Mały, mniejszy, najmniejszy...
Rzut oka: TP-Link WR702N i MR3020 oraz ZyXEL NBG-416N
Spis treści
Routery od firmy TP-Link przyjechały do nas wręcz w miniaturowych opakowaniach. Na ściankach pudełka znajdują się zdjęcia urządzeń z różnych stron oraz kilka istotnych informacji. W środku w piance zabezpieczającej znajdziemy router, a pod nią zestaw dodatków: instrukcję obsługi, kabel USB z końcówką microUSB, ładowarkę sieciowa z końcówką USB, kabel sieciowy, płytkę CD oraz kilka ulotek.
W modelu MR3020 zabrakło płyty CD, jednak otrzymaliśmy inny kabel USB (2x USB do microUSB).
Same routery prezentują się bardzo elegancko i nowocześnie. Mniejszy z nich w biało-błękitnym kolorze ma wymiary zaledwie 57 x 57 mm i wysokość około 18 mm. Jego waga również należy do piórkowych – 34 gramy. Większy model ma wymiary 74 x 67 x 22 mm i wagę niecałych 60 gram. Na poniższym zdjęciu widoczne jest porównanie routera ze smartfonem, co najlepiej obrazuje ich miniaturowe gabaryty.
Na obudowie WR702N umieszczono tylko jedną diodę informującą o statusie pracy. Jest to uzasadnione, ponieważ router on na tylnym panelu tylko gniazdo LAN/WAN (można wybrać tryb pracy), gniazdo Power oraz przycisk Reset. Natomiast w MR3020 widzimy gniazdo sieciowe, gniazdo zasilania oraz przełącznik wyboru trybu pracy. Na jego bocznej ściance umieszczono dodatkowo gniazdo USB do podłączenia modemu GSM. Oba modele wykonane są z błyszczącego plastiku. Krawędzie obudów są mocno zaokrąglone.
Routery są tak małe, że nie powinniśmy mieć problemu z ich umiejscowieniem w naszym domu. Bez względu czy umieścimy je w kuchni, salonie czy też sypialni, to nie będą „raziły” w oczy. Ich anteny Wi-Fi zostały ukryte wewnątrz obudów.
TL-WR702N oferuje pięć trybów pracy: punkt dostępowy (AP), router, bridge, klient oraz repeater. Pracuje w standardzie N lite, co zapewnia przesyłanie danych bezprzewodowo z prędkością do 150Mb/s. Domyślnie włączone zabezpieczenia w routerze oraz obsługa szyfrowania WPA-PSK/WPA2-PSK zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych. Jego krótką specyfikację prezentujemy w tabelce poniżej:
Większy z routerów oferuje nam możliwość podłączenia zewnętrznego modemu 3G. Urządzenie jest zgodne z modemami typu USB 3G/3,75G UMTS/HSPA/EVDO. Może pracować w trzech trybach pracy: router 3G/3,75G, router/klient WISP, punkt dostępowy (AP). Co istotne jest również kompatybilne z urządzeniami przenośnymi, w tym iPad, iTouch, Kindle czy smartfony z systemem Android.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
Kamirp
2012-04-27 12:28:43
Irwander
2012-04-28 02:01:20
czytelnik18
2012-04-29 02:34:16
3