Kolejna unikalna konstrukcja
Test coolera Arctic Cooling Freezer 13 Pro
Produkt został zapakowany w plastikowy blister, przez który bardzo dobrze widać kupowany produkt. Z tyłu znajdziemy kartę informującą nas o wydajności nowego coolera Arctica oraz najważniejsze cechy urządzenia. W środku oprócz radiatora z dwoma (!) wentylatorami znajdziemy także instrukcję montażu, pastę termo przewodzącą MX-4 (nałożoną na podstawkę), zestaw montażowy do procesorów AMD oraz Intel.
Arctic Cooling Freezer 13 Pro jest bardzo oryginalną konstrukcją, która wyróżnia się kilkoma cechami na tle konkurencji. W modelu tym zastosowano cztery ciepłowody oraz miedzianą podstawę. Średnica heat-pipe została zwiększona z 6 mm (w wersji Freezer 13) do 8 mm. Również zwiększono liczbę aluminiowych finów do 47 sztuk. Mają one grubość 0,5 mm. W odróżnieniu od poprzedniej wersji teraz wszystkie płetwy mają taką samą powierzchnię oddawania ciepła. Nowość posiada prawie 160 mm wysokości, ale zaledwie 96 mm grubości, dzięki czemu teoretycznie nie powinniśmy mieć problemów z montażem pamięci RAM. Jego waga wraz z wentylatorami to 900 gram.
Na aluminiowym radiatorze zamontowano 120 mm wentylator, który jest zbudowany z dziewięciu białych łopatek. Osadzono go na czarnej, plastikowej oprawce. Może on pracować z prędkościami od 300 do 1350 RPM w zależności od obciążenia (kontrola PWM). Przepływ powietrza wynosi 50 CFM, natomiast maksymalne natężenie hałasu to 23 dBA. Wykorzystano łożysko typu FDB. Przewód od wentylatora został pokryty czarnym oplotem, a jego długość jest w pełni wystarczająca.
Ciekawym dodatkiem jest zastosowanie dodatkowego wentylatora 50 mm na górnej części podstawy. Ten może pracować z prędkością w zakresie od 700 do 2700 obr./min. i również jest sterowany za pomocą PWM. Niestety nie posiadamy żadnych informacji na temat przepływu powietrza oraz natężenia hałasu. Warto zauważyć, że jest on jednak ze wszystkich stron otwarty i przepływ będzie dosyć nieregularny. Oznacza to, że zimne powietrze będzie kierowane nie tylko w kierunku radiatora, ale również na inne komponenty płyty głównej.
Jak widzicie na zdjęciach płetwy radiatora są w kształcie litery „V” oraz ich końcówki są zagięte do dołu. Ma to blokować zbyt szybką ucieczkę zimnego powietrza.
Podstawka nie jest z lustrzanym wykończeniem, ale jest płaska.
jako " - " jest wypisane "spodziewaliśmy się większej wydajności", patrze na słupki, a tu dogania dark rock czy c14.
szybki rzut oka na konkurencyjny portal ( zagraniczny )
no i juz widze ze u nich jest nie 1.5 stopnia roznicy tylko 7 :]
na słupach to juz zupełnie inaczej wychodzi.
na przyszłośc umieszczajcie info kto i ile zapłacił za "test", domyślam się że taki praktyki są wszędzie, ale przynajmniej w kosztach sie rozeznamy xd
Plusy:
- maly wiatraczek u dolu, na pewno pomaga chłodzić zasilacze impulsowe procesora
- 4 grube cieplowody i miedziana podstawa
- fajne mocowanie, dosc przyjazne
- cooler nie przeszkadza radiatorom zasilacza proca i pamieciom ram, da sie go zamontowac w kazda strone (Asus P7P55D)
Minusy:
- Marnej jakości plastiki od wiatraczka oraz ramki mocującej, jak się za mocno skręci śrubki to rampa potrafi pęknąć :o szok, jak ktos to kupi to zalecam odrazu wzmocnic ramke podstawke przy nakretkach, jakis plastiki dokleic super glutem czy co, belki blastikowe
- blaszki aluminiowe sprawiaja wrazenie "slabo wcisnietych" na cieplowody
- mam i5 670 i temperatura proca w windowsie to 45 st C, jakoś dużo, podkręcenie do 4,6 Ghz graniczy z cudem chyba ze sie wylaczy HT i TurboB, niby taki wielki cooler a sobie nie radzi na OC.... strach pomyśleć co bybyło jak bym podkrecał i7 ? (przyleganie i pasta ok sprawdzałem 10x)Nie wiele wyższe wartości temp sa na BOXowym chlodzeniu, coś tu nie gra .... być może ciśnienie lub ilość płynu w ciepłowodach jest taka jak te plastiki, czyli byle jaka i moze z tąd problem .... i to mam otwarta obudowe ! wole jej nie zamykać
Podsumowanie:
Ogolnie średnio 5/10 pkt.
Porady:
Lepiej kupic uzywany Mugen za 100 zl albo cos markowego np duzy cooler Asus.
Ogólnie to średnio jestem z tego coolera zadowolony ale jak przyjdą ramki to pewnie założę i będę dalej używał.
Komentarze
Irwander
2011-03-16 23:21:41
kejus007
2011-03-17 14:30:12
jackas95
2011-03-17 19:40:04
kejus007 napisał:
Jak ktoś kupuje sobie takie chłodzenie to zwykle kupuje dobry zasilacz. Racja? Dobre zasilacze mają wentylator 120mm skierowany do dołu co powoduje, że w zestawie z tym chłodzeniem wentylatory będą dmuchać na siebie. Czyżby fail?
~amdr
2011-04-03 12:20:34
~Ender
2011-06-29 09:07:21
Na pewnym poziomie jakosciowym to juz standard. Nie bojcie sie. na pewno nikt nie zrobil epic fail'a i wszystko dziala dobrze. Smieszne takie 'domowe' odkrycia sa :D