» załóż konto» przypomnij hasło

Olbrzymi potencjał zmarnowany?

Test coolerów be quiet! Dark Rock Advanced i Pro

Autor: Mateusz Galon | Data: 2011-03-11 20:19:40

A A A | Wejść na stronę 91796 | Komentarzy 10

Test coolerów be quiet! Dark Rock Advanced i Pro Firma be quiet! pod koniec ubiegłego roku zaprezentowała nam nową linię coolerów CPU o nazwie Dark Rock. Tymczasem od pewnego czasu modele te trafiły do sprzedaży w związku z czym przyszedł czas na sprawdzenie jak spisują się one na tle innych popularnych schładzaczy. Tańszy Advanced C1 charakteryzuje się niesamowicie atrakcyjnym designem oraz śmigłem SilentWings na pokładzie. Do tego waży ponad 1000 gram. Wyższy model z oznaczeniem Pro posiada na wyposażeniu dwa wentylatory PWM 120 mm oraz aż siedem 6mm ciepłowodów. Czy taka konfiguracja wystarczy do rywalizacji z Archonem, NH-D14 czy Silver Arrow? Zapraszam do lektury.

Firma be quiet! rozpoczęła dwa lata temu badania wraz z symulacjami coolerów CPU. Inżynierowie przygotowali ponad 50 różnych prototypów tylko po to, żeby stworzyć jak twierdzą produkt idealny.

be quiet! Dark Rock Advanced

Pierwszy i zarazem tańszy cooler (cena w dniu publikacji około 239 PLN) jest model Advanced. Został on zapakowany w czarny karton z biało-pomarańczowymi napisami i grafikami przedstawiającymi chłodzenie. Nie zabrakło dokładnego opisu na tylnych ściankach.

be quiet! Dark Rock Advanced

be quiet! Dark Rock Advanced

W środku schładzacz jest bardzo dobrze zabezpieczony za pomocą miękkiej pianki. Pozostałe elementy zostały umieszczone w oddzielnym kartoniku. Znajdziemy tam m.in. pastę termoprzewodzącą, zestaw do montażu Intela i AMD, backplate oraz zapinki do wentylatora. Nie zapominajmy, że na wyposażeniu dostajemy jeden komplet śmigieł 120 mm SilentWings.

be quiet! Dark Rock Advanced

Pomimo, że model Advanced C1 jest tym mniejszym z serii Dark Rock to jego wymiary są całkiem okazałe: 167 x 95 x 122 mm (wysokość x szerokość x długość). Waga coolera wynosi 1100 gram.

be quiet! Dark Rock Advanced

be quiet! Dark Rock Advanced

Radiator został zbudowany z 44 aluminiowych, oksydowanych na czarny kolor finów, które opierają się na sześciu rurkach heat-pipe. Ciepłowody ułożone są na kształt litery U, jednak nie jest to układ regularny, co najlepiej widać na zdjęciach. Producent ustawił je w dwóch naprzemiennych rzędach. Mamy w sumie aż dwanaście końcówek odprowadzających ciepło z procesora.

be quiet! Dark Rock Advanced

be quiet! Dark Rock Advanced

Kształt finów to również autorskie rozwiązanie be quiet! od strony wentylatora są one powycinane na kształt ząbków. Takie wykonanie ma zapewnić lepsze „wcinanie” się powietrza generowanego przez wentylator SilentWings. Z drugiej strony ich kształt jest prosty.

be quiet! Dark Rock Advanced

be quiet! Dark Rock Advanced

Na niezaprzeczalną pochwałę zasługuje zarówno podstawka, która jest dokładnie wyszlifowana na przysłowiowe lustro i pokryta warstwą niklu, jak i top coolera. Nie znajdziemy tutaj niedbale zakończonych łączeń heat-pipe, które są niestety nadal najczęściej spotykane na rynku. Be quiet! daje oferuje nam świetnie wyglądający plastikowy daszek z gumowymi końcówkami i logiem producenta.

be quiet! Dark Rock Advanced

be quiet! Dark Rock Advanced

be quiet! Dark Rock Advanced

W zestawie otrzymujemy wentylator SilentWings 120 mm PWM, którego maksymalna prędkość wynosi 1500 obrotów na minutę, przy przepływie powietrza 85,8 m3/h i generowaniu hałasu na poziomie 18,8 dB. Podłączamy go za pomocą wtyczki 4-pin.

Ciekawym pomysłem projektantów jest pozostawienie odstających gumowych kołków poza wentylator, które moim zdaniem wyglądają trochę mało elegancko.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • nimrag

    2011-03-11 21:46:13

    Jestem trochę rozczarowany wydajnością, chociaż różnice małe. Jak cena spadnie to świetny wybór ze względu na wygląd.
  • Kamirp

    2011-03-12 09:53:04

    1550 gram !!! Nigdy nie pamiętam żebym miał taką kupę złomu na samym procesorze.
  • mbelly

    2011-03-12 13:41:54

    Dobrze że kupiłem Archona.
  • czytelnik18

    2011-03-13 08:59:36

     

    mbelly napisał:

    Dobrze że kupiłem Archona.


    Można powiedzieć, że miałeś nosa :)
  • t.luk

    2011-03-13 20:58:07

    Tymi coolerami CPU be quiet! udowodnił jedno...że potrafi stworzyć coś wyraźnie słabszego a droższego...O ile ich wentylatory z serii Silen Wings do tej pory polecam o tyle ich coolery CPU nie mają racji bytu przy tej cenie i tej wydajności...Musiałby być tańsze o jakieś 20% aby w ogóle je rozpatrywać...
  • mbelly

    2011-03-13 21:28:28

     

    czytelnik18 napisał:

     

    mbelly napisał:

    Dobrze że kupiłem Archona.


    Można powiedzieć, że miałeś nosa :)



    Po prostu przejrzałem dostępne wtedy testy i zdecydowałem no i jeszcze Mateusz na forum doradził ;).
  • Irwander

    2011-03-15 12:42:02

    Myślicie, że będą robili kolejne modele? Kurcze design jest chyba najbardziej atrakcyjny na rynku :) Kupiłbym gdyby kosztowały mniej.
  • Warwyko76

    2011-03-16 10:38:54

    Narzekacie... Jest nowość = cena wysoka. Zobaczą, że słabo w testach, mała sprzedaż to cena poleci w dół i wtedy będziemy mieli piękne coolery w swoich obudowach :D
  • kejus007

    2011-03-17 14:31:19

    Archon bez zarzutu działa? Warto było kupić?

Komentarz 10


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...