecydowanie lepszy stosunek pojemności do ceny, ale też i ograniczenia samych serwerów NAS (mało kto posiada w domu router ze switchem 10Gb/s lub z agregacją portów 1Gb/s :) . Gdzie jeszcze współczesne pojemne dyski twarde mają pole do popisu? Zastosowania profesjonalne, w tym obróbka wideo czy inne prace na dużych plikach, gdzie dyski SSD jeszcze są zbyt drogim rozwiązaniem i ich zastosowanie nie jest uzasadnione z punktu widzenia potrzebnej wydajności. A co z domowymi komputerami? Większość z proponowanych obecnie konfiguracji dla wymagających użytkowników domowych czy graczy przewiduje tylko dyski SSD. Niekiedy można trafić na PeCety z dodatkowym dyskiem twardym, jednak na ogół próżno szukać w nich większych HDD niż 2TB. Czy słusznie? I tak i nie. Wiele zależy od tego, czy komputer będzie przez Was używany wyłącznie do "konsumpcji" multimediów, czy również do ich tworzenia. Dla tych, którzy poszukują nietuzinkowej pojemności i całkiem dobrej wydajności, WD przygotował największego przedstawiciela serii WD Black - model WD6001FZWX o pojemności aż 6TB.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
~majkis
2016-02-26 17:08:26
~Pynio
2016-02-26 17:36:38
JegoMosc
2016-02-26 21:47:47
SĹawekpl
2016-02-28 18:07:24
mam dwa WD RED 6TB na magazyn, nie potrzebowałem szybkich dysków a pojemności i ciszy, oraz jak najmniejszego apetytu na prąd i w tym się te dyski sprawdzają
realna prędkość oscyluje w granicach 120 mega więc źle nie jest, nie są demonami ciszy ale da się wytrzymać, mam je podpięte do płyty gdzie wyłączam je programowo gdy nie są mi potrzebne - nie pracują i nie hałasują :)
trochę głośniejsze niż ich odpowiedniki z o połowę mniejszą pojemnością, które też posiadam
Squbii
2016-02-28 18:52:10
~majkis napisał:
6 TB czyli 6 talerzy, a to oznacza 6 razy większą szansę na zepsucie się!!!
Widzę, że nie przeczytałeś artykułu, a już masz opinię o produkcie. WD Black 6TB ma pięć talerzy po 1,2TB każdy.
@Pynio: generalnie też preferuję SSD, ale te dyski nie są dla Użytkowników domowych (jeden wyjątek to Gracze, choć chyba trochę na wyrost dorzuceni). Z drugiej strony - install, erase, install, erase i żywotność leci. Im mniejszy SSD tym szybciej :) . To też trzeba mieć na uwadze :) .
mw_1975
2016-03-04 23:28:06
6