» załóż konto» przypomnij hasło

Mały, mniejszy, najmniejszy...

Rzut oka: TP-Link WR702N i MR3020 oraz ZyXEL NBG-416N

Autor: Michał Jankowski | Data: 2012-04-26 20:22:56

A A A | Wejść na stronę 44692 | Komentarzy 3


Uruchomienie panelu konfiguracyjnego, po poprawnym podłączeniu routera nie powinno nikomu przysporzyć problemów. Wystarczy wejść w przeglądarkę internetową i wprowadzić adres: 192.168.0.254 i zalogować się odpowiednimi danymi do panelu. Po tym zabiegu naszym oczom ukaże się poniższy ekran:

Tp-Link

W pierwszym oknie widzimy informację na temat statusu urządzenia: wersję oprogramowania, adres MAC i IP naszej sieci, a także informacje pomocnicze z prawej strony, w których znajduje się wytłumaczenie poszczególnych pozycji. Bardzo przydatne dla mniej zaawansowanych użytkowników.

Tp-Link

Pierwszym naszym krokiem powinno być przejście do szybkiej konfiguracji routera. Tam możemy wybrać jeden z pięciu trybów pracy.

Tp-Link

Tp-Link

Tp-Link

Po zakończeniu pojawi się powyższy ekran.

Tp-Link

Teraz przyjrzyjmy się poszczególnym opcjom dostępnym w kolejnych zakładkach. Na początek sieci i WAN.

Tp-Link

Kolejna to popularna sieć LAN. Mamy podany adres MAC, IP oraz możemy wybrać maskę sieci.

Tp-Link

Ostatnią opcją w tym menu jest klonowanie MAC. Jest to przydatne, gdy dostawca usług internetowych wiąże połączenie z konkretnym adresem MAC (lub blokuje je). Klonowanie adresu MAC umożliwia ponowne jego przypisanie bez konieczności rejestrowania go u dostawcy usług . Niektórzy dostawcy usług internetowych wymagają rejestrowania adresu MAC.

Tp-Link

Tp-Link

Dalej przechodzimy do ustawień sieci bezprzewodowej. Tutaj ustawiamy nazwę SSID, region, kanał, tryb pracy oraz zasięg kanału.

Tp-Link

W kolejnym widoku możemy ustawić dokładnie zabezpieczenia związane z połączeniem Wi-Fi.

Tp-Link

Tutaj mozemy zdefiniować w adresy MAC klientów, które mogą komunikować się z danym AP. Wszystkie inne adresy są odrzucane. Dość często na grupach dyskusyjnych można spotkać pytania w stylu "mam hasło, jestem blisko AP a nic mi nie działa". Najczęściej odpowiedzią jest właśnie włączone filtrowanie MAC na AP.

Tp-Link

W ostatnim oknie mamy statystyki połączenia bezprzewodowego.

Tp-Link

TP-Link posiada wbudowaną pełną obsługę serwera DHCP, dzięki czemu może on z powodzeniem "rozdawać" adresy klientom przyłączającym się do sieci.

Tp-Link

Możliwa jest rezerwacja konkretnego adresu IP.

Tp-Link

Dalej mamy możliwość przekierowywania portów, które polega na przekierowaniu pakietów z Internetu, przychodzących na określony port routera, do innego komputera w sieci lokalnej. Najczęściej przekierowuje się protokoły TCP oraz UDP.

Tp-Link

Port triggering - funkcjonalność pozwalająca na automatyczne przekierowanie danych portów jeśli router wykryje na nich chęć rozpoczęcia ruchu sieciowego. W przypadku braku ruchu na danych portach przez określony czas zostają one zamknięte.

Tp-Link

Skrót DMZ pochodzi od angielskiego terminu Demilitarized Zone (strefa zdemilitaryzowana). Dzięki tej funkcji w Internecie może być ujawniony jeden adres IP. DMZ umożliwia otworzenie wielu portów TCP/IP z jednoczesnym ujawnieniem tylko jednego komputera. Host DMZ musi mieć przypisany statyczny adres IP.

Tp-Link

UPnP (Universal Plug and Play) jest funkcją sieciową wykorzystującą protokoły internetowe i WWW do obsługi wymiany informacji między urządzeniami sieciowymi. Innymi słowy, jeśli funkcja UPnP jest obsługiwana, gdy użytkownik podłącza urządzenie (np. drukarkę) do sieci, urządzenie to konfiguruje się automatycznie po uprzednim pobraniu adresu TCP/IP i, wykorzystując protokół wykrywania oparty na protokole internetowym HTTP (Hypertext Transfer Protocol), przekazuje informacje o swojej obecności i dostępności do wszystkich pozostałych urządzeń sieciowych podłączonych do sieci.

Tp-Link

Tp-Link

Tp-Link

Tp-Link

Tp-Link

Następne ustawienia dotyczą bezpieczeństwa. Możemy skonfigurować zaporę sieciową (firewall), filtrowanie adresów IP, filtrowanie domen, filtrowanie adresów MAC oraz ustawić zdalny dostęp.

Tp-Link

Tp-Link

QoS służy utrzymaniu transferu dla wybranych usług czy komputerów na odpowiednim poziomie (np. minimalnym). Przez QoS w routerach często rozumie się również pełny traffic-shaping, czyli pełne kształtowanie ruchu i sprawiedliwy (+"sprawiedliwszy") podział łącza. Nie zależy to od providera.

Tp-Link

Tp-Link

Powyżej widoczna funkcja przyda się, jeżeli chcemy uruchomić serwer np. ze stroną WWW lub ftp ewnentualnie z podglądem kamer monitoringu dostępny z każdego miejsca w Internecie, a nie posiadamy stałego adresu IP, tylko otrzymujemy go dynamicznie z serwera DHCP musimy skorzystać z usługi DDNS (Dynamic Domain Name System) czyli usługi dynamicznego serwera nazw.

Tp-Link

Tp-Link

Tp-Link

Tp-Link

Tp-Link

Tp-Link

Ostatnie menu oferuje nam dostęp do podstawowych ustawień. Wśród nich możemy wyróżnić ustawienia daty i godziny, parametry diagnostyczne, możliwość aktualizacji oprogramowania, przywrócenie ustawień fabrycznych oraz zapis logów, czyli operacji wykonywanych przez router.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Kamirp

    2012-04-27 12:28:43

    Widziałem już te routerki TP-Linka i jestem zachwycony taką miniaturyzacją. Sam kupię tego z USB do dzielenia 3G.
  • Irwander

    2012-04-28 02:01:20

    Też mam TPLinka i chwale sobie stabilne działanie ;)
  • czytelnik18

    2012-04-29 02:34:16

    Ja chciałem kupić, ale wybrałem właśnie zyxel i sobie chwalę :)

Komentarz 3


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...