» załóż konto» przypomnij hasło

Seria HAF kontratakuje

Recenzja obudowy Cooler Master HAF 912 Plus

Autor: Mateusz Galon | Data: 2010-09-10 13:09:07

A A A | Wejść na stronę 147650 | Komentarzy 3


Z uwagi, że jest to kolejny test obudowy na wykresach umieściliśmy wcześniejsze testowane modele. Wraz z następnymi testami będziemy zestawiać wyniki ze sobą. Teraz powiem, w jaki sposób zostały przeprowadzone testy.

1. Przede wszystkim nie dysponujemy zaawansowanymi urządzeniami pomiarowymi, wszelkie wyniki są to odczyty z programów monitorujących, które podają dane z czytników umieszczonych na układach. Na procesorze i karcie graficznej jest zamontowane chłodzenie jak przedstawiliśmy na poprzedniej stronie. Może ono lepiej sprawdzać się w jednej, a gorzej w drugiej obudowie, jednak te różnice powinny być marginalne. Jednak prosimy, aby nasze wyniki nie były brane jako wyznacznik, ponieważ mogą, ale nie muszą być w pełni precyzyjne.

2. Temperatura będzie mierzona na procesorze, karcie graficznej i dysku twardym. Podczas testu nasz komputer zostanie wprowadzony w dwa stany. Stress: obciążenie platformy za pomocą znanego benchmarka 3DMark06 (test trwa 15 minut). Następnie po upływie 30 minut w stanie Idle (tylko pulpit) sprawdzimy, jakie temperatury odczytują nasze programy monitorujące.

3. Testy przeprowadzamy na fabrycznych wentylatorach, które znajdują się już w zestawie z obudową. Na tyle ile to możliwe ustawiamy je, żeby kręciły się z prędkością 1000obr./min., co uznaliśmy za wartość dosyć neutralną (stosunkowa cisza i duży przepływ powietrza). Takie wyregulowanie powinno nam dać jak najbardziej obiektywne wyniki pomiarów.

Temperatura otoczenia wynosiła około 23,5 stopni Celsjusza. Zacznijmy od temperatur procesora Intel Core i5-750 @ 4,0 Ghz. Wyniki przedstawione na wykresach to uśredniona temperatura ze wszystkich rdzeni.

Cooler Master HAF 912 Plus
Cooler Master HAF 912 Plus
Cooler Master HAF 912 Plus

Przypomnijmy, że w obudowie Xigmatek Midgard-W, Utgard oraz Akasa Freedom Xone fabrycznie znajdują się dwa wentylatory 120 mm. Natomiast w Modecomach brakuje zupełnie aktywnego chłodzenia.

Cooler Master nie dał nam w zestawie żadnego kontrolera obrotów. Zarówno wentylator 120 mm i 200 mm pracowały podczas testów z maksymalnymi obrotami. Pewnie trochę Was zaskoczę, ale nawet z taką prędkością okazują się one ledwie słyszalne. Nasze wyniki pokazują, że 200 mm wentylator z przodu generuje bardzo dużą ilość zimnego powietrza, które znacząco wpływa na temperaturę dysku twardego. Również w przypadku CPU i karty graficznej wynik jest bardzo dobry.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • iight

    2010-09-11 10:22:17

    Hmm, dla mnie ideał. A dla Was? Najlepsza z HAFów na pewno!
  • Kamirp

    2010-09-11 12:13:05

    Właśnie pozostałe HAFy są dosyć drogie, a ten ma wszystko co potrzeba i jest tani :D
  • Sroka

    2010-09-11 19:44:44

    Fajna, ale zdecydowanie nie najlepszy z hafów. Nic nie przebije X i 932 :)

Komentarz 3


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...