» załóż konto» przypomnij hasło

Zimne dranie

Test wentylatorów 120 mm

Autor: Jakub Krieg | Data: archiwalny

A A A | Wejść na stronę 96621 | Komentarzy 0

Test wentylatorów 120 mm Każdy użytkownik komputera PC chce aby jego komputer pracował jak najciszej. Jednak niektórzy dążą do ciszy absolutnej i właśnie dla nich jest ten test. Wentylator doskonały to taki, który jest niesłyszalny gdy pracuje w obudowie, nie wibruje oraz wytwarza duży przepływ powietrza. Jednak w przyrodzie nic nie ginie, więc producenci idą na kompromis między ciszą i wydajnością. Niektórym udało się to lepiej innym mniej. Całą prawdę odkrywam przed Tobą w poniższym teście. Zapraszam.

Pierwsze wrażenia

Wentylator wykonany z niebieskiego tworzywa świecącego w świetle UV, z wirnikiem wyposażonym aż w 16 łopatek. Co drugą łopatkę pokryto srebrnym lakierem. Powierzchnie wewnętrzne i zewnętrzne łopatek są półmatowe. Na centralną część wirnika nałożono odkręcany dekielek w kształcie zaokrąglonego stożka, co pewnie nie tyle polepsza ruch powietrza, lecz nadaje wentylatorowi wygląd jeszcze bardziej zbliżony do wirnika turbiny lotniczej. W korpusie umieszczono cztery niewielkie diody LED, a w centralnej części wiatraka jeszcze dwie. Intensywność świecenia diod zależy od wartości napięcia zasilającego. Wolna przestrzeń między pierścieniem, z którego wyprowadzono łopaty, a korpusem wentylatora jest dość duża co może powodować, że do łożysk będzie dostawał się kurz i pył. Przewód zrealizowany został przez trzy żyły o długości 50 cm połączone ze sobą tworząc płaską wiązkę. Izolacja jest bezbarwna, a wtyczka biała.
 AEROCOOL TURBINE 3000

 AEROCOOL TURBINE 3000

Praca

Byłby to genialny produkt, jednak egzemplarz, który otrzymałem posiada dwie wady, które współpracując ze sobą zaprzepaszczają szanse Turbiny na wysoką ocenę. Ale po kolei opiszę swoje wrażenia z testu tego wentylatora. Łopatki mają nie dużą powierzchnię, jednak jest ich aż 16 co przy prędkości obrotowej 95o rpm (+-10%) wywołuje dość duży przepływ powietrza. Niestety wyważenie wiatraka jest fatalne. Wyraźnie widać jak wirnik kołysze się wzdłuż osi obrotu. Druga wada to klej mocujący diody i inne elementy w okolicach silnika. Klej ten znajduje się na tyle blisko wirnika, że gdy wirnik obraca się, a tym samym przez pierwszą wadę bije tym samym klej i wirnik obcierają się o siebie wytwarzając bardzo irytujący dźwięk. Skutki obu wad słyszane są podczas pracy pionowej wentylatora. Podczas pracy poziomej dźwięk trących się elementów nie występuje. Silnik pracuje gładko i cicho wytwarzając niewielkie wibracje, jednak czuć wyraźne bicie dużej masy wiatraka. Napięcie przy, którym wentylator startuje to aż 9,5V!

Wyposażenie

W komplecie znajdują się stalowe śruby montażowe oraz przejściówka 3 pin na 4 pin (molex).

Podsumowanie


Wentylator ma duży potencjał. Jest bardzo cichy i wydajny, jednak egzemplarz, który otrzymałem wykonany jest nieprecyzyjnie. Gdyby spasowanie elementów wirnika w okolicach silnika było lepsze to wentylator otrzymałby ode mnie wysoką ocenę.

Plusy:
  • Bardzo cicha praca (gdyby wirnik był dobrze spasowany)
  • Bardzo dobry przepływ powietrza
Minusy:
  • Fatalne spasowanie elementów (ocieranie się części = irytujący dźwięk w pozycji pionowej)
  • Niewspółosiowa praca wiatraka względem osi silnika
  • Wysokie napięcie startu (9,5V)
  • Ubogie wyposażenie dodatkowe (tylko stalowe śruby i przejściówka 3 pin na 4 pin)


Cena wg. producenta (w dniu publikacji): 30 zł

Sprzęt dostarczyła firma:

MegaPuls
Serdecznie dziękujemy.
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...