Debiutanckie chłodzenie
LEPA LV12 – test coolera CPU

Firma LEPA wprowadziła do sprzedaży nowy model coolera CPU. Jesteśmy bardzo ciekawi jak urządzenie to wypadnie na tle coraz to liczniejsze konkurencji z przedziału cenowego ~150 zł. Przypomnijmy tylko, że LEPA należy do tej samej grupy, co Enermax i do tej pory zajmowała się przede wszystkim produkcją obudów komputerowych i zasilaczy. Ich pierwszy schładzacz dostępny jest w kolorze białym lub czarnym i posiada 120 mm wentylator o trzech poziomach prędkości obrotowej. Zobaczymy czy uda nam się znaleźć równowagę pomiędzy wydajnością, a cichą pracą. Zapraszamy do lektury.
Spis treści
Chłodzenie zostało zapakowane w niebieski karton w czarno-bursztynowym kolorze. Na jego powierzchni widzimy zdjęcia coolera w białej i czarnej wersji (tę drugą będziemy testować). Poza tym na pozostałych ściankach umieszczono liczne informacje odnośnie specyfikacji technicznej oraz najważniejszych funkcjach urządzenia.
W komplecie otrzymujemy osobne opakowanie z akcesoriami. Wśród nich zawarto dwa klipsy do montażu opcjonalnego wentylatora, małą tubkę pasty termoprzewodzącej Dow Corning TX-5121 firmy Eneramx, instrukcję montażu oraz niezbędne elementy do instalacji coolera na podstawkach Intel® LGA 775/1155/1156/1366/2011/1150 oraz AMD®AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1/FM2/FM2+.
W zestawie jest także wentylator ED122512H-PL o średnicy 120 mm wyposażony w siedem łopatek oraz kabel z ładnym oplotem. Model ten może pracować w trzech trybach pracy:
- cichy przy obrotach 800 do 1500 RPM
- wydajnym przy obrotach od 800 do 1800 RPM
- dla Overclockerów przy obrotach od 800 do 2200 RPM
Wybór trybu pracy następuje za pomocą małego przełącznika na obudowie wentylatora.
Radiator ma wymiary 138 x 60 x 160 mm i waży 460 gramów. Jest to konstrukcja jednowieżowa. Jej największą zaletą jest bardzo estetyczne wykonanie. Całość została pokryta matowym lakierem, co dodaje jej elegancji i dodatkowo chroni przed efektem korozji. Takie wykonanie będzie świetnie współgrało przede wszystkim z najnowszymi płytami głównymi o czarnym PCB.
Na górze radiatora widzimy zakończenia czterech rurek termoprzewodzących oraz logo producenta. Wszystkie żeberka zostały wykonane z aluminium.
LV12 jest wyposażony w niewielkie otwory w finach, które mają polepszyć przepływ powietrza generowanego przez wentylator. Warto także przyjrzeć się coolerowi z profilu oraz zapoznać się z jego konturami. Wygląda to na bardzo przemyślane rozwiązanie. Z naszych pomiarów wynika, że finy mają grubość ok. 0,5 mm, a odległość pomiędzy nimi wynosi 2,4 mm.
Heat-pipe’y zamiast przechodzić przez górną część podstawki zostały umieszczone bliżej jej spodu, co wiąże się z zastosowaniem technologii HDT (Heatpipe Direct Touch). Ma ona za zadanie odprowadzić ciepło procesora jeszcze szybciej i wydajniej.
Załączony do kompletu wentylator zapinamy z dwóch stron radiatora za pomocą metalowych klipsów. Jest to możliwe, ponieważ finy mają przygotowane specjalne miejsca do zaczepienia zacisków. Wysokość wentylatora możemy nieznacznie regulować. Wraz z nim całość ma wymiary 138 x 85 x 160 mm. Producent podaje, że jego okres bezawaryjnej pracy to 160000 godzin. Podłączamy go do płyty głównej przy pomocy złącza 4 pin PWM.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
czytelnik18
2014-09-07 18:21:51
Vroya
2014-09-10 13:58:16