Wersja podstawowa, ale czy wystarczająca?
Shuttle Omninas KS10 – recenzja NAS

Firma Shuttle dostarczyła do naszej redakcji urządzenie sieciowe o nazwie Omninas KS10. Model ten pozwala na przechowywanie plików w sieci lokalnej, tworzenie kopii zapasowych danych oraz działania we własnej chmurze. Model ten należy do rozwiązań bardzo podstawowych, ponieważ posiada tylko jedną zatokę, która akceptuje dyski 3,5 cala do 4 TB. Mamy jednak dodatkowe porty USB dla urządzeń zewnętrznych jak np. pendrivy. Nie zabrakło także możliwości podłączenia drukarki czy skorzystania z czytnika kart pamięci. Czy jednak rzeczywiście warto wydać około 400 złotych na Omninas KS10? Sprawdziliśmy to.
Spis treści
Testowany model został wyposażony w układ Marvell 88F6707 SoC taktowany zegarem 800 MHz oraz 256 MB pamięci operacyjnej RAM. Taka konfiguracja ma pozwolić na zapis danych z prędkością do 60 MB/s i odczyt do 80 MB/s. Oprócz karty Gigabit LAN mamy także IEEE 802.11 b/g/n dla sieci bezprzewodowych i obsługę trybu AP.
KS10 oferuje nam nie tylko możliwość przechowywania danych i tworzenia ich kopii zapasowych, ale także wspiera funkcje serwera FTP, DLNA, BitTorrnet, iTunes oraz działanie w darmowej aplikacji OMNINAS App. Warto wspomnieć również o takich rozwiązaniach jak Wake-On LAN, energooszczędnym Ethernet oraz harmonogramie pracy NAS. Całość pracuje bez aktywnego chłodzenia (brak wentylatora), a także charakteryzuje się niskim poborem mocy (poniżej 6 W w trybie czuwania oraz 12 W przy normalnej pracy). Pasywne chłodzenie zapewnia prawie bezgłośną pracę, a możliwość wyłączenia diod LED sprawia, że KS10 może być nieodczuwalny podczas pracy.
Shuttle Omninas KS10 został zapakowany w białe, miłe dla oka pudełko z logiem producenta i obrazkiem informującym o jego zawartości. W środku znajdujemy oprócz samego serwera NAS także zasilacz o mocy 40 W, kabel zasilający, 1,5 m kabel Ethernet, płytę CD z oprogramowaniem oraz instrukcję szybkiej instalacji.
Samo urządzenie ma wymiary 124 x 60 x 205 mm (wysokość x szerokość x długość) przy wadze 500 gramów. Z przodu widzimy cztery diody LED, które świecą na niebieski kolor, w przypadku pracy prawidłowej oraz czerwony, kiedy coś dobrze nie działa. Informują one o statusie pracy urządzenia (System, HDD, SD i USB). Poniżej widzimy czytnik kart pamięci, który wspiera funkcję automatycznego backupu oraz port USB 2.0.
Na tylnej ściance umieszczono przycisk I/O, port USB 2.0, gniazdo Gigabit Ethernet, przycisk Reset, gniazdo K-Lock oraz wejście na zasilacz DC.
Na spodzie Omninas KS10 umieszczono dwie nóżki wykonane z gumy, żeby urządzenie nie ślizgało się po powierzchni biurka czy też stołu. Widzimy tutaj także naklejkę z kodem kreskowym i informacją o tym modelu. Nie zabrakło także licznych otworów wentylacyjnych, które są bardzo istotne przy pasywnie chłodzonym serwerze.
W ogólności obudowa Shuttle KS10 wygląda dobrze i jest solidna, pomimo tego, że w całości została wykonana z plastiku.
Aby rozpocząć korzystanie z Shuttle Omninas KS10 powinniśmy wpierw zainstalować dysk twardy. Żeby tego dokonać wystarczy nacisnąć przycisk zwalniający w górnej części urządzenia i otworzyć pokrywę. Teraz możemy na metalowej tacce umieścić dysk 3,5 lub 2,5 cala o maksymalnej pojemności do 4 TB. Po tym wsuwamy zatokę ponownie do obudowy.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
~emerce
2014-08-08 14:56:06