Aegir - bóg mórz i oceanów, ale czy powietrza?
Test coolera Xigmatek Aegir

Xigmatek Aegir został zapakowany w ładne pudełko przez które widzimy kupowany produkt. Nie zabrakło na nim również sporej ilości informacji o coolerze oraz ciekawych grafik. W środku oprócz samego radiatora znajdziemy również: wentylator 120mm podłączany za pomocą wtyczki 4-pin, pastę termoprzewodzącą, instrukcję instalacji w kilku językach, uchwyty montażowe dla procesorów Intel LGA775/1156/1366 i AMD 754, 939, 940, AM2, AM2 +, AM3, zestaw śrubek, klucz oraz gumowe bolce do przymocowania wspomnianego wentylatora.
Aegir na pierwszy rzut oka trochę skojarzył nam się z innym produktem Xigmateka, a mianowicie Balderem SD1283, którym zachwycaliśmy się kilka miesięcy temu podczas testów. Wymiary naszego dzisiejszego bohatera to 159 x 130 x 66,4 mm (wysokość x szerokość głębokość), natomiast waga wynosi 630 gram wraz z wentylatorem. To naprawdę bardzo lekka konstrukcja, jak na oczekiwaną wydajność. Finy radiatora zostały dosyć ciasno ułożone, jednak podejrzewamy, że wentylatory, które generują duży przepływ powietrza nie powinny mieć żadnych problemów z odpowiednim chłodzeniem. Żeberka w ilości 48 sztuk nie są w żaden sposób pozaginane, ani poskręcane tak jak to miało miejsce w przypadku innych konstrukcji. Na bokach znajdują się jedynie specjalne wycięcia, które służą do montażu wentylatorów przy pomocy gumowych kołków.
Z boku radiator przypominam nam wiele innych produktów firmy Xigmatek. Jednak jak przyjrzymy się bliżej rurkom cieplnym to zauważymy, że zostały one ułożone w dwóch rzędach, a co więcej mają różne rozmiary (2 x 6mm i 2x 8mm średnicy). Od góry dobrze widać układ heatpipe, który trochę niepokoi. Teoretycznie taki rozkład powinien zakłócać przepływ powietrza generowanego przez wentylator. Wszystkie zostały ułożone na kształt litery „U”.
Przez podstawkę przebiegają cztery ciepłowody, które mają bezpośredni kontakt z procesorem (technologia HDT). Jest ona bardzo płaska, co dodatkowo poprawia parametry tego chłodzenia.
Ogólna jakość wykonania Xigmatek Aegir jest na wysokim poziomie. Wszystko zostało dobrze dopasowane i idealnie wykończone.
Wentylator 120 mm znajdujący się w zestawie to ten sam, który Xigmatek dołącza do modelu Dark Knight. Pracuje on w zakresie prędkości od 1000 do 2200 RPM, przepompowując przy tym powietrze do 89,45 CFM. Hałas generowany przy maksymalnych obrotach to 30,1 dB. Ponadto posiada on cztery białe diody LED, które dodają „piękna” coolerowi podczas pracy. Szkoda, że kabel od wentylatora nie ma oblotu, a na końcówki heatpipe’ów nie założono aluminiowych końcówek.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
Kamirp
2010-12-04 17:34:26
Fulout
2010-12-05 08:59:08
Duath
2010-12-05 16:18:23
@Fulout, może i większość, ale IMO fani (żeby nie użyć słowa fanatycy) PC, którzy bawią się w OC znajdą się wszędzie i aby bić swoje rekordy OC raczej nie będą szczędzić złotówki na chłodzenie. Kolejna sprawa odpowiednia buda, cable management oraz coolery ... oj jak świetnie to wygląda wtedy :D