Wykonanie, wydajność i kultura pracy
Noctua Redux i Industrial PPC – test wentylatorów
Założona w 2005 roku firma Noctua od samego początku produkowała urządzenia przeznaczone dla komputerowych entuzjastów, czyli dla osób, które nie akceptują kompromisów. Użytkownicy szanują po dzień dzisiejszy austriackiego producenta za dobrze zaprojektowane wentylatory i coolery CPU. Wystarczy wspomnieć o niedawno wprowadzonym coolerze Noctua NH-D15, który zastąpił rewelacyjnego NH-D14.
Jednak kilka tygodni temu austriacki potentat wprowadził do sprzedaży wspominaną na poprzedniej stronie linię wentylatorów Redux oraz drugą o nazwie Industrial PPC. Z tej drugiej otrzymaliśmy do testów modele NF-F12 IndustrialPPC-2000, NF-F12 IndustrialPPC-2000 PWM, NF-A14 IndustrialPPC-2000 oraz NF-A14 IndustrialPPC-2000 PWM. Są to produkty skierowane przede wszystkim dla osób, które szukają maksymalnej wydajności i zdają sobie sprawę, że to związane jest z większym wydatkiem.
Nowe śmigła zostały zapakowane w bardzo elegancko prezentujące się pudełka w czarno-brązowym kolorze. Zostały one w całości wykonane z włóka szklanego (ramka oraz łopatki). Są także odporne na kurz i wodę, co jest potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. Takie cechy sprawiają, że wentylatory IndustrialPPC wydają się być idealnym rozwiązaniem dla komputerów, które wymagają niezawodnego chłodzenia. Producent sugeruje, że najlepiej zamontować je w ściankach obudowy, ale nie oznacza to, że nie możemy ich przetestować przy chłodzeniu procesora.
Już w momencie, kiedy dostajemy w swoje ręce pudełko z nowym wentylatorem Noctua, to czujemy, że to produkt klasy Premium. Większość dostępnych na rynku śmigieł jest pakowana w zwykłe plastikowe blistry, a Noctua już tutaj stawia krok do przodu. W środku wentylatory są dobrze zabezpieczone, jednak w zestawie nie znajdziemy nic poza dodatkowymi śrubkami montażowymi. Producent starał się utrzymać jak najniższą cenę swoich produktów, dlatego nie załączył do kompletu przejściówki zmniejszającej obroty czy też kabla typu Y. Wspominane akcesoria możemy nabyć osobno poprzez zakup zestawów NA-SAV2 lub NA-SRC7.
Kiedy patrzymy na wentylator NF-A14 industrialPPC mamy wrażenie, że to dokładnie NF-A14 w innej kolorystyce. Nic bardziej mylnego, bowiem kolor ramki i łopatek nie jest jedyną zmianą. Największą różnicą w porównaniu do poprzedniej serii jest nowa konstrukcja silnika trójfazowego, który zapewnia bardziej płynną pracę, a co za tym idzie jeszcze mniejsze wibracje i mniejszy pobór energii.
Wentylator NF-A14 industrialPPC są do 10% bardziej wydajne od standardowych NF-A14, jeżeli chodzi o pobór mocy. W przypadku NF-A14 wymagane jest około 2,25 W przy starcie 2000 RPM, a w wersji industrialPPC potrzebne są zaledwie 2 W.
Drugą znaczącą różnicą jest materiał, który zastosowano do wykonania wentylatorów industrialPPC. Standardowe wersje wykonane były z włókna szklanego wzmocnionego PBT, natomiast nowsze wersje zostały wzmocnione poliamidem. Materiał ten jest zdecydowanie silniejszy i może wytrzymać temperaturę do 140 stopni Celsjusza.
Zastosowano tutaj także inny układ regulacji obrotów PWM. NE-D2K może pracować w maksymalnej temperaturze 130 stopni Celsjusza, co sprawia, że jest zgodny ze standardem IP67. Po przekroczeniu tej temperatury układ wyłączy się samoczynnie, aby zapobiec uszkodzeniu i uruchomi się ponownie, gdy temperatura wróci na bezpieczny poziom. To sprawia, że wentylatory NF-A14 industrialPPC idealnie nadają się także do zastosowań przemysłowych.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
~nikolas
2014-06-30 16:50:19
1