» załóż konto» przypomnij hasło

Odświeżone konstrukcje rodem z Austrii

Noctua NH-D15S i NH-C14S – test coolerów CPU

Autor: Marcin Gębala | Data: 2015-08-06 08:50:19

A A A | Wejść na stronę 39492 | Komentarzy 2


Wszystkie coolery przedstawione na wykresie były testowane w praktycznie identycznych warunkach. Temperatura otoczenia wynosiła 23.5-24 stopni Celsjusza. Wszystkie modele były testowane w zamkniętej obudowie. Sprzęt został przetestowany na procesorze Intel Core i7 2700k pracujący z częstotliwością 3.50 GHz, oraz 4.9 GHz na płycie głównej Gigabyte Z68P-DS3. Starałem się za każdym razem użyć identycznej (niewielkiej) ilości pasty termoprzewodzącej i za każdym razem była to pasta NT-H1. Wykresy przedstawiają dwa tryby: stress, gdzie CPU został obciążony (w 100%) programem Orthos przez 15 minut, a w trybie idle komputer nie był poddany żadnej pracy, również przez 15 minut. Temperatura była mierzona za pomocą CoreTemp 0.99.3. Pomiędzy danym testem wykonywaliśmy przerwy 10 minutowe, aby temperatura mogła się ustabilizować. Na każdym z testowanych coolerów został zamontowany wentylator, który znajdował się w zestawie. Jego obroty ustawiliśmy na maksimum. Dokładne dane widoczne są po każdą nazwą schładzacza na wykresach poniżej.

Noctua NH-D15S

Noctua NH-D15S

Noctua NH-D15S

Noctua NH-D15S

Widzimy, że coolery Noctua spisują się dobrze zarówno na procesorze podkręconym, jak i z zegarami domyślnymi. W tych testach wynik NH-C14S mógłby być lepszy, ale i tak jesteśmy zadowoleni, jak na wersję z jednym wentylatorem.

 Do pomiaru poziomu hałasu użyliśmy sonometru CEM DT-5582, którego dokładność pomiaru wynosi ±1,4dB.

sonometr

Wyniki widzicie poniżej:

Noctua NH-D15S

Noctua NH-D15S

Kultura pracy nowych chłodzeń jest wręcz doskonała przy obrotach 1200 RPM. Wentylatory austriackiego producenta pracują także odpowiednio przy1500 RPM.

Żeby umożliwić jeszcze dokładniejszą analizę wyników testów zestawiliśmy ze sobą ceny wszystkich testowanych coolerów na wykresie poniżej. Przedstawia on cenę minimalną oraz maksymalną, jaką udało nam się znaleźć w polskiej sieci za pomocą różnych porównywarek cenowych. Prosimy o zwrócenie uwagi na datę publikacji powyższego artykułu.

Noctua NH-D15S

Cena rzędu 319 złotych to dosyć przeciętna propozycja, jak na chłodzenia o takiej wydajności. Z drugiej strony sprzęt ten jest doskonale wykonany i oferuje bardzo cichą pracę.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~kurbelt

    2015-08-10 15:39:39

    Poza niewątpliwie nienaganną estetyką tych coolerów i sprawnością działania zastanawia mnie jak dokręcane są te dwie śruby znajdujące się pod radiatorem ?
  • Sławekpl

    2015-08-14 16:12:37

    przy NH-D15S zakończenia rurek i różna ich długość wyglądają paskudnie, nie do tego nas przyzwyczaili, firma schodzi na psy, nadal drogo ale jakość tańszych ustrojstw
    wentyl PWN a wtyczka 3PIN? znów kopiuj wklej z poprzedniego tekstu?

    kolejny raz brak info o pojemności cieplnej radiatorów, do jakiej wartości TDP dadzą radę odprowadzić ciepło z podstawki bez żadnego wentyla, tak zaawansowana firma (na taką się kreują) nie potrafi tego podać?
    jestem ciekaw czy te wentyle też terkoczą jak moje 120mm tej firmy
    "cicha praca" tylko kto wytrzyma cały dzień w stoperach albo słuchawkach :P
    adapter zmniejsza napięcie z 12V na 7V mocno ogranicza możliwości odprowadzenia ciepła, trzeba się z tym liczyć, czyli zasada "względna cisza albo wydajność" nadal obowiązuje nawet gdy zapłacimy ponad 3 stówy za chłodzenie

Komentarz 2


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...