» załóż konto» przypomnij hasło

Funkcjonalność na wysokim poziomie

TP-Link TL-WDR3600 i TL-WDR4300 – test routerów

Autor: Michał Jankowski | Data: 2013-02-04 11:23:47

A A A | Wejść na stronę 150174 | Komentarzy 8


Na poprzedniej podstronie wspominaliśmy o zabezpieczeniach sieci przewodowej i bezprzewodowej. Jednak to może nie wystarczyć, dlatego TP-Link przygotował zakładkę Security, która umożliwia konfigurację kilku istotnych w tej kwestii opcji.

TP-Link router

Przede wszystkim powinniśmy mieć aktywną zaporę SPI, która może blokować podejrzane pakiety danych. Oprócz tego warto ustawić VPN i ALG, które umożliwiają blokowanie ruchu np. podczas obsługi mediów strumieniowych i wymiany plików.

TP-Link router

TP-Link router

Warto wspomnieć o możliwości blokowania ataków DoS, ignorowania pingów na portach gigabitowych oraz stworzenia listy adresów MAC komputerów, które mają mieć dostęp do ustawień routera przez przeglądarkę www. Nie możemy zapominać o kontroli rodzicielskiej, która pozwala na dodanie adresu MAC jednego z dorosłych, który będzie miał nieograniczony dostęp do sieci. Natomiast pozostałe komputery będą miały nałożone pewne limity. W czasie dodawania komputera naszego dziecka możemy zdefiniować dozwolone domeny i słowa kluczowe. Ciekawą opcją jest ustalenie zakresu godzin w przeciągu, których nasza pociecha będzie mogła korzystać z Internetu.

TP-Link router

Duże możliwości konfiguracji daje nam zakładka Access Control, która pozwala na zdefiniowanie Hosta (IP lub MAC), Targetu (domeny lub IP) i Schedule (przedział czasu). Dzięki temu możemy tworzyć filtry według własnych reguł.

TP-Link router

TP-Link router

TP-Link router

Na koniec chcielibyśmy wspomnieć o możliwości przekierowywania portów i wirtualnym serwerze. Pozwala to na przekierowywanie nie tylko portów publicznych, ale także prywatnych, które znajdują się wewnątrz sieci. Natomiast za pomocą Port Triggeringu możemy dynamicznie otwierać porty na ruch przychodzący, inne niż na wychodzący. Coś ala sieć P2P.

TP-Link router

TP-Link router

TP-Link router

TP-Link router

Nie zabrakło oczywiście wsparcia dla funkcji DMZ, która pozwala na wybór urządzeń podłączonych do sieci, które mają być zabezpieczone zaporą sieciową oraz tych które będą łączyły się z Internetem bezpośrednio, jakby były poza routerem. Rozbudowana jest także funkcja routingu, która pozwala na przekazywania danych między sieciami. Nie ma również problemu z ustawieniem limitów prędkości transferu na porcie WAN, a także na poszczególnych komputerach należących do sieci. Możemy zdefiniować minimalną i maksymalną prędkość wysyłania i pobierania danych dla określonych adresów IP czy portów.

TP-Link router

TP-Link router

Routery TP-Linka zostały wyposażone w porty USB, z którymi również związane są pewne ustawienia w zakładce Storage Sharing. Pozwalają one na podłączenie dysków zewnętrznych bezpośrednio do routera i udostępnienia plików w sieci. W zakładce FTP Server można tworzyć foldery, do których dostęp będzie przez protokół FTP (tylko w sieci lokalnej lub z każdego komputera z dostępem do Internetu).

TP-Link router

Można także udostępniać pliki multimedialne (zdjęcia, muzykę i filmy) przy pomocy Windows Media Playera lub konsoli PS3 czy innych urządzeń obsługujących DLNA.

W opcjach administracyjnych znajdziemy ustawienia daty, godziny, aktualizacji firmware, backupu plików, hasła administracyjnego czy przywracanie ustawień fabrycznych. Mamy tutaj także dostęp do statystyk i logów systemowych.

TP-Link router

TP-Link router

TP-Link router

Ciekawostką będzie zapewne dla Was możliwość zainstalowania innego, niż oryginalne oprogramowania do obsługi routerów. Jednym z nich jest DD-WRT oparte na Linuksie i w pełni darmowe.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~mer

    2013-02-05 17:18:33

    Super. Pracuje jednocześnie na 2 częstotliwościach. Idealny do domu w którym jest szybkie łącze powyżej 30Mb/s. Gigabitowy ethernet i 2 porty usb dopełniają całości. W pełni wykorzystuje moje 60Mb/s nawet po zabezpieczonej sieci WPA2. Mam również przepuszczony przez niego multiroom w n i osiągam 92Mb/s między dekoderami. Polecam! Za te pieniądze nie kupisz nic lepszego.
  • ~kibic

    2013-02-05 23:35:17

    Obiecujący, ale niedopracowany pod względem software'owym. Zapewne firma niedługo zapewni lepsze oprogramowanie i wtedy będzie to najlepszy wybór na rynku.
  • ~waldek

    2013-02-05 23:35:58

    Router wart uwagi. Chodzi bardzo sprawnie, bez przycina. Posiada duże możliwości konfiguracji.
    W sam raz do małej/średniej firmy. Lapki spokojnie można puścić po WiFi, zaś resztę komputerów po Lanie. Jako główne urządzenie do sieci nie nadaje się (cisco itd.) ;]
  • ~loic

    2013-02-07 20:15:03

    Wyżej to marketingowcy pisali?
  • ~mroova81

    2013-02-14 10:48:18

    Mam od wczoraj, ale już teraz brakuje opcji zarządzania dwoma wlanami: (albo nie zauważyłem), chciałbym jede otwarty z maksymalnymi limitami i bez dostępu do p2p, local'u, z limitem transferu itd, a drugi full wypas. Niestety obie trzeba zaszyfrować. No i z kartą intel advanced-n 6205 mam nie wiem czemu tylko 150mbps (2,4 i 5ghz), nie twierdze jednak, że to wina tplinka.
  • ~jaktos

    2014-02-12 14:23:50

    Przyznam, że kilka dni temu byłem w sklepie ze sprzętem, chciałem wybrać TPLinka, sprzedawca powiedział, że... no proponował Netgear, trochę droższego. Z routera jesteśmy zadowoleni. Z TPLinkami są faktycznie problemy?
  • ~kromek

    2014-09-23 11:14:20

    szukam i szukam miarodajnego testu zasięgu routerow wi-fi i ciagle nic nie moge znalezc... kazdy test podaje przesyl i zasieg urzadzenia tylko przez jedna sciane, wzglednie przez jedna sciane nośną... a co jeżeli ja mam więcej niż jedną ścianę? to co drugie pomieszczenie muszę mieć kolejny router?! paranoja...
  • ~kromek

    2014-09-30 12:33:06

    no i już, ciul z tym. kupilem tp wdr4300 N750. Lipa jest bo chcialem go zmostkowac przez WDS ale szmelc Tepsa mi niedawno dała Sagecom'a FunBox'a nie obsluguje funkcji WDS Bridge... ech... zostaje mi ciągnięcie kabla... podpialem go byle jak przewodem i calkiem niezle chodzi... Dwuletni smarfon z LG ładnie łapie sygnal nawet przez dwie murowane ściany 12cm grube a badziewiakotab FunTab ledwo go widzi... z 6letnim SamsungiemR700 tez niezle hula...

Komentarz 8


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...