CCC - cena czyni cuda?
NZXT Kraken X60 – test chłodzenia cieczą
Spis treści
Instalacja Krakena X60 jest tak w rzeczywistości procedurą mało skomplikowaną i taka ocena na pewno nie wynika z faktu, że kilka tego typu rozwiązań już przyszło mi montować. Na pewno niezbędne będzie wymontowanie płyty głównej z obudowy komputera bez względu czy ta posiada otwór na backplate. Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu i nerwów.
Na początku musimy przygotować podstawkę pod płytą, gdzie wykorzystamy cztery nakrętki ustawione zgodnie z otworami pasującymi do naszego socketu (dokładnie opisano to w instrukcji).
Kolejnym etapem jest umieszczenie pierścienia montażowego na bloku chłodzącym. Wcześniej musimy umieścić na nim cztery plastikowe wkładki zgodne z naszą platformą. Teraz tak przygotowaną konstrukcję montujemy na procesorze. Nie musimy nakładać na niego pasty termoprzewodzącej, bowiem ta jest już preaplikowana na miedzianym spodzie pompki. Zablokowanie odbywa się poprzez przekręcenie bloku chłodzącego i przykręcenie czterech, czarnych nakrętek blokujących. Nie obędzie się oczywiście bez śrubokrętu krzyżakowego.
Ten etap montażu nie powinien nam zająć więcej niż 10 minut. W takim samym czasie montujemy przecież zwykłe coolery CPU. Jest dobrze.
Pozostaje nam teraz podłączyć odpowiednie przewody. Żeby móc korzystać z oprogramowania sterującego musimy podłączyć kabel USB do takowego gniazda na płycie głównej. Ważne, żeby wpierw zainstalować oprogramowanie do kontrolowania pracy X60, a następnie włożyć tę wtyczkę. Prosimy również, żeby zachować spokój, kiedy po uruchomieniu peceta wentylatory zrobią potężny szum przy maksymalnych obrotach. Już po kilku minutach staną się prawie bezgłośne.
Dalej podłączamy złącze 3-pin do płyty głównej z oznaczeniem CPU., a dwa zamontowane na radiatorze wentylatory powinny zostać podłączone do wtyczek 4-pin, których od bloku wychodzi aż cztery. To na wypadek, gdyby użytkownikowi zamarzyło się skorzystanie z konfiguracji push-pull i dokupienie dwóch dodatkowych śmigieł. Na koniec podłączamy gniazdo SATA bezpośrednio pod zasilacz. Wszystkie przewody posiadają czarny, dobrej jakości oplot.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
t.luk
2013-02-13 17:15:26
Xawery
2013-02-13 17:57:00
mw_1975
2013-02-13 19:35:37
t.luk
2013-02-14 10:03:32
Xawery napisał:
Cena przegięta, ale to totalna nowość w Europie, więc się nie dziwmy.
Bzdura. "Podatek od nowości" nie jest żadnym usprawiedliwieniem dla "kompaktowego LC" kiedy porządne i normalne LC (z cichymi wentylatorami i rezerwuarem) to koszt rzędu 800zł...
t.luk
2013-02-14 10:04:31
mw_1975 napisał:
Chyba jeszcze upłynie w Wiśle nieco wody, zanim kompaktowe chłodzenie cieczą zrówna się z chłodzeniami wodnymi z wysokiej klasy elementów.
Nie zrówna się dopóki nie dadzą miedzianych chłodnic, rezerwuarów, normalnych wentylatorów i nie umożliwią rozbudowy w przyszłości ;)
5