» załóż konto» przypomnij hasło

WD_BLACK P50 1 TB – test przenośnego dysku SSD

Autor: Ireneusz Rak | Data: 2021-03-23 22:05:00

A A A | Wejść na stronę 6978 | Komentarzy 0

WD_BLACK P50 1 TB – test przenośnego dysku SSD

Ceny nośników SSD zdecydowanie obniżyły się w stosunku do lat poprzednich, a co za tym idzie stały się one bardzo popularne. Wszystko to zawdzięczają swojej znacznie wyższej wydajności niż standardowe dyski HDD. Do tego obecnie są niewiele większe od pendrivów, a oferują dużo większą pojemność. W tym artykule przyjrzymy się jednak wyjątkowemu dyskowi SSD, a na takie miano zasłużył właśnie tytułowy WD_BLACK P50. Czym jest to spowodowane i czy w tym przypadku dostępność i cena nie okażą się decydujące? Jeżeli jesteście ciekawi jak model ten poradził sobie podczas naszych testów to zapraszamy do dalszej lektury.

Spis treści

Możliwości zewnętrznych dysków SSD zwiększają się przede wszystkim z uwagi na coraz większe przepustowości interfejsów USB. Standard USB 3.0 już teraz gości w większości naszych komputerów, a przecież dostępne są już jego kolejne generacje jak np. USB 3.1 oraz USB 3.2. Nawet jeżeli ta ostatnia technologia nie jest Wam jeszcze dobrze znana to właśnie ją wykorzystuje najnowszy dysk WD_Black P50. Może on osiągnąć transfer nawet na poziomie 20 Gb/s. W komplecie z dyskiem otrzymujemy dwa kable (2x USB-C oraz USB-C – USB-A).

Urządzenie prezentuje się pod każdym kątem nienagannie – zostało wykonane, z czarnej, aluminiowej obudowy, która także bardzo dobrze odprowadza ciepło. Na spodzie znalazły się dodatkowe otwory wentylacyjne oraz gumowe podkładki, dzięki którym dysk stabilnie spoczywa na powierzchni biurka czy stołu. Ogólnie jego wygląd jest nieco inspirowany stylem militarnym, co oczywiście jest mile widziane przez graczy i komputerowych entuzjastów. Na froncie nadrukowano logo producenta oraz oznaczenie modelu. Złącze USB-C nie jest przykryte żadną zaślepką, a sam dysk nie jest odporny na zachlapania czy też kurz. Obok umieszczono diodę LED, która informuje o pracy urządzenia. Sam dysk ma wymiary 118 x 62 x 14 mm i waży 115 gramów.

W środku zamontowano jednostkę SSD WD Black SN750, która oparta jest na pamięciach 3D TLC NAND oraz kontrolerze WD SanDisk. Jak jednak wspomnieliśmy mamy tutaj interfejs USB 3.2, czyli bardzo nowy i stosowany głównie w najnowszych płytach głównych, co oznacza, że użytkownicy starszych komputerów nie wykorzystają całego potencjału tej jednostki. Z drugiej strony tytułowy sprzęt będzie bardzo dobrze odnajdował się w naszych domach nawet za kilka lat i dalej powinien być jednym z najszybszych urządzeń na rynku.

Chcielibyśmy Wam pokazać przepiękne wykresy ze słupkami prezentującymi olbrzymie prędkości rzędu 2400 MB/s, jednak testy przeprowadzaliśmy na bardziej pospolitym sprzęcie, który nie jest w stanie wykorzystać pełnych możliwości WD_BLACK P50.

WD_BLACK P50 deklasuje swoich rywali pod każdym względem, utrzymuje bardzo wysokie transfery na stałym poziomie i ma duże wyższą średnią prędkość zapisu danych niż konkurencja. To nie przypadek, że producent rekomenduje wykorzystanie tego nośnika jako dodatkowe miejsce na zapis danych z gier.

Mimo wszystko wyniki uzyskiwane przez WD_BLACK P50 są świetne i kiedy popatrzymy na rezultaty tego modelu z innych platform (do znalezienia w sieci) możemy być pewni, że drzemie w nim potężny potencjał. Dysk jest zgodny z systemem Windows, macOS, oraz konsolami PlayStation 4 Pro lub PS4 i Xbox One.

Czy WD_BLACK P50 posiada jakieś niedociągnięcia? Możemy wytknąć jedynie brak wytrzymałej i odpornej na zanieczyszczenia obudowy czy też brak wsparcia 256 bitowego szyfrowania AES. Do tego dochodzi oczywiście cena, ale o tym już w kolejnym akapicie.

Podsumowanie

WD_BLACK P50 to oczywiście dosyć drogi nośnik danych i za wersję 1 TB (tę którą testowaliśmy) przyjdzie nam zapłacić około 1200 złotych. Dostępne są też opcje 500 GB oraz 2 TB. To oznacza, że na pewno nie jest on przeznaczony dla każdego, a żeby wykorzystać jego pełen potencjał powinniśmy posiadać odpowiedni komputer (te z USB 3.1 nie pozwolą nam uwolnić jego całej mocy). Czy warto w tym wypadku sięgać po WD_BLACK P50 jako rozwiązanie przyszłościowe? Niekoniecznie, bowiem ceny tych dysków powinny szybko spadać i zapewne kupimy go taniej, kiedy staniemy się już posiadaczami komputera z USB 3.2. WD może jednak być dumny ze swojego urządzenia i tym samym pokazuje nam niesamowite możliwości jakie drzemią w sprzęcie tego typu. Zapewne także zakup SanDiska przez WD pozwoliło osiągać takie wyniki, ale przede wszystkim wejść z przytupem na rynek dysków półprzewodnikowych. Producent udziela na dysk 5-letniej gwarancji.

rekomendacja
 

 •  
 • 1

 •  
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...