» załóż konto» przypomnij hasło

Chudzielec pogromcą ciepła?

Test coolera Prolimatech Armageddon

Autor: Mateusz Galon | Data: 2010-05-28 19:59:45

A A A | Wejść na stronę 44630 | Komentarzy 3


Wszystkie coolery przedstawione na wykresie były testowane w praktycznie identycznych warunkach. Temperatura otoczenia wynosiła 23.5-24 stopni Celsjusza. Wszystkie modele były testowane w zamkniętej obudowie. Sprzęt został przetestowany na procesorze Intel Core i5 750 pracujący z częstotliwością 2.66 GHz, oraz 4.0 GHz na płycie głównej Gigabyte GA-P55-UD4. Starałem się za każdym razem użyć identycznej (niewielkiej) ilości pasty termoprzewodzącej i za każdym razem była to pasta NT-H1. Wykresy przedstawiają dwa tryby: stress, gdzie CPU został obciążony (w 100%) programem Orthos przez 15 minut, a w trybie idle komputer nie był poddany żadnej pracy, również przez 15 minut. Temperatura była mierzona za pomocą CoreTemp 0.99.3. Pomiędzy danym testem wykonywaliśmy przerwy 10 minutowe, aby temperatura mogła się ustabilizować. Na każdym z testowanych coolerów został zamontowany wentylator, który znajdował się w zestawie. Jego obroty ustawiliśmy na maksimum. Dokładne dane widoczne są po każdą nazwą schładzacza na wykresach poniżej.

Z uwagi, że w zestawie nie mamy wentylatora to testy zostały przeprowadzone na modelu NF-P14 od firmy Noctua (również w konfiguracji x2).
Prolimatech Armageddon
Xigmatek Balder SD1283
Prolimatech Armageddon
Prolimatech Armageddon

Jak widzicie powyżej Prolimatech Armageddon z jednym wentylatorem 140 mm trochę rozczarowuje. Jego starszy brat Mega Shadow osiągnął z jednym wentylatorem 120 mm lepsze wyniki. Patrząc z drugiej strony pracował on znacznie głośniej, jednak nadal czuję się trochę zawiedziony.

Po instalacji dwóch wentylatorów 140 mm sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Nasz dzisiejszy bohater pokazuje pazur, będąc przy tym niezwykle cichym rozwiązaniem.

Analiza głośności pracy tego coolera jest nie na miejscu, ponieważ w zestawie nie mamy wentylatora. Kultura pracy będzie zależała tylko i wyłącznie od modelu, który postanowimy zamontować. Oczywiście dochodzi tutaj aspekt budowy samego radiatora, jednak różnice w tym wypadku są pomijalne.

Żeby umożliwić jeszcze dokładniejszą analizę wyników testów zestawiliśmy ze sobą ceny wszystkich testowanych coolerów na wykresie poniżej. Przedstawia on cenę minimalną oraz maksymalną, jaką udało nam się znaleźć w polskiej sieci za pomocą różnych porównywarek cenowych. Prosimy o zwrócenie uwagi na datę publikacji powyższego artykułu.
Prolimatech Armageddon
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Duath

    2010-05-30 09:16:40

    Sprzęt całkiem ciekawy i wydajnościowo całkiem fajny, ale jakbym miał inwestować kasę w chłodziwo chyba zdecydowałbym się na Mugena II :) Stówka w kieszeni zostaje :)
  • Maaario

    2010-05-30 12:59:42

    Niezły gigant z niego. Wentylatory 14 to naprawdę dobry wybór, ale tak jak napisane było w teście, musi być też odpowiednia obudowa. Moim zdaniem aby zoptymalizować przepływ powietrza wewnątrz obudowy, należałoby zastosować w niej także wentylatory o podobnej wielkości.
  • bibi moto

    2010-05-31 10:56:35

    Czy ktoś wie kiedy będzie dostępny adapter dla AM3?

Komentarz 3


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...