Pojemności!! Przybywaj!!

WD Black 6TB - krótki test "wielkiego" talerzowca

Autor: Michał Mroziński | Data: 2016-02-26 16:18:47

A A A | Wejść na stronę 29703 | Komentarzy 6


Podsumowanie
WD Black 6TB WD6001FZWX to dysk oferujÄ…cy dla przeciÄ™tnego użytkownika pojemność przekraczajÄ…cÄ… obecne potrzeby. Z drugiej strony gry (Call of Duty: Advanced Warfare to ok 50GB na dysku) i multimedia zaczynajÄ… zajmować coraz wiÄ™cej miejsca. Na pewno jego terabajty doceniÄ… miÅ‚oÅ›nicy obróbki wideo lub grafiki - tam pojemnoÅ›ci dysku nigdy za wiele. A co z wydajnoÅ›ciÄ…? Ta stoi na bardzo wysokim poziomie i w naszej ocenie jest jednÄ… z najwyższych na rynku rozwiÄ…zaÅ„ konsumenckich w segmencie klasycznych "twardzieli" w formacie 3,5". Niemniej jednak w tej beczce miodu jest Å‚yżka dziegciu. WD Black 6TB ma spore zapotrzebowanie na prÄ…d (w porównaniu do konstrukcji konkurencyjnych) i przyznaje to sam producent w specyfikacji technicznej. Poza tym - jako dysk talerzowy - nie jest bezgÅ‚oÅ›ny (co daÅ‚o siÄ™ odczuć w naszej konfiguracji, której byÅ‚ najbardziej sÅ‚yszalnym elementem w czasie testów). Nie jest najgÅ‚oÅ›niejszÄ… konstrukcjÄ… na rynku, ale sporo mu brakuje do bycia uznanym za cichy dysk. Jest to pokÅ‚osie prÄ™dkoÅ›ci obrotowej, a zatem pewnego rodzaju kompromis: wydajność, kosztem obniżenia kultury pracy. Czy poszukujÄ…c pojemnego i wydajnego rozwiÄ…zania warto zwrócić siÄ™ ku WD Black WD6001FZWX 6TB? Zdecydowanie tak. Choć nie pokona żadnego dysku SSD w wydajnoÅ›ci, bÄ™dzie stanowiÅ‚ idealne jego dopeÅ‚nienie w komputerze domowym jak i tym sÅ‚użącym do pracy nad sporymi plikami.
Dostępność i cena:

Cena w sklepach internetowych na dzień 26.02.2016: 1339 PLN

Sprawdź, gdzie najtaniej.

Zalety i wady:

plus
  • olbrzymia pojemność
  • zaskakujÄ…co dobra wydajność (jak na dysk twardy)
  • 5 lat gwarancji producenta

minus
  • daje o sobie znać w czasie pracy (i nie tylko)
  • cena
Przyznane wyróżnienia:
rekomendacja  
SprzÄ™t do testów dostarczyÅ‚y firmy:

WD Black 6TB - krótki test "wielkiego" talerzowca

icon7
http://www.wdc.com/pl

Serdecznie dziękujemy.

 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~majkis

    2016-02-26 17:08:26

    6 TB czyli 6 talerzy, a to oznacza 6 razy większą szansę na zepsucie się!!!
  • ~Pynio

    2016-02-26 17:36:38

    Wolę kupić 240 SSD w dobrej cenie (BX100, MX200), który zjada te Black i zainstalować dwa czy trzy tytuły, w które aktualnie się gra. Potem ewentualnie zmiana.
  • 2016-02-26 21:47:47

    Dopóki SSD nie było na rynku i ceny za te najmniejsze były kosmiczne to WD Black był wzorem szybkości.
  • 2016-02-28 18:07:24

    JegoMosc wzorem szybkości to były i są Raptory jeśli chodzi o talerze
    mam dwa WD RED 6TB na magazyn, nie potrzebowałem szybkich dysków a pojemności i ciszy, oraz jak najmniejszego apetytu na prąd i w tym się te dyski sprawdzają
    realna prędkość oscyluje w granicach 120 mega więc źle nie jest, nie są demonami ciszy ale da się wytrzymać, mam je podpięte do płyty gdzie wyłączam je programowo gdy nie są mi potrzebne - nie pracują i nie hałasują :)
    trochę głośniejsze niż ich odpowiedniki z o połowę mniejszą pojemnością, które też posiadam
  • 2016-02-28 18:52:10

     

    ~majkis napisał:

    6 TB czyli 6 talerzy, a to oznacza 6 razy większą szansę na zepsucie się!!!


    Widzę, że nie przeczytałeś artykułu, a już masz opinię o produkcie. WD Black 6TB ma pięć talerzy po 1,2TB każdy.

    @Pynio: generalnie też preferuję SSD, ale te dyski nie są dla Użytkowników domowych (jeden wyjątek to Gracze, choć chyba trochę na wyrost dorzuceni). Z drugiej strony - install, erase, install, erase i żywotność leci. Im mniejszy SSD tym szybciej :) . To też trzeba mieć na uwadze :) .
  • 2016-03-04 23:28:06

    Taka nowość ;) , a Hitachi i Seagate mają już 8 TB!

Komentarz 6