Broń Boga burzy i piorunów
Test coolera Xigmatek Thors Hammer


- 1 x Backplate dla Socketu LGA775/1366
- 2 x Uchwyt LGA775/1366
- 1 x Zapinka AM2/AM3 & K8
- 8 x Kołki antywibracyjne do montażu wentylatorów
- 2 x Śruby montażowe zapinki Intel
- 4 x Śruby LGA775/1366
- 4 x Sprężynki dociskowe LGA775/1366
- 1 x Pasta termiczna
- 1 x Klucz
Niestety zabrakło w zestawie wentylatora, jednak w naszych testach sprawdzimy cooler nawet z zainstalowanymi dwoma modelami 120 mm.




Xigmatek Thors Hammer co prawda nie wygląda jak piorun lub młot, ale posiada wszystkie niezbędne cechy by mówić tutaj o chłodzeniu typu tower. Radiator jest całkiem ciężki, gdyż waży 800 gram przy wymiarach 120 x 90 160 mm. Został on zbudowany w oparciu o cztery miedziane + dodatkowo niklowane heat-pipe o średnicy 8mm, które bezpośrednio przechodzą przez spód podstawki – technologia HDT. Bardziej wewnątrz konstrukcji zostały umieszczone dodatkowe, cieńsze (6 mm) rurki termoprzewodzące, co w sumie daje nam niespotykaną wcześniej ilość siedmiu ciepłowodów.




Na zdjęciu ukazującym bok radiatora wyraźnie widać dosyć skomplikowany układ żeberek, których w sumie naliczyłem 54 sztuk, co daje powierzchnię oddawania ciepła rzędu 7738 cm kwadratowych. Sięgając pamięcią do podobnych konstrukcji wartość ta jest mniejsza od np. Scythe Mugen 2.




Bardzo ciekawy układ o którym już wspomniałem powinien znacząco zmniejszyć opór powietrza, które będzie generowane przez wentylator. Warto wspomnieć o sześciu metalowych prętach w kształcie prostopadłościanu, które wychodzą z podstawki Xigmatek Thors Hammera. Nie do końca rozumiem ich zastosowanie, ponieważ mają one kontakt tylko z trzem dodatkowymi finami, natomiast od głównej sekcji żeberek są odizolowane (tam przebiegają tylko ciepłowody). Podstawka została przyzwoicie wyszlifowana oraz zabezpieczona przeźroczystą folią ochronną, którą zdejmujemy przed montażem. Jak przypatrzmy się jej dokładnie to zauważamy, że aluminium znajdujące się pomiędzy heat-pipe jest minimalnie wyższe, co powoduje, że pasta po nałożeniu wchodzi pomiędzy wytworzone szczeliny. Ich szerokość wynosi 1.5 mm (odległość rurek termoprzewodzących od siebie). Tak jak wspomniałem już wcześniej cztery ciepłowody mają bezpośredni kontakt z CPU.




Warto przeczytać:
Do góry
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze