» załóż konto» przypomnij hasło

Funkcjonalność na wysokim poziomie

TP-Link TL-WDR3600 i TL-WDR4300 – test routerów

Autor: Michał Jankowski | Data: 2013-02-04 11:23:47

A A A | Wejść na stronę 150190 | Komentarzy 8


Pierwsza z istotnych zakładek to Network. W tym miejscu mamy możliwość skonfigurowania połączenia z Internetem i sieci LAN. Mamy do wyboru rodzaj połączenia (te same opcje co w kreatorze). Wyświetla się tutaj MAC Address, a w polu adresu IP możemy zmienić adres routera w sieci. Opcja Subnet Mask daje możliwość określenia ile urządzeń maksymalnie podłączymy do sieci.

TP-Link router

TP-Link router

W pod menu MAC Clone możemy ustalić, pod jakim adresem MAC nasz router będzie widziany. Jaka sama opcja wskazuje jest możliwość sklonowania tego, który przypisany jest do karty sieciowej.

TP-Link router

W zakładce DHCP sprawdzamy, czy serwer ten jest włączony, a jeżeli tak to przechodzimy do jego konfiguracji. Możemy ustalić początkowy i końcowy adres IP, żeby wprowadzić limit jednocześnie używanych adresów przez innego urządzenia podłączone do routera. Oprócz tego możemy ustalić przekazywanie adresów DNS oraz ustalić czas, na jaki będą przypisywane adresy IP.

TP-Link router

Mamy również dostęp do listy klientów, którym udostępniliśmy adresy IP. Dowiemy się, jakie to urządzenia i będziemy mogli monitorować ich pracę.

Routery TP-Link zostały wyposażone w NAT sprzętowy, który pozwala na uzyskanie większej wydajności w czasie komunikacji po porcie LAN i WAN.

TP-Link router

Nie zabrakło oczywiście ustawień dynamicznych DNSów i IP and MAC Binding. Ta ostatnia pozwala na stałe połączyć dany adres IP z określonym adresem MAC.

Przejdźmy teraz do ustawień sieci Wi-Fi. Pierwszą zakładką, która dotyczy tych funkcji jest Dual-Band Selection, która opisuje działanie w dwóch pasmach częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz. Możemy wyłączyć pasmo, z którego nie korzystamy. W samych ustawieniach znajdziemy możliwość nadania naszej sieci nazwy, kraju, w jakim pracujemy oraz standardu, w jakim działa nasze połączenie. Ważne są również szerokość i numer kanału (dostępna opcja automatycznego wyboru).

TP-Link router

Ciekawą funkcją jest WDS Bridging, czyli stworzenie bezprzewodowego mostu pomiędzy dwoma routerami, co pozwala poszerzyć zasięg naszej sieci. Ważne, że urządzenia posiadały różne adresy IP. Nie zabrakło oczywiście ustawień WPS, czyli miejsca gdzie nadajemy numer PIN, który wpisujemy później w dodawanym smartfonie lub laptopie, żeby połączyć go z naszą siecią.

TP-Link router

W zakładce bezpieczeństwo możemy wybrać rodzaj szyfrowania i nadać hasło. Mamy oczywiście do wyboru zalecaną metodę WPA/WPA2 i starsze np. WEP.

TP-Link router

Filtrowanie adresów MAC pozwala nam na zdefiniowanie, które urządzenia mają być dopuszczone do sieci, a które zablokowane.

TP-Link router

TP-Link router

Nie zabrakło także ustawień stricte zaawansowanych, jak np. regulacja mocy nadawania sygnału, WMM, Short GI czy AP Isolation.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~mer

    2013-02-05 17:18:33

    Super. Pracuje jednocześnie na 2 częstotliwościach. Idealny do domu w którym jest szybkie łącze powyżej 30Mb/s. Gigabitowy ethernet i 2 porty usb dopełniają całości. W pełni wykorzystuje moje 60Mb/s nawet po zabezpieczonej sieci WPA2. Mam również przepuszczony przez niego multiroom w n i osiągam 92Mb/s między dekoderami. Polecam! Za te pieniądze nie kupisz nic lepszego.
  • ~kibic

    2013-02-05 23:35:17

    Obiecujący, ale niedopracowany pod względem software'owym. Zapewne firma niedługo zapewni lepsze oprogramowanie i wtedy będzie to najlepszy wybór na rynku.
  • ~waldek

    2013-02-05 23:35:58

    Router wart uwagi. Chodzi bardzo sprawnie, bez przycina. Posiada duże możliwości konfiguracji.
    W sam raz do małej/średniej firmy. Lapki spokojnie można puścić po WiFi, zaś resztę komputerów po Lanie. Jako główne urządzenie do sieci nie nadaje się (cisco itd.) ;]
  • ~loic

    2013-02-07 20:15:03

    Wyżej to marketingowcy pisali?
  • ~mroova81

    2013-02-14 10:48:18

    Mam od wczoraj, ale już teraz brakuje opcji zarządzania dwoma wlanami: (albo nie zauważyłem), chciałbym jede otwarty z maksymalnymi limitami i bez dostępu do p2p, local'u, z limitem transferu itd, a drugi full wypas. Niestety obie trzeba zaszyfrować. No i z kartą intel advanced-n 6205 mam nie wiem czemu tylko 150mbps (2,4 i 5ghz), nie twierdze jednak, że to wina tplinka.
  • ~jaktos

    2014-02-12 14:23:50

    Przyznam, że kilka dni temu byłem w sklepie ze sprzętem, chciałem wybrać TPLinka, sprzedawca powiedział, że... no proponował Netgear, trochę droższego. Z routera jesteśmy zadowoleni. Z TPLinkami są faktycznie problemy?
  • ~kromek

    2014-09-23 11:14:20

    szukam i szukam miarodajnego testu zasięgu routerow wi-fi i ciagle nic nie moge znalezc... kazdy test podaje przesyl i zasieg urzadzenia tylko przez jedna sciane, wzglednie przez jedna sciane nośną... a co jeżeli ja mam więcej niż jedną ścianę? to co drugie pomieszczenie muszę mieć kolejny router?! paranoja...
  • ~kromek

    2014-09-30 12:33:06

    no i już, ciul z tym. kupilem tp wdr4300 N750. Lipa jest bo chcialem go zmostkowac przez WDS ale szmelc Tepsa mi niedawno dała Sagecom'a FunBox'a nie obsluguje funkcji WDS Bridge... ech... zostaje mi ciągnięcie kabla... podpialem go byle jak przewodem i calkiem niezle chodzi... Dwuletni smarfon z LG ładnie łapie sygnal nawet przez dwie murowane ściany 12cm grube a badziewiakotab FunTab ledwo go widzi... z 6letnim SamsungiemR700 tez niezle hula...

Komentarz 8


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...